Przejmowanie na własność Państwa nieruchomości ziemskich na mocy art. 41 i 42 dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańsk.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH, ZIEM ODZYSKANYCH ORAZ ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 18 czerwca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie przejmowania na własność Państwa nieruchomości ziemskich na mocy art. 41 i 42 dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Na podstawie art. 44 i 45 dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołanie w rozporządzeniu niniejszym artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 279).
§  2.
Do postępowania przewidzianego w niniejszym rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnym (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 341) z późniejszymi zmianami (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 110, poz. 976 i z 1938 r. Nr 3, poz. 16), o ile rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej.
§  3.
1.
Władzą orzekającą o przejęciu na własność Państwa nieruchomości, o których mowa w art. 41-42, jest powiatowa władza administracji ogólnej jako władza osiedleńcza.
2.
Postępowanie w sprawie przejęcia nieruchomości na własność Państwa wszczyna się z urzędu lub na wniosek osoby zainteresowanej.
§  4.
Za władze, które były właściwe w rozumieniu art. 41 ust. 1 do wydania zarządzenia lub udzielenia zezwolenia na objęcie w posiadanie opuszczonych nieruchomości, uważa się Państwowy Urząd Repatriacyjny, urzędy ziemskie i powiatowe władze administracji ogólnej.
§  5.
1.
Postępowanie w sprawie przyznania odszkodowania w naturze wszczyna się na wniosek strony. Wniosek ten złożyć należy władzy administracji ogólnej pierwszej instancji jako władzy ziemskiej właściwej ze względu na miejsce położenia przejętej nieruchomości, w ciągu 6 miesięcy od daty wykonalności orzeczenia o przejęciu nieruchomości na własność Państwa, pod rygorem utraty uprawnień do odszkodowania.
2.
Termin wskazany w ustępie poprzedzającym przedłuża się w stosunku do osób przybyłych z zagranicy o jeden rok.
§  6.
1.
Władza, wskazana w § 5 ust. 1, jest właściwa do orzekania o szacunku nieruchomości, przejętej na własność Państwa, a w przypadku, gdy nieruchomość mająca być przedmiotem odszkodowania, położona jest w tym samym powiecie, w którym znajduje się przejęta nieruchomość - również i do orzekania o przyznaniu odszkodowania w naturze.
2.
Orzeczenie o przyznaniu odszkodowania w naturze może zapaść dopiero po nastąpieniu wykonalności orzeczenia o szacunku przejętej nieruchomości.
3.
Jeżeli nieruchomość mająca być przedmiotem odszkodowania znajduje się w innym powiecie, do orzekania o przyznaniu odszkodowania w naturze powołana jest powiatowa władza administracji ogólnej, właściwa ze względu na miejsce położenia tej nieruchomości; władzy tej należy po nastąpieniu wykonalności orzeczenia o szacunku przejętej nieruchomości przesłać akta sprawy wraz z wnioskiem o przyznanie odszkodowania w naturze.
§  7.
Orzeczenie o przyznaniu odszkodowania w naturze wydaje się po zasięgnięciu opinii powiatowej komisji osadnictwa rolnego.
§  8.
1.
Szacunek nieruchomości ziemskiej przejętej na własność Państwa, jak również szacunek gospodarstwa (działki) nadawanego tytułem odszkodowania w naturze ustala się, stosując odpowiednio przepisy art. 21 i wydanych na jego podstawie rozporządzeń.
2.
Najwyższą granicą odszkodowania jest gospodarstwo (działka) o obszarze nie przekraczającym 100 ha powierzchni ogólnej, niezależnie od wielkości użytków rolnych tej powierzchni.
3.
W przypadku niemożności wydzielenia odszkodowania w naturze ściśle odpowiadającego szacunkowi nieruchomości, przejętej na własność Państwa, nadaje się gospodarstwo (działkę) o wartości wyższej. Nadwyżka wartości ulega spłacie w trybie przewidzianym w art. 24.
§  9.
Do nieruchomości ziemskich przejętych na własność Państwa oraz do nieruchomości nadanych tytułem odszkodowania stosuje się odpowiednio przepisy o wpisywaniu do ksiąg hipotecznych (gruntowych) prawa własności nieruchomości, przejętych na cele reformy rolnej z tym, że podstawą wpisu w księdze wieczystej własności na rzecz Skarbu Państwa jest odpis wykonalnego orzeczenia o przejęciu nieruchomości, a podstawą wpisu własności nadanej nieruchomości - odpis wykonalnego orzeczenia o przyznaniu odszkodowania.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.48.249

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przejmowanie na własność Państwa nieruchomości ziemskich na mocy art. 41 i 42 dekretu z dnia 6 września 1946 r. o ustroju rolnym i osadnictwie na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego Wolnego Miasta Gdańsk.
Data aktu: 18/06/1947
Data ogłoszenia: 30/06/1947
Data wejścia w życie: 30/06/1947