Organizacja i zakres działania komisyj cennikowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 czerwca 1947 r.
w sprawie organizacji i zakresie działania komisyj cennikowych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 218) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o "ustawie", rozumie się przez to ustawę z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 218).
§  2.
W skład komisyj cennikowych powołanych przy wojewodach wchodzą jako członkowie:
1)
przedstawiciel wojewódzkiej rady narodowej,
2)
przedstawiciel okręgowej komisji związków zawodowych,
3)
trzej pracownicy urzędu wojewódzkiego, wyznaczeni przez wojewodę po jednym z wydziałów: przemysłowego, aprowizacji i rolnego,
4)
przedstawiciel właściwej izby przemysłowo-handlowej,
5)
przedstawiciel właściwej izby rzemieślniczej,
6)
przedstawiciel Funduszu Aprowizacyjnego,
7)
przedstawiciel okręgu Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P.,
8)
przedstawiciel okręgu Związku Gospodarczego Spółdzielni R. P. "Społem",
9)
przedstawiciel wojewódzkiego zarządu Związku Samopomocy Chłopskiej,
10)
przedstawiciel wojewódzkiego oddziału Państwowej Centrali Handlowej,
11)
przedstawiciel właściwej delegatury Komisji Specjalnej do walki z nadużyciami i szkodnictwem gospodarczym.
§  3.
W skład komisyj cennikowych powołanych przy prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi, wchodzą jako członkowie:
1)
przedstawiciel miejskiej rady narodowej,
2)
przedstawiciel okręgowej komisji związków zawodowych,
3)
trzej pracownicy zarządu miejskiego, wyznaczeni przez prezydenta m. st. Warszawy lub m. Łodzi z wydziałów: przemysłowego i aprowizacji oraz
4)
przedstawiciele instytucyj i organizacyj wymienionych w § 2 pkt 4-11.
§  4.
W skład komisyj cennikowych, powołanych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych wchodzą jako członkowie:
1)
przedstawiciel powiatowej (miejskiej) rady narodowej,
2)
przedstawiciel powiatowej (miejskiej) rady związków zawodowych,
3)
trzej pracownicy starostwa (zarządu miejskiego) wyznaczeni przez starostę (prezydenta miasta) z wydziałów (referatów): przemysłowego, aprowizacji i rolnego oraz
4)
przedstawiciele instytucji i organizacji wymienionych w § 2 pkt 4-11.
§  5.
1.
Przewodniczących i ich zastępców oraz sekretarzy komisyj cennikowych przy wojewodach i prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi wyznacza Minister Przemysłu i Handlu na wniosek właściwego wojewody lub prezydenta m. st. Warszawy albo m. Łodzi.
2.
Przewodniczących i ich zastępców oraz sekretarzy komisyj cennikowych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych wyznaczają wojewodowie na wniosek starosty (prezydenta miasta),
3.
Władze, urzędy, instytucje i organizacja, wyznaczające członków komisyj cennikowych wyznaczą jednocześnie po jednym zastępcy członków komisji. Zastępca członka bierze udział w obradach komisji w razie nieobecności członka komisji, którego zastępuje. Członkowie i zastępcy członków mogą być odwołani przez władze, urzędy, instytucje i organizacje, które ich delegowały, przy jednoczesnym wyznaczeniu nowego członka względnie zastępcy członka.
§  6.
Do zakresu działania komisyj cennikowych przy wojewodach należy:
a)
ustalanie i ogłaszanie wysokości zysku brutto w przypadku przekazania im tych uprawnień przez Ministra Przemysłu i Handlu,
b)
ogłaszanie ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu maksymalnych cen hurtowych i detalicznych na towary wytwarzane przez przedsiębiorstwa państwowe lub będące pod zarządem państwowym (art. 5 ust. 6 ustawy),
c)
wykonywanie nadzoru nad działalnością komisyj cennikowych, powołanych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych, w szczególności:

1) udzielanie obowiązujących instrukcji w zakresie ustalonym przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami,

2) uchylanie uchwał powyższych komisyj w razie ich niezgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi lub wydanymi instrukcjami,

d)
zatwierdzanie cen maksymalnych ustalonych przez komisje cennikowe, powołane przy starostach i prezydentach miast wydzielonych (§ 8 pkt b).
§  7.
Do zakresu działania komisyj cennikowych, powołanych przy prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi należy:
a)
ustalanie cen targowych artykułów spożywczych (art. 5 ust. 2 ustawy),
b)
ustalanie i ogłaszanie maksymalnych cen hurtowych i detalicznych artykułów spożywczych pierwszej potrzeby objętych wykazem przewidzianym w art. 5 ust. 5 ustawy,
c)
ustalanie i ogłaszanie wysokości zysku brutto w przypadku przekazania im tych uprawnień przez Ministra Przemysłu i Handlu,
d)
ogłaszanie ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu maksymalnych cen hurtowych i detalicznych na towary wytwarzane przez przedsiębiorstwa państwowe lub będące pod zarządem państwowym (art. 5 ust. 6 ustawy).
§  8.
Do zakresu działania komisyj cennikowych powołanych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych należy:
a)
ustalanie cen targowych artykułów spożywczych (art. 5 ust. 2 ustawy i podawanie ich natychmiast do wiadomości komisjom cennikowym, powołanym przy wojewodach,
b)
ustalanie cen maksymalnych hurtowych i detalicznych artykułów spożywczych pierwszej potrzeby, objętych wykazem, przewidzianym w art. 5 ust. 5 ustawy, i ogłaszanie tych cen po zatwierdzeniu przez komisje cennikowe powołane przy wojewodach.
§  9.
1.
Ceny targowe winny być ustalone na podstawie średnich notowań dokonanych przez komisje notowań.
2.
Ustalone ceny targowe i maksymalne obowiązują do czasu ustalenia przez komisje cennikowe nowych cen.
§  10.
1.
Komisje cennikowe ogłaszają ceny maksymalne i dopuszczalną wysokość zysku brutto:
a)
przez komunikaty w prasie codziennej,
b)
przez obwieszczenia (plakatowanie, ogłaszanie na tablicy urzędowej i w inny przyjęty w danej miejscowości sposób).
2.
Ponadto komisje cennikowe winny w możliwie najszerszym zakresie zawiadamiać organizacje społeczne i gospodarcze o obowiązujących cennikach i wykazach dopuszczalnego zysku brutto.
§  11.
1.
Dopuszczalną wysokość zysku brutto przy sprzedaży hurtowej i detalicznej artykułów spożywczych pierwszej potrzeby ustali rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wydane w porozumieniu z Ministrem Aprowizacji (art. 5 ust. 5 ustawy) jednocześnie z ustaleniem wykazu tych artykułów.
2.
Ustalona w ten sposób wysokość zysku brutto doliczona do ceny targowej będzie podstawą do ustalenia ceny maksymalnej przez komisje cennikowe.
§  12.
1.
Komisje cennikowe zbierają się co najmniej raz na tydzień.
2.
Do powzięcia uchwał komisji cennikowej konieczna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy, przedstawiciela komisji (rady) związków zawodowych i 5-ciu innych członków.
3.
Uchwały komisyj cennikowych zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów, decyduje głos przewodniczącego.
4.
Biuro komisyj cennikowych prowadzi wydział (referat) przemysłowy urzędów wojewódzkich, starostw, zarządów miejskich m. st. Warszawy i m. Łodzi lub zarządów miast wydzielonych.
§  13.
1.
Członek komisji cennikowej ma prawo wnieść sprzeciw:
a)
przeciwko uchwale komisji cennikowej w przedmiocie ustalenia ceny maksymalnej artykułów spożywczych pierwszej potrzeby,
b)
przeciwko uchwale komisji cennikowej w przedmiocie ustalenia dopuszczalnej wysokości zysku brutto,
c)
przeciwko odmowie komisji cennikowej dokonania zmiany ustalonych cen targowych lub maksymalnych.
2.
Sprzeciw przeciwko uchwale winien być zgłoszony do protokołu posiedzenia, a w terminie 2 dni od chwili jego zgłoszenia należy przedłożyć komisji cennikowej uzasadnienie sprzeciwu. Nieprzedłożenie w tym terminie uzasadnienia uważa się za cofnięcie sprzeciwu.
3.
Wniesienie sprzeciwu nie wstrzymuje wykonania uchwały komisji cennikowej.
4.
Sprzeciwy, zgłoszone przeciwko uchwałom komisyj cennikowych powołanych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych, rozpoznają właściwe komisje cennikowe powołane przy wojewodach. Sprzeciwy, zgłoszone przeciwko uchwałom komisyj cennikowych przy wojewodach i prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi, rozpoznają władze przemysłowe II-ej instancji.
§  14.
Nadzór nad działalnością komisyj cennikowych, powołanych przy wojewodach i prezydentach m.st. Warszawy i m. Łodzi, sprawują właściwe władze przemysłowe II-ej instancji.
§  15.
Wszelkie wydatki związane z działalnością komisyj cennikowych pokrywane są z budżetu właściwej władzy przemysłowej.
§  16.
Członkowie komisyj cennikowych otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie ustalone przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych.
§  17.
Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wydane w porozumieniu z właściwymi ministrami ustali regulamin komisyj cennikowych, określający szczegółowy podział czynności i tryb postępowania, jak również szczegółowy sposób wykonywania nadzoru nad komisjami cennikowymi.
§  18.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.44.230

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zakres działania komisyj cennikowych.
Data aktu: 10/06/1947
Data ogłoszenia: 14/06/1947
Data wejścia w życie: 29/06/1947