Współdziałanie urzędników stanu cywilnego z władzą opiekuńczą oraz treść aktu uznania i nadania nazwiska dziecku pozamałżeńskiemu przez męża matki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ, ZIEM ODZYSKANYCH I SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 maja 1947 r.
w sprawie współdziałania urzędników stanu cywilnego z władzą opiekuńczą oraz w sprawie treści aktu uznania i nadania nazwiska dziecku pozamałżeńskiemu przez męża matki.

Na podstawie art. 70 pkt 2 i 3 prawa o aktach stanu cywilnego (Dz. U. R. P. z 1945 r. Nr 48, poz. 272) zarządza się, co następuje:
§  1.
Urzędnicy stanu cywilnego zawiadamiają właściwą władzę opiekuńczą o sporządzeniu aktu urodzenia:
1)
dziecka z małżeństwa, jeżeli oboje rodzice zmarli przed sporządzeniem aktu urodzenia;
2)
dziecka pozamałżeńskiego, jeżeli matka zmarła przed sporządzeniem aktu urodzenia lub w chwili sporządzenia tego aktu jest małoletnia;
3)
dziecka nieznanych rodziców.
§  2.
Urzędnicy stanu cywilnego zawiadamiają właściwą władzę opiekuńczą o sporządzeniu aktu zejścia, o ile według posiadanych przez nich wiadomości akt zejścia dotyczy:
1)
ojca lub matki niepełnoletniego dziecka z małżeństwa lub dziecka uprawnionego, jeżeli współmałżonek zmarłego już nie żyje, jest nieznany z miejsca pobytu lub ubezwłasnowolniony albo jeżeli jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu lub odebraniu;
2)
ojca lub matki niepełnoletniego dziecka z małżeństwa unieważnionego lub rozwiedzionego, jeżeli dziecko było powierzone zmarłemu;
3) 1
matki niepełnoletniego dziecka pozamałżeńskiego, nieuznanego i niezrównanego z dzieckiem z małżeństwa;
4)
ojca lub matki niepełnoletniego dziecka pozamałżeńskiego, uznanego lub zrównanego z dzieckiem z małżeństwa, jeżeli zmarłemu została powierzona władza rodzicielska nad dzieckiem;
5)
osoby, która pozostawiła niepełnoletnie dziecko przysposobione, jeżeli osoba ta nie pozostawała w związku małżeńskim albo jeżeli jej współmałżonek już nie żyje, jest nieznany z miejsca pobytu lub ubezwłasnowolniony.
§  3.
Urzędnicy stanu cywilnego zawiadamiają właściwą władzę opiekuńczą o sporządzonych przed nimi aktach uznania niepełnoletniego dziecka pozamałżeńskiego.
§  4.
Urzędnicy stanu cywilnego zawiadamiają właściwą władzę opiekuńczą o umieszczeniu wzmianek dodatkowych na marginesie aktów urodzenia osoby niepełnoletniej, dotyczących:
1)
uznania dziecka pozamałżeńskiego w testamencie;
2)
uprawnienia dziecka pozamałżeńskiego.
§  5.
Właściwą jest władza opiekuńcza, w której okręgu niepełnoletni ma miejsce zamieszkania, w braku miejsca zamieszkania - miejsce pobytu, w braku miejsca zamieszkania i miejsca pobytu w Polsce - ostatnie miejsce zamieszkania, a w braku i tej podstawy, w której okręgu ma siedzibę Sąd Najwyższy.
§  6.
Urzędnicy stanu cywilnego obowiązani są przesłać zawiadomienia, o których mowa w §§ 1-4, w ciągu siedmiu dni od dnia sporządzenia czynności, która jest podstawą zawiadomienia.
§  7.
W akcie uznania przez ojca dziecka pozamałżeńskiego wymienia się:
1)
nazwisko, imię, miejsce urodzenia, datę urodzenia, zawód, miejsce zamieszkania i obywatelstwo uznającego, jeżeli nie jest polskie;
2)
imię i nazwisko dziecka, miejsce i datę jego urodzenia oraz, jeżeli akt urodzenia dziecka został już sporządzony, miejsce i datę sporządzenia tego aktu z podaniem numeru kolejnego aktu, o ile numer ten jest znany;
3)
nazwisko, imię, miejsce urodzenia, datę urodzenia lub wiek, zawód i obecne lub ostatnio znane miejsce zamieszkania matki.
§  8.
1.
W akcie nadania nazwiska dziecku pozamałżeńskiemu przez męża matki wymienia się:
1)
nazwisko, imię, miejsce urodzenia, datę urodzenia, zawód i miejsce zamieszkania męża matki;
2)
imię i nazwisko dziecka, miejsce i datę jego urodzenia oraz, jeżeli akt urodzenia dziecka został już sporządzony, miejsce i datę sporządzenia tego aktu z podaniem numeru kolejnego aktu, o ile numer ten jest znany;
3)
nazwisko, imię, miejsce urodzenia, datę urodzenia lub wiek, zawód i miejsce zamieszkania matki;
4)
miejsce i datę zawarcia małżeństwa przez nadającego nazwisko z matką dziecka, z podaniem numeru kolejnego aktu małżeństwa;
5)
oświadczenie matki dziecka o udzieleniu zezwolenia na nadanie dziecku nazwiska;
6)
oświadczenie przedstawiciela ustawowego dziecka niepełnoletniego, jeżeli nie jest nim matka, lub samego dziecka, jeżeli jest pełnoletnie, o wyrażeniu zgody na nadanie nazwiska.
2.
Jeżeli matka w chwili sporządzenia aktu nie żyje, zamiast oświadczenia, przewidzianego w ust. 1 pkt 5, zaznacza się w akcie fakt jej zgonu.
3.
Jeżeli oświadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, zostały złożone poza urzędem stanu cywilnego, wymienia się w akcie miejsce i datę złożenia oświadczenia. W tym przypadku złożenie oświadczenia musi być wykazane pismem z podpisem urzędownie poświadczonym.
§  9.
Akt uznania i nadania nazwiska dziecku pozamałżeńskiemu przez męża matki sporządza się w formie ciągłej (protokolarnej), przy czym stosuje się tu przepisy § 48 rozporządzenia Ministrów Administracji Publicznej i Sprawiedliwości z dnia 24 listopada 1945 r. w sprawie wykonania prawa o aktach stanu cywilnego oraz przepisów wprowadzających to prawo (Dz. U. R. P. Nr 54, poz. 304).
§  10.
Do zawiadomień, przewidzianych w rozporządzeniu niniejszym, stosuje się przepisy § 45 rozporządzenia powołanego w paragrafie poprzedzającym.
§  11.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1947 r.
2.
Jednocześnie traci moc obowiązującą § 93 rozporządzenia Ministrów Administracji Publicznej i Sprawiedliwości z dnia 24 listopada 1945 r. w sprawie wykonania prawa o aktach stanu cywilnego oraz przepisów wprowadzających to prawo (Dz. U. R. P. Nr 54, poz. 304).
1 § 2 pkt 3 zmieniony przez pkt 5 obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 1947 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.47.73.468) z dniem 10 grudnia 1947 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.42.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współdziałanie urzędników stanu cywilnego z władzą opiekuńczą oraz treść aktu uznania i nadania nazwiska dziecku pozamałżeńskiemu przez męża matki.
Data aktu: 31/05/1947
Data ogłoszenia: 09/06/1947
Data wejścia w życie: 01/07/1947