Organizacja komisyj ziemskich.

DEKRET
z dnia 13 września 1946 r.
o organizacji komisyj ziemskich.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Ustanawia się Główną Komisję Ziemską przy Ministrze Rolnictwa i Reform Rolnych, wojewódzkie komisje ziemskie przy wojewodach oraz powiatowe komisje ziemskie przy starostach.

Art.  2.
1.
Główna Komisja Ziemska rozpoznaje w drugiej instancji odwołania od orzeczeń wojewódzkich komisyj ziemskich.
2.
Główna Komisja Ziemska, rozpatrując odwołanie od orzeczenia wojewódzkiej komisji ziemskiej, może zaskarżone orzeczenie z urzędu zmienić lub uchylić w części niezaskarżonej, jeżeli orzeczenie to narusza przepisy prawa.
Art.  3.
1.
Prezesem Głównej Komisji Ziemskiej jest z urzędu Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
W zastępstwie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych przewodniczyć może na posiedzeniu Głównej Komisji Ziemskiej podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Reform Rolnych.
3.
Wiceprezesa Głównej Komisji Ziemskiej mianuje Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
4.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może również delegować do przewodniczenia na poszczególnych posiedzeniach Głównej Komisji Ziemskiej urzędnika z wykształceniem prawniczym spośród podległego mu personelu.
Art.  4.
1.
W skład Głównej Komisji Ziemskiej oprócz przewodniczącego wchodzą z głosem stanowczym:
1)
dwaj członkowie lub ich zastępcy, wyznaczeni przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej,
2)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów,
3)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez Ministra Sprawiedliwości spośród sędziów sądu apelacyjnego,
4)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych spośród urzędników Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych,
5)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez Ministra Administracji Publicznej,
6)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez Związek Samopomocy Chłopskiej.
2.
Ponadto Minister Rolnictwa i Reform Rolnych ma prawo delegowania na posiedzenie Komisji urzędników Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych jako referentów z głosem doradczym.
Art.  5.

Wojewódzka komisja ziemska:

a)
orzeka w sprawach scalenia gruntów, likwidacji służebności, podziału wspólnot oraz w innych sprawach, które należą do jej właściwości, stosownie do przepisów szczególnych,
b)
wydaje opinie na żądanie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych,
c)
rozpatruje odwołania od decyzji powiatowych komisyj ziemskich w sprawach wymienionych w art. 8 lit. b.
Art.  6.
1.
Przewodniczącym wojewódzkiej komisji ziemskiej jest z urzędu wojewoda.
2.
W zastępstwie wojewody może przewodniczyć na posiedzeniach komisji wyznaczony przez niego zastępca spośród urzędników wojewódzkiej administracji rolnictwa i reform rolnych.
Art.  7.
1.
W skład wojewódzkiej komisji ziemskiej oprócz przewodniczącego wchodzą, z głosem stanowczym:
1)
dwaj członkowie lub ich zastępcy, wyznaczeni przez prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej,
2)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez prezesa właściwego sądu apelacyjnego spośród sędziów sądu okręgowego,
3)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez wojewodę spośród urzędników wojewódzkiej administracji rolnictwa i reform rolnych,
4)
dwaj członkowie lub ich zastępcy, wyznaczeni przez Związek Samopomocy Chłopskiej.
2.
Ponadto wojewoda ma prawo delegować na posiedzenie komisji podległych sobie urzędników jako referentów z głosem doradczym.
Art.  8.

Powiatowa Komisja Ziemska:

a)
wydaje opinie na żądanie wojewody lub starosty,
b)
orzeka we wszystkich sprawach, w których stosownie do przepisów szczególnych zastrzeżony jest udział pełnomocnika do spraw reformy rolnej.
Art.  9.
1.
Przewodniczącym powiatowej komisji ziemskiej jest z urzędu starosta.
2.
W zastępstwie starosty może przewodniczyć na posiedzeniach komisji wyznaczony przez niego zastępca.
Art.  10.
1.
W skład powiatowej komisji ziemskiej oprócz przewodniczącego wchodzą z głosem stanowczym:
1)
dwaj członkowie lub ich zastępcy, wyznaczeni przez prezydium właściwej powiatowej rady narodowej,
2)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez prezesa właściwego sądu okręgowego spośród sędziów sądu grodzkiego,
3)
jeden członek lub jego zastępca, wyznaczeni przez starostę spośród urzędników powiatowej administracji rolnictwa i reform rolnych,
4)
dwaj członkowie lub ich zastępcy, wyznaczeni przez Związek Samopomocy Chłopskiej.
2.
Ponadto starosta ma prawo delegować na posiedzenie komisji podległych sobie urzędników jako referentów z głosem doradczym.
Art.  11.
1.
Członkowie komisji ziemskiej, zamieszkali w siedzibie komisji, otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie, a zamiejscowi otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu do komisji i z powrotem.
2.
Wysokość jak również zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia, diet i kosztów przejazdu określi zarządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
Art.  12.
1.
Na posiedzenie komisji ziemskiej winni być wzywani wszyscy członkowie komisji.
2.
Do ważności posiedzeń komisji ziemskiej potrzebna jest obecność zwykłej większości składu członków albo ich zastępców, ponadto przewodniczącego lub jego zastępcy.
3.
Orzeczenia komisyj ziemskich zapadają większością głosów obecnych członków, w razie równości głosów przeważa głos przewodniczącego.
4.
Orzeczenie komisji ziemskiej należy doręczać stronom na piśmie.
Art.  13.
1.
W postępowaniu przed komisjami ziemskimi stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu administracyjnym.
2.
Komisje ziemskie rozpoznają sprawy i ogłaszają orzeczenia na posiedzeniach jawnych w przypadkach przez ustawy dla tych posiedzeń zastrzeżonych, w pozostałych zaś przypadkach - na posiedzeniach niejawnych bez udziału stron. Narady komisji ziemskich we wszystkich przypadkach są niejawne. O posiedzeniach jawnych należy zawiadamiać strony.
3.
Komisje ziemskie mogą załatwianie czynności przygotowawczych zlecić poszczególnym członkom kompletu orzekającego.
4.
Ponadto Główna Komisja Ziemska może zlecić załatwianie takich czynności także wojewódzkiej komisji ziemskiej. W tym przypadku ust. 3 ma również zastosowanie.
5.
Koszty postępowania przed komisjami ponosi Skarb Państwa.
Art.  14.

Z dniem wejścia w życie niniejszego dekretu wymienione w poszczególnych aktach ustawodawczych uprawnia i obowiązki Głównej Komisji Ziemskiej, okręgowych lub wojewódzkich oraz powiatowych komisji ziemskich przechodzą odpowiednio na główne, wojewódzkie i powiatowe komisje ziemskie, ustanowione niniejszym dekretem.

Art.  15.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  16.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w przedmiocie unormowanym dekretem niniejszym.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.61.340

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Organizacja komisyj ziemskich.
Data aktu: 13/09/1946
Data ogłoszenia: 21/11/1946
Data wejścia w życie: 21/11/1946