Ustanowienie "Śląskiego Krzyża Powstańczego".

DEKRET
z dnia 8 października 1946 r.
o ustanowieniu "Śląskiego Krzyża Powstańczego".

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W celu upamiętnienia bohaterskich walk ludu śląskiego przeciwko niemieckiej przemocy, która w ciągu 600 lat niewoli Śląska nie zdołała złamać polskiego ducha tej prastarej piastowskiej dzielnicy, ustanawia się "Śląski Krzyż Powstańczy" dla osób szczególnie zasłużonych w walkach o przyłączenie Śląska do Macierzy.

Art.  2.

Zasadniczą odznaką "Śląskiego Krzyża Powstańczego" jest krzyż z białego metalu.

Strona frontowa. Pośrodku krzyża znajduje się Orzeł Śląski na tle szafirowym otoczony stylizowanym wieńcem laurowym; Orzeł Śląski jest wypukły.

Strona odwrotna. Na środku krzyża wypukłe litery "KRN", otoczone wieńcem laurowym. Na lewym ramieniu data "1921", na prawym "1939", na dolnym "1945", daty wklęsłe.

"Śląski Krzyż Powstańczy" nosi się na wstążeczce niebieskiej o dwóch pionowych paskach brązowym i białym po bokach wstążeczki i pionowym pasku o barwach "Krzyża Grunwaldu" przechodzącym przez środek wstążeczki.

Art.  3.

"Śląskim Krzyżem Powstańczym" mogą być odznaczeni obywatele nieskazitelnego charakteru, którzy brali udział z bronią w ręku w powstaniach śląskich w latach 1919-1921 oraz ci obywatele, którzy w okresie działań wojennych od września 1939 r. do stycznia 1945 r. swą walką i pracą w organizacjach konspiracyjnych przyczynili się do utrzymania polskiego ducha i ułatwienia odzyskania ziem śląskich lub bezpośrednio pomagali wojsku w oswobodzeniu Śląska.

Art.  4.

"Śląski Krzyż Powstańczy" nadaje Minister Obrony Narodowej.

Art.  5.

Odznaczeni "Śląskim Krzyżem Powstańczym" otrzymują oprócz odpowiedniej odznaki dyplom o nadaniu. Koszt dyplomu i odznaki ponosi Skarb Państwa.

Art.  6.

"Śląski Krzyż Powstańczy" nosi się przypięty na lewej piersi i zajmuje w kolejności odznaczeń polskich miejsce po "Krzyżu Partyzanckim".

Art.  7.

"Śląski Krzyż Powstańczy" nadaje się jednorazowo.

Art.  8.

"Śląski Krzyż Powstańczy" i prawa z nim związane traci się na mocy prawomocnego wyroku sądowego orzekającego utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych.

Art.  9.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Obrony Narodowej.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.55.311

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Ustanowienie "Śląskiego Krzyża Powstańczego".
Data aktu: 08/10/1946
Data ogłoszenia: 08/11/1946
Data wejścia w życie: 08/11/1946