Wykonanie ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 1946 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych.

Na podstawie art. 6 i 9 ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 277) zarządzam, co następuje:
§  1.
W celu wykonania zadań, określonych w art. 2 i 3 ustawy, Rada Szkół Wyższych:
a)
opracowuje projekty sieci szkół wyższych;
b)
występuje z inicjatywą i wydaje opinie w sprawie zakładania nowych i zwijania istniejących szkół wyższych tudzież tworzenia nowych i zwijania istniejących wydziałów, katedr i zakładów;
c)
opracowuje projekty ustroju szkół wyższych łącznie z zasadami powoływania nauczycieli akademickich i pomocniczego personelu naukowego;
d)
opracowuje i opiniuje projekty, dotyczące programów studiów i metod nauczania;
e)
opracowuje zasady wynagradzania pracowników naukowych w szkołach wyższych;
f)
inicjuje i opiniuje obsadę katedr;
g)
opracowuje i przedkłada Prezesowi Rady Ministrów wszelkie inne wnioski, dotyczące usprawnienia pracy szkół wyższych i pogłębienia ich demokratycznego charakteru;
h)
przedkłada wnioski w sprawie środków, zmierzających do zapewnienia młodzieży niezbędnych warunków do pracy, a w szczególności umożliwiających dostęp do szkół wyższych młodzieży robotniczej i chłopskiej;
i)
po wysłuchaniu opinii właściwych rektorów wydaje zarządzenia potrzebne do zapewnienia normalnego toku pracy w szkołach;
j)
opiniuje preliminarze wydatków ze Skarbu Państwa na cele szkół wyższych i opiekę nad młodzieżą.
§  2.
Sprawy, należące do jej zakresu działania, Rada załatwia kolegialnie w drodze uchwał.
§  3.
Posiedzenia Rady odbywają się w miarę potrzeby. Do prawomocności uchwał wymaga się obecności przewodniczącego lub jego zastępcy oraz czterech innych członków Rady. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Poza członkami Rady w posiedzeniach bierze udział Dyrektor Biura Rady z głosem doradczym. Na zaproszenie Rady lub jej przewodniczącego w posiedzeniach mogą brać udział również inne osoby w charakterze rzeczoznawców lub referentów z głosem doradczym.
§  4.
Przewodniczący zwołuje posiedzenia Rady i przewodniczy na nich, kieruje pracami Rady, nadzoruje działalność Biura i składa Prezesowi Rady Ministrów sprawozdania z prac Rady.
§  5.
Zastępca przewodniczącego jest stałym pomocnikiem przewodniczącego. W razie niemożności pełnienia obowiązków przez przewodniczącego zastępca przewodniczącego wchodzi we wszystkie jego prawa i obowiązki.
§  6.
Stałym organem pracy Rady jest Biuro Rady, którym bezpośrednio kieruje Dyrektor Biura, mianowany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Rady. Pod względem organizacyjnym i personalnym Biuro Rady wchodzi w skład Prezydium Rady Ministrów.
§  7.
Organami pomocniczymi, przygotowującymi materiał do decyzji Rady, są poza Biurem Rady:
a)
sekcje Rady, które Rada powołuje w miarę potrzeby spośród swoich członków lub z poza ich grona,
b)
rzeczoznawcy, którzy na zlecenie Rady lub przewodniczącego opracowują poszczególne zagadnienia, związane z zadaniami Rady.
§  8.
Członkowie Rady i jej sekcji otrzymują zwrot kosztów i wynagrodzenie za udział w posiedzeniach w formie zryczałtowanych stawek za każde posiedzenie. Wysokość stawek ryczałtowych ustala Prezes Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Rady.
§  9.
Rzeczoznawcy otrzymują wynagrodzenie według zasad umowy o dzieło w wysokości ustalonej w każdym przypadku oddzielnie przez przewodniczącego Rady w ramach kredytów budżetowych, na ten cel przeznaczonych.
§  10.
Wydatki, związane z funkcjonowaniem Rady, pokrywa się z budżetu Prezydium Rady Ministrów.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.54.306

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 23 września 1946 r. o utworzeniu Rady Szkół Wyższych.
Data aktu: 14/10/1946
Data ogłoszenia: 31/10/1946
Data wejścia w życie: 31/10/1946