Wykonanie dekretu z dnia 9 kwietnia 1946 r. o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY i SZTUKI
z dnia 19 lipca 1946 r.
w sprawie wykonania dekretu z dnia 9 kwietnia 1946 r. o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej.

Na podstawie art. 2 i 6 dekretu z dnia 9 kwietnia 1946 r. o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 133) zarządzam, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 9 kwietnia 1946 r. o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 133), paragrafy zaś dotyczą niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Każda osoba posiadająca kwalifikacje wydawnicze i każda instytucja wydawnicza, które pragną uzyskać zezwolenie na wydanie drukiem dzieła literackiego jednego z autorów wymienionych w art. 1, powinny złożyć w tym celu podanie na piśmie, skierowane do Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  3.
Podanie powinno zawierać:
a)
nazwisko i imię autora oraz tytuł dzieła, które zamierza się wydrukować;
b)
dokładne wskazanie tekstu (miejsce i data pierwodruku lub kolejnego wydania), na którego podstawie nastąpi zamierzony przedruk;
c)
określenie formy edytorskiej zamierzonego wydania (układ, sam tylko tekst, tekst ze wstępem, z objaśnieniami, w specjalnym opracowaniu itd.) i jego przeznaczenia;
d)
określenie szaty zewnętrznej zamierzonego wydania (ilość tomów i stronic, papier, czcionka, układ graficzny, ilustracje, winiety, okładka, oprawa itd.);
e)
wysokość nakładu;
f)
przypuszczalny koszt własny (koszty techniczne oraz honorarium autora i koszty opracowania), cenę hurtową i cenę katalogową 1 egzemplarza, obliczone przy honorarium autorskim wynoszącym 15% od ceny katalogowej, a w razie wysokiego nakładu również przy honorarium wynoszącym 5 i 10% od ceny katalogowej;
g)
termin realizacji zamierzonego wydania od chwili uzyskania zezwolenia;
h)
inne szczegóły ważne ze względu na poziom czy przeznaczenie zamierzonego wydania.
§  4.
Ministerstwo Kultury i Sztuki po sprawdzeniu, czy podanie odpowiada warunkom wyszczególnionym w § 3, przekaże je do rozpatrzenia komisji specjalnej, przewidzianej w art. 3.

Regulamin komisji ustali Minister Kultury i Sztuki w drodze zarządzenia.

§  5.
Komisja wyrazi swą opinię co do osoby wydawcy, warunków kalkulacji handlowej i wymaganego poziomu wydawnictwa oraz wysokości opłat, które wydawca ma uiścić jako honorarium autorskie.

Opłaty będą obliczane procentowo od całego nakładu; przy ustalaniu ich wysokości należy mieć na uwadze: kategorię osób, na których rzecz przypadną, formę, przeznaczenie i szatę zewnętrzną zamierzonego wydania oraz wysokość nakładu.

§  6.
W celu ustalenia osób, na których rzecz przypadną opłaty wymienione w § 5, powinni zgłosić się i zarejestrować w Ministerstwie Kultury i Sztuki w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia wszyscy uprawnieni do dziedziczenia krewni twórcy w linii prostej, bracia i siostry oraz ich zstępni, małżonek lub następcy prawni twórcy na mocy testamentu w zakresie praw przewidzianych w art. 1.
§  7.
Po zapoznaniu się z opinią komisji specjalnej Minister Kultury i Sztuki udzieli lub odmówi zezwolenia na wydanie drukiem dzieła literackiego, przewidzianego w § 2, przy czym udzielenie zezwolenia zobowiązuje wydawcę, który je otrzymał, do całkowitego wypełnienia wszystkich jego warunków.

W poszczególnych przypadkach Minister Kultury i Sztuki może uzależnić udzielenie zezwolenia od zobowiązania się wydawcy do wydania w określonym terminie innego dzieła literackiego jednego z autorów wymienionych w art. 1.

§  8.
Ministerstwo Kultury i Sztuki może, na wniosek komisji specjalnej, zażądać od wydawcy złożenia wadium pieniężnego, którego wysokość ustali w każdym przypadku komisja specjalna. Wadium to zwraca się wydawcy po dopełnieniu przez niego wszystkich warunków, związanych z uzyskaniem zezwolenia.
§  9.
Udzielenie zezwolenia stwarza dla wydawcy, który je otrzymał, prawo pierwszeństwa przy ubieganiu się o zezwolenie na druk następnych wydań tego samego dzieła literackiego, o ile warunki kalkulacji handlowej przez niego podane niezbyt różnią się od warunków innych ubiegających się o zezwolenie.
§  10.
Po otrzymaniu zezwolenia wydawca winien wpłacić 1/4 przewidywanego honorarium autorskiego na ręce osób uprawnionych do jego odebrania, a wskazanych mu przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, któremu powinien niezwłocznie dostarczyć kopię odpowiedniego pokwitowania. Pozostałą część honorarium wydawca powinien uiścić na rzecz tych samych osób po wydaniu drukiem zamierzonego dzieła literackiego, przekazując Ministerstwu Kultury i Sztuki kopię pokwitowań.
§  11.
W ciągu 14 dni od ukończenia druku dzieła objętego zezwoleniem wydawca powinien przesłać do Ministerstwa Kultury i Sztuki dokładne sprawozdanie dotyczące realizacji wydawnictwa.
§  12.
Wydawca, który w sposób nieusprawiedliwiony nie dopełni warunków, do których zobowiązał się przy uzyskaniu zezwolenia, utraci na przyszłość prawo do starania się o zezwolenie na wydanie drukiem innych dzieł literackich autorów wymienionych w art. 1.

W poszczególnych przypadkach Minister Kultury i Sztuki może, na wniosek komisji specjalnej, orzec przepadek złożonego wadium (§ 10), które przekazuje się na cele związane z popieraniem literatury polskiej, może również odebrać wydawcy udzielone mu zezwolenie i przekazać je do wykonania innemu wydawcy.

O stopniu winy wydawcy opiniuje we wszystkich przypadkach komisja specjalna.

§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.36.225

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie dekretu z dnia 9 kwietnia 1946 r. o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej.
Data aktu: 19/07/1946
Data ogłoszenia: 19/08/1946
Data wejścia w życie: 19/08/1946