Ustalenie daty, warunków i sposobu przejęcia agend, majątku i zobowiązań Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 3 lipca 1946 r.
w sprawie ustalenia daty, warunków i sposobu przejęcia agend, majątku i zobowiązań Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego.

Na podstawie art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 24 kwietnia 1946 r. o przejęciu agend, majątku i zobowiązań Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 120) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Przejęcia agend, majątku i zobowiązań Centralnej Kasy Spółek Rolniczych dokona zarząd Banku Gospodarstwa Spółdzielczego.
2.
Od chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia aż do wykreślenia Centralnej Kasy Spółek Rolniczych z rejestru handlowego zarząd Banku Gospodarstwa Spółdzielczego uprawniony jest do dokonywania w imieniu tej Kasy wszelkich czynności, związanych z przejęciem, wobec władz, sądów i osób prywatnych.
§  2.
1.
Do czasu wykreślenia z rejestru handlowego Centralnej Kasy Spółek Rolniczych zarząd tej Kasy współdziała, w miarę potrzeby, w czynnościach przejęcia.
2.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego władze Centralnej Kasy Spółek Rolniczych nie mogą zaciągać nowych zobowiązań ani też udzielać nowych kredytów bez uprzedniej zgody zarządu Banku Gospodarstwa Spółdzielczego.
§  3.
1.
W terminie dwutygodniowym od daty wejścia w życie rozporządzenia niniejszego zarząd Banku Gospodarstwa Spółdzielczego ogłosi w "Monitorze Polskim" i w czasopiśmie spółdzielczym "Społem" o odbywającym się przejęciu i spłacie udziałów członków Centralnej Kasy Spółek Rolniczych. Spłata nastąpi w terminie dni 30 od daty ogłoszenia w "Monitorze Polskim".
2.
Należności z tytułu udziałów członków Centralnej Kasy Spółek Rolniczych figurujące w bilansie tej Kasy na "Rachunku Polskim" w rozumieniu rozporządzenia Kierownika Resortu Gospodarki Narodowej i Finansów z dnia 5 października 1944 r. o czynnościach bankowych na obszarach wyzwolonych spod okupacji (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 38) w brzmieniu rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6 stycznia 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 4) ulegną spłacie bez ograniczenia, natomiast należności te figurujące na rachunkach "starych" i "okupacyjnych" będą wypłacone przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego z zachowaniem przepisów wymienionego rozporządzenia z dnia 5 października 1944 r.
3.
Wypłata udziałów zgodnie z ustępem poprzedzającym nastąpi w tym przypadku, jeżeli członek Centralnej Kasy Spółek Rolniczych uregulował wszystkie swoje zobowiązania wobec Kasy z tytułu udzielonych mu kredytów, w przeciwnym razie należne członkowi udziały zostaną zaliczone na spłatę należności Centralnej Kasy Spółek Rolniczych; wypłacie podlega tylko ta część udziałów, która pozostaje po zaspokojeniu roszczeń Centralnej Kasy Spółek Rolniczych.
4.
Sumy, przeznaczone na spłatę udziałów członków Centralnej Kasy Spółek Rolniczych, które nie zostaną podjęte w terminie określonym ust. 1, przejmie Bank Gospodarstwa Spółdzielczego jako wierzytelności byłych udziałowców Centralnej Kasy Spółek Rolniczych i zaksięguje na specjalnych rachunkach (starym, okupacyjnym lub polskim).
5.
Członek Centralnej Kasy Spółek Rolniczych, który z tytułu swego udziału posiada wierzytelność do Banku Gospodarstwa Spółdzielczego (ust. 4), może stać się członkiem Banku Gospodarstwa Spółdzielczego, jeżeli zgłosi żądanie zaliczenia swej wierzytelności na poczet udziału w Banku Gospodarstwa Spółdzielczego i podpisze stosowną deklarację członkowską. Udział taki księguje się w bilansie Banku Gospodarstwa Spółdzielczego na "Rachunku Polskim". W razie nadwyżki wierzytelności ponad zadeklarowany udział wypłata nadwyżki będzie dokonana przy zachowaniu przepisów rozporządzenia Kierownika Resortu Gospodarki Narodowej i Finansów z dnia 5 października 1944 r. o czynnościach bankowych na obszarach wyzwolonych spod okupacji (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 38) w brzmieniu rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6 stycznia 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 4). W tym przypadku na zadeklarowany udział będą zaliczone przede wszystkim należności na "Rachunku Polskim", a w dalszej kolejności, - na rachunku "starym" i "okupacyjnym".
6.
W razie wystąpienia członka Banku Gospodarstwa Spółdzielczego, którego udział składa się z należności z tytułu członkostwa w Centralnej Kasie Spółek Rolniczych, udział ten podlega przerachowaniu na rachunki "stary", "okupacyjny" i "polski" stosownie do pierwotnego pochodzenia (według dat wpłaty) i może być wypłacony przy zachowaniu przepisów rozporządzenia z dnia 5 października 1944 r. powołanego w ust. 5.
§  4.
Udział Skarbu Państwa w Centralnej Kasie Spółek Rolniczych ulegnie spłacie w sposób i na warunkach, które zostaną określone w osobnym rozporządzeniu.
§  5.
1.
Za podstawę przejęcia aktywów i pasywów Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przyjmuje się bilans zamknięcia tej Kasy na dzień 31 grudnia 1945 r., sprawdzony i zatwierdzony przez Ministra Skarbu.
2.
Wszelkie operacje Centralnej Kasy Spółek Rolniczych, dokonane po dniu 31 grudnia 1945 r., uważa się za operacje prowadzone na rachunek Banku Gospodarstwa Spółdzielczego.
§  6.
Przejęcie faktyczne aktywów i pasywów oraz agend Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego nastąpi najpóźniej w terminie 60 dni od daty ogłoszenia w "Monitorze Polskim" obwieszczenia, o którym mowa w § 3 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.
§  7.
1.
Zatwierdzony przez Ministra Skarbu protokół przejęcia (§ 6), sporządzony przez zarząd Banku Gospodarstwa Spółdzielczego wraz ze zgłoszonym do sądu rejestrowego wnioskiem zarządu Banku Gospodarstwa Spółdzielczego stanowi podstawę do wykreślenia Centralnej Kasy Spółek Rolniczych z rejestru handlowego.
2.
Przedstawienie protokołu przejęcia do zatwierdzenia oraz wykreślenie Centralnej Kasy Spółek Rolniczych z rejestru handlowego powinno nastąpić w ciągu trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  8.
Przepisanie tytułu własności przejmowanych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego nieruchomości oraz innych praw w księgach hipotecznych nastąpi na jednostronny wniosek zarządu Banku Gospodarstwa Spółdzielczego na podstawie zaświadczenia sądu o wykreśleniu Centralnej Kasy Spółek Rolniczych z rejestru.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.29.191

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie daty, warunków i sposobu przejęcia agend, majątku i zobowiązań Centralnej Kasy Spółek Rolniczych przez Bank Gospodarstwa Spółdzielczego.
Data aktu: 03/07/1946
Data ogłoszenia: 06/07/1946
Data wejścia w życie: 06/07/1946