Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów grodzkich jako władz opiekuńczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 11 czerwca 1946 r.
Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów grodzkich jako władz opiekuńczych.

Na podstawie art. 78 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych zarządzam, co następuje:
§  1.
Do czynności sądów grodzkich jako władz opiekuńczych stosuje się odpowiednio przepisy regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach niespornych z dnia 4 grudnia 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 333), o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.
§  2.
W sądzie grodzkim prowadzi się repertorium "Op" (wzór Nr 1).
§  3.
Do repertorium "Op" wpisuje się następujące sprawy:
1)
ustanowienie opieki i nadzór nad nią;
2)
ustanowienie kurateli i nadzór nad nią, z zastrzeżeniem wyjątku, przewidzianego w paragrafie następnym;
3)
nadzór nad czynnościami doradcy tymczasowego (art. 6-9 dekretu z dnia 29 sierpnia 1945 r. w sprawie postępowania o ubezwłasnowolnienie - Dz. U. R. P. Nr 40, poz. 225);
4)
nadzór nad zarządem majątku dziecka przez rodziców w przypadku poddania ich przepisom obowiązującym opiekunów (art. 45 § 2 prawa rodzinnego).
§  4.
Nie podlegają wpisaniu do repertorium "Op" przypadki ustanowienia kurateli do załatwienia poszczególnej sprawy. Sprawy te, jako też wszystkie inne sprawy, należące do właściwości władzy opiekuńczej, a nie wymienione w § 3, należy wpisać do repertorium "Ns".
§  5.
Do repertorium "Op" wpisuje się sprawy wymienione w § 3 pkt 1 i 2 z chwilą wszczęcia przez władzę opiekuńczą postępowania o ustanowienie opieki lub kurateli, sprawy wymienione w § 3 pkt 3 - z chwilą nadejścia zawiadomienia o ustanowieniu doradcy tymczasowego, a sprawy wymienione w § 3 pkt 4 - z chwilą wydania postanowienia władzy opiekuńczej o poddaniu rodziców przepisom obowiązującym opiekunów.
§  6.
Jeżeli opiekę nad rodzeństwem powierzono jednej osobie, sprawa otrzymuje w repertorium tylko jeden numer porządkowy, a osoby poddane opiece wpisuje się w rubryce 3 kolejno według wzoru:

Nazwisko

a)
imię pierwszego dziecka,
b)
imię drugiego dziecka,
c)
imię trzeciego dziecka i t. d.

Jeżeli w czasie sprawowania opieki zostaną powołani dla rodzeństwa odrębni opiekunowie, należy sprawę jednego z dzieci prowadzić pod dotychczasową pozycją, sprawy zaś pozostałych wpisać pod nowym numerem porządkowym, zaznaczając w rubryce "Uwagi" fakt przeniesienia wpisu.

§  7.
Przy nazwisku opiekuna i opiekuna przydanego (rubryka 5) lub kuratora albo doradcy tymczasowego (rubryka 6) należy w nawiasie podać kartę, na której w aktach znajduje się zarządzenie (zawiadomienie) o ich powołaniu.

W razie zmiany w osobie opiekuna (opiekuna przydanego) lub kuratora nazwisko i imię nowego przedstawiciela ustawowego wpisuje się w dalszej kolejności poniżej poprzedniego wpisu, który ulega wykreśleniu.

§  8.
Jeżeli wskutek ubezwłasnowolnienia władza opiekuńcza ma ustanowić opiekuna lub kuratora dla osoby, dla której ustanowiony został doradca tymczasowy, sprawę prowadzi się nadal pod tym samym numerem w repertorium "Op", pod którym wpisano ustanowienie doradcy tymczasowego.
§  9.
W przypadku przewidzianym w § 3 pkt 4 należy w rubryce 5 wpisać nazwisko i imiona rodziców lub tego z nich, które sprawuje władzę rodzicielską, dodając wyraz "rodzice" albo "ojciec" lub "matka".
§  10.
W rubryce 7 wpisuje się co roku datę złożenia sprawozdania przez opiekuna lub kuratora (art. 33 i 49 prawa opiekuńczego). Jeżeli oprócz sprawozdania złożony został rachunek z zarządu majątkiem, należy przy dacie wpisać literę "R". Obok daty w nawiasie należy wskazać kartę, na której w aktach znajduje się sprawozdanie lub rachunek.

Daty odnoszące się do sprawozdań i rachunków należy wpisywać o ile możności obok siebie, jedna za drugą.

W czasie pełnienia czynności przez doradcę tymczasowego wpisów w rubryce 7 nie dokonuje się.

§  11.
W rubryce 8 zaznacza się wydanie osobie podlegającej pieczy rachunków na mocy art. 29 § 5 dekretu z dnia 21 maja 1946 r. o postępowaniu przed władzą opiekuńczą (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 140).
§  12.
Za ukończenie sprawy, uzasadniające zakreślenie jej w repertorium "Op" (§ 76 regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach cywilnych), uważa się: ustanie opieki lub kurateli, uchylenie postanowienia o ustanowieniu doradcy tymczasowego, z zastrzeżeniem wyjątku przewidzianego w § 8, ustanie ograniczeń w zarządzie majątkiem dziecka przez rodziców oraz przekazanie sprawy innej władzy opiekuńczej (art. 23 § 2 dekretu z dnia 21 maja 1946 r. o postępowaniu przed władzą opiekuńczą - Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 140).
§  13.
W celu kontroli czynności władzy opiekuńczej prowadzi się raptularz roczny (wzór 2), oparty na systemie kalendarzowym.
§  14.
Każdy termin w sprawach wciągniętych do repertorium "Op", wynikający z zarządzenia władzy opiekuńczej, powinien być wpisany przez sekretarza sądowego pod odpowiednią datą w raptularzu.

Datę wpisaną do raptularza sekretarz sądowy oznacza czerwonym ołówkiem na karcie akt "Op", na której znajduje się zarządzenie władzy opiekuńczej, ustanawiające termin lub nakazujące przedstawienie akt w określonym dniu. Przy dacie należy dopisać wyraz "Rapt".

§  15.
Do raptularza muszą być wpisane w szczególności terminy rocznych sprawozdań (rachunków), składanych przez opiekunów lub kuratorów.

Sędzia po przyjęciu sprawozdania (rachunku) oznaczony w zarządzeniu datę, w której następne sprawozdanie (rachunek) ma być przedstawione władzy opiekuńczej. Datę tę odnotowuje się w raptularzu.

§  16.
Daty złożenia rocznych sprawozdań i rachunków wyznaczać należy mając na uwadze warunki gospodarcze osób zainteresowanych.

Rok sprawozdawczy (rachunkowy) powinien o ile możności pokrywać się z rokiem kalendarzowym lub obrotowym.

§  17.
Terminy wynikające z zarządzenia władzy opiekuńczej w sprawach wciągniętych do repertorium "Ns" wpisuje się do raptularza według uznania sędziego lub sekretarza sądowego.
§  18.
Jedna strona raptularza może być przeznaczona na więcej niż jeden dzień powszedni.
§  19.
Akta należy przedłożyć sędziemu w dniu poprzedzającym termin, chyba że sędzia inaczej zarządzi.
§  20.
W każdym roku kalendarzowym w sądzie grodzkim powinny być prowadzone dwa raptularze, jeden na rok bieżący i drugi na rok przyszły.
§  21.
Sekretarz sądowy przedstawia sędziemu do dnia 1 marca każdego roku akta tych spraw, wpisanych do repertorium "Op", w których w ciągu ubiegłego roku nie odebrano sprawozdania bądź rachunku (§ 10), celem wydania potrzebnych zarządzeń.
§  22.
Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego Królestwa Polskiego i tomu X cz. 1 Zwodu Praw sądy grodzkie jako władze opiekuńcze obowiązane są w ciągu roku od dnia wejścia w życie prawa opiekuńczego wciągnąć do repertorium "Op" wszystkie będące w toku sprawy opiek i kuratel, ustanowionych przed dniem 1 lipca 1946 r., stosownie do przepisów niniejszego regulaminu.
§  23.
Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego austriackiego i kodeksu cywilnego niemieckiego wpisy w sprawach opiek i kuratel, będących w toku w dniu 1 lipca 1946 r. dokonuje się dalej w dotychczasowych repertoriach i według dotychczasowych przepisów i instrukcyj.
§  24.
Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu cywilnego niemieckiego należy prowadzić osobny zapisek (wzór Nr 3) dla spraw wychowania zapobiegawczego (ustawa o wychowaniu zapobiegawczym nieletnich z dnia 2 lipca 1900 r. - Zb. u. prusk., str. 264 z późniejszymi zmianami), odnotowywanych dotychczas w rubryce XI rejestru spraw prawno-familijnych.

Do prowadzenia tego zapisku stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego rozporządzenia.

§  25.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1946 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.25.162

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów grodzkich jako władz opiekuńczych.
Data aktu: 11/06/1946
Data ogłoszenia: 17/06/1946
Data wejścia w życie: 01/07/1946