Zm.: prawo o sądach ubezpieczeń społecznych.

DEKRET
z dnia 1 marca 1946 r.
o zmianie prawa o sądach ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W prawie o sądach ubezpieczeń społecznych z dnia 28 lipca 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 476) wprowadza się zmiany następujące:

1)
Art. 72 § 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) z grupy pracodawców - przez czynne w okręgu danego sądu organizacje pracodawców o charakterze publiczno-prawnym oraz inne organizacje pracodawców, których wykaz ustala Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi ministrami".

2)
W art. 73 liczbę "30" zastępuje się liczbą "25".
3)
Art. 119 otrzymuje brzmienie:

"Art. 119. Pełnomocnikiem instytucji ubezpieczeń społecznych w postępowaniu przed okręgowym sądem ubezpieczeń społecznych może być adwokat albo pracownik tej instytucji lub instytucji nadzorczej, w postępowaniu zaś przed Trybunałem Ubezpieczeń Społecznych - adwokat albo pracownik tej instytucji lub instytucji nadzorczej, który ukończył uniwersyteckie studia prawnicze z przepisanymi w Polsce egzaminami".

4)
W art. 398 §§ 1 i 3 oraz w art. 399 wyrazy "trzech lat" zastępuje się wyrazami "ośmiu lat".
5)
Art. 398 § 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Przepisów art. 53, 54 i 55 nie stosuje się do mianowania sędziów w okresie do dnia 31 grudnia 1947 r.".

6)
W art. 405 dodaje się § 3 w brzmieniu:

"§ 3. W sprawach, w których termin do wniesienia środka prawnego nie upłynął do dnia 1 września 1939 r. lub w których bieg tego terminu rozpoczął się po wyzwoleniu danego obszaru Państwa - termin do wniesienia skargi upływa z dniem 31 marca 1946 r., jeżeli z mocy niniejszego prawa nie przysługuje termin dłuższy".

7)
Art. 407 skreśla się.
Art.  2.

W sprawach, należących w myśl przepisów prawa o sądach ubezpieczeń społecznych do właściwości tych sądów, wszczętych przed dniem wejścia w życie tego prawa, a do dnia wejścia w życie niniejszego dekretu nie ukończonych, strony mogą w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego dekretu złożyć pisemne oświadczenie, że wniesiony środek prawny w dalszym ciągu popierają.

Oświadczenie złożyć należy:

1)
w sprawach, objętych art. 401 prawa o sądach ubezpieczeń społecznych, we właściwym okręgowym sądzie ubezpieczeń społecznych z tym, że w sprawach wniesionych do b. Sądu Rozjemczego we Lwowie i do b. Sądu Polubownego we Lwowie właściwy będzie do przyjęcia oświadczenia i do rozpoznania sprawy Okręgowy Sąd Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie,
2)
w sprawach, objętych art. 403 powołanego prawa, we właściwym urzędzie wojewódzkim z tym, że w sprawach wniesionych do b. Urzędów Wojewódzkich: Nowogródzkiego, Poleskiego, Wileńskiego i Wołyńskiego właściwy będzie do przyjęcia oświadczenia i do rozpoznania sprawy Urząd Wojewódzki Warszawski, w sprawach wniesionych do b. Urzędów Wojewódzkich: Lwowskiego, Stanisławowskiego i Tarnopolskiego właściwy będzie Urząd Wojewódzki Krakowski.

Niezłożenie oświadczenia w terminie, określonym w ust. 1, jak również złożenie oświadczenia przeczącego, uważa się za odstąpienie od środka prawnego i powoduje umorzenie postępowania.

Przepisy art. 1 dekretu z dnia 6 czerwca 1945 r. o uzupełnieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 149) mają analogiczne zastosowanie w postępowaniu przed sądami ubezpieczeń społecznych i przed władzami administracji ogólnej z tym, że właściwa do przeprowadzenia postępowania, przewidzianego tym dekretem, będzie władza właściwa w myśl ust. 2 niniejszego dekretu.

Art.  3.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrom Sprawiedliwości oraz Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  4.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.12.76

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zm.: prawo o sądach ubezpieczeń społecznych.
Data aktu: 01/03/1946
Data ogłoszenia: 17/04/1946
Data wejścia w życie: 17/04/1946