Wycofanie z obiegu marki niemieckiej na obszarze województwa białostockiego.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 23 października 1944 r.
o wycofaniu z obiegu marki niemieckiej na obszarze województwa białostockiego.

Na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Z dniem 28 października 1944 r. marka niemiecka (Reichsmark, Rentenmark i inne rodzaje marek) przestaje być obiegowym środkiem płatniczym na obszarach wyzwolonych, wchodzących w skład województwa białostockiego.

Art.  2.

Niemiecki bilon metalowy pozostawia się do odwołania w obiegu po kursie 1 fenig - 1 grosz.

Art.  3.

W terminie do dnia 20 listopada 1944 r. urzędy skarbowe oraz komunalne kasy oszczędności przeprowadzą wymianę marek niemieckich typu Reichsmark na złotowe bilety skarbowe - emitowane na podstawie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 24 sierpnia 1944 r., o emitowaniu biletów skarbowych (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 11) po kursie 1 marka = 1 złoty.

Art.  4.
§  1.
Prawo do wymiany służy osobom, które w dniu zgłoszenia się do wymiany mają ukończonych lat 18 i do dnia wyzwolenia spod okupacji niemieckiej zamieszkiwały na obszarze województwa białostockiego.
§  2.
Osoby, zgłaszające się do wymiany, udowodnić winny tożsamość i zamieszkanie obowiązującym w czasie okupacji na tym terenie dowodem osobistym i zaświadczeniem o zamieszkaniu.
§  3.
Upoważnia się wojewodę białostockiego do udzielania w wypadkach wyjątkowych zezwoleń na wymianę osobom, nie mogącym ze względu na okoliczności wojną wywołane, stwierdzić tożsamości i zamieszkania wymienionym w § 2 dowodem osobistym i zaświadczeniem.
Art.  5.
§  1.
Wymianie podlega kwota do wysokości 300 marek na jedną osobę, pozostała zaś kwota przyjęta będzie do depozytu, na co wydany zostanie kwit depozytowy. Do depozytu przyjmowane będą marki typu Reichsmark i Rentenmark.

Przedkładać do wymiany i depozytu wolno tylko pieniądze, stanowiące własność zgłaszającego i to tylko w jednej instytucji wymienno-depozytowej (urzędach skarbowych względnie komunalnych kasach oszczędności na terenie województwa białostockiego), w art. 3 niniejszego dekretu, przewidzianej.

§  2.
Kto wbrew postanowieniom § 1 złoży do wymiany i ewentualnie do depozytu marki niemieckie:
a)
nie stanowiące jego własności lub
b)
w różnych instytucjach wymienno-depozytowych,

podlega karze więzienia do lat pięciu. Ponadto sąd orzeka przepadek kwot złożonych do wymiany i ewentualnie do depozytu, przy czym w razie podjęcia już przez sprawcę kwot, podlegających przepadkowi, sąd nakaże ściągnięcie ich z majątku skazanego.

Art.  6.

Kierownik Resortu Gospodarki Narodowej i Finansów może na warunkach przezeń określonych zezwolić w drodze wyjątku instytucjom samorządowym, społecznym i kulturalnym na wymianę marek na złotowe bilety skarbowe do pełnej wysokości przedstawionej do wymiany kwoty, o ile kwoty te stanowią ich własne fundusze.

Art.  7.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Kierownikowi Resortu Gospodarki Narodowej i Finansów.

Art.  8.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1944.9.43

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Wycofanie z obiegu marki niemieckiej na obszarze województwa białostockiego.
Data aktu: 23/10/1944
Data ogłoszenia: 25/10/1944
Data wejścia w życie: 25/10/1944