Tymczasowe unormowanie stosunku służbowego i zaszeregowania funkcjonariuszów państwowych.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 27 grudnia 1944 r.
o tymczasowym unormowaniu stosunku służbowego i zaszeregowania funkcjonariuszów państwowych.

Na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie, wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.
(1)
Stosunek służbowy i zasady zaszeregowania funkcjonariuszów państwowych, sędziów w sądownictwie powszechnym i administracyjnym, prokuratorów oraz asesorów i aplikantów sądowych, a nadto pracowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucyj państwowych, których stosunek służbowy ma charakter publiczno-prawny, powracających lub zgłaszających się ponownie do służby - regulują właściwe przepisy prawne, obowiązujące w dniu 1 września 1939 r. ze zmianami wynikającymi z niniejszego dekretu.
(2)
Osoby wyżej wymienione nazywane będą w dalszym ciągu dekretu funkcjonariuszami państwowymi.
(3)
Przepisy dekretu niniejszego nie dotyczą wojska, profesorów, pomocniczych sił naukowych w państwowych szkołach akademickich i nauczycieli, służby bezpieczeństwa publicznego, w tym Milicji Obywatelskiej, Straży Więziennej i Granicznej.
Art.  2.

Funkcjonariuszowi państwowemu, który w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia wejścia w życie dekretu niniejszego zgłosił się ponownie do służby państwowej i został do niej przyjęty, zalicza się czas służby do dnia 1 września 1939 r. - zaliczony i podlegający zaliczeniu według dotychczas obowiązujących przepisów.

Art.  3.

Funkcjonariusze państwowi dla dobra służby mogą być przenoszeni do innych działów zarządu państwowego - zarządzeniem właściwej władzy.

Art.  4.

Funkcjonariusz państwowy, powracający lub obejmujący ponownie po dniu 22 lipca 1944 r., stanowisko, do którego przywiązana jest wyższa grupa uposażenia, zarządzeniem Kierownika Resortu może otrzymać dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy między posiadaną, a przywiązaną do spełnianej funkcji grupą uposażenia oraz przynależne do tej funkcji dodatki, o ile nie zostanie do tej wyższej grupy zaawansowany.

Art.  5.
(1)
Pracownicy, którzy wstąpili do służby państwowej po dniu 22 lipca 1944 r., a nie byli przedtym funkcjonariuszami państwowymi, uważani są za stałych funkcjonariuszów w rozumieniu odnośnych przepisów służbowych.
(2)
Właściwe władze przełożone zaszeregują tych pracowników do odpowiednich grup uposażenia z tym, że w przypadku powierzenia pracownikowi stanowiska, do którego przywiązana jest wyższa grupa uposażenia, niż ta do której został zaszeregowany - stosuje się odpowiednio przepis art. 4 niniejszego dekretu.
(3)
Przepis ust. 1 nie dotyczy tych stanowisk w poszczególnych działach zarządu Państwa, które ze względu na charakter służby mogą być obsadzone tylko przez pracowników kontraktowych.
(4)
Pracownicy kontraktowi będą traktowani na równi ze stałymi funkcjonariuszami pod względem obciążeń i zwolnień z tytułu podatków i innych opłat publiczno-prawnych oraz korzystania ze wszelkich świadczeń z wyjątkiem emerytalnych.
Art.  6.
(1)
W ciągu roku, od daty wejścia w życie niniejszego dekretu, właściwa władza naczelna może zmienić grupę uposażenia i stanowisko służbowe, przenieść w stan spoczynku lub zwolnić ze służby funkcjonariusza, bez zachowania warunków i terminów przewidzianych w odnośnych przepisach służbowych.
(2)
Zwolnienie ze służby przewidziane w ust. 1 może nastąpić po uprzednim 3-miesięcznym wypowiedzeniu.
(3)
Rozporządzenie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego ustali początek biegu terminu wskazanego w ust. 1 dla terenów pozostających jeszcze pod okupacją.
Art.  7.

Przepisy art. 3 i 5 niniejszego dekretu nie mają zastosowania do sędziów w sądownictwie powszechnym i administracyjnym, prokuratorów, asesorów i aplikantów sądowych.

Art.  8.

W ciągu trzech lat od daty wejścia w życie niniejszego dekretu może właściwa władza naczelna:

a)
zaliczyć funkcjonariuszy państwowych do wyższych kategoryj i grup uposażenia bez względu na posiadane wykształcenie,
b)
zwolnić funkcjonariuszy państwowych od składania egzaminów urzędniczych.
Art.  9.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Przewodniczącemu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i właściwym Kierownikom Resortów.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z tym, że przepisy zawarte w art. 2, 4 i 5 mają moc obowiązującą od dnia 1 sierpnia 1944 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1944.16.89

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Tymczasowe unormowanie stosunku służbowego i zaszeregowania funkcjonariuszów państwowych.
Data aktu: 27/12/1944
Data ogłoszenia: 29/12/1944
Data wejścia w życie: 29/12/1944, 01/08/1944