Premiowanie dostaw obowiązkowych zbóż i ziemniaków w roku gospodarczym 1944/45.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 27 listopada 1944 r.
o premiowaniu dostaw obowiązkowych zbóż i ziemniaków w roku gospodarczym 1944/45.

Na podstawie art. 15 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 18 sierpnia 1944 r. o wojennych świadczeniach rzeczowych - obowiązkowych dostawach zbóż i ziemniaków dla Państwa (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 9), zarządza się, co następuje:
§  1.
Towary premiowe, w ilościach i na warunkach przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, otrzymują:

1. gospodarstwa rolne o obszarze do 50 ha użytków rolnych - po całkowitym wykonaniu obowiązkowych dostaw zbóż i ziemniaków,

2. gospodarstwa rolne o obszarze poniżej 2 ha użytków rolnych - o ile gminy, na których terenie gospodarstwa te są położone, wykonały dostawy obowiązkowe zbóż i ziemniaków przynajmniej w 75%,

3. pracownicy rolni gospodarstw:

a)
o obszarze powyżej 15 ha użytków rolnych, lub
b)
rozparcelowanych na cele reformy rolnej, - o ile zatrudnieni byli w tym samym gospodarstwie w sezonie letnim i jesiennym 1944 r. przynajmniej przez 4 miesiące i nie posiadają własnych gospodarstw, a gospodarstwa, w których byli zatrudnieni, wykonały obowiązkowe dostawy zbóż i ziemniaków przynajmniej w 75%.

Członkowie rodziny właściciela gospodarstwa rolnego, w, nim zatrudnieni, nie są uważani za pracowników rolnych.

§  2.
Uprawnieni (§ 1) otrzymują towary premiowe w następujących ilościach:
Nafta

Itr

Sól

kg

Zapałki

pud.

Wódka

Itr

Tytoń

kg

Cukier

kg

Skóra

kg

Mydło

kg

Żelazo surowe

kg

I. Kategoria. Gospodarstwa powyżej 15 ha do 50 ha użytków rolnych włącznie. 6 5 4 2,5 0,55 4,5 0,30 1 24
II. Kategoria. Gospodarstwa powyżej 5 ha do 15 ha użytków rolnych włącznie. 4,5 4 4 1,5 0,45 3,5 0,20 0,75 18
III. Kategoria. Gospodarstwa powyżej 2 ha do 5 ha użytków rolnych włącznie. 3 3 4 1,25 0,30 2,5 0,15 0,5 12
IV. Kategoria. Gospodarstwa o 2 ha użytków rolnych i mniejsze. 2 1,5 4 0,75 0,15 1,5 0,10 0,25 6
V. Kategoria. Pracownicy rolni gospodarstw powyżej 15 ha. 2 1,5 4 0,75 0,15 1,5 0,10 0,25 -

Zamiast żelaza surowego mogą być wydawane wyroby żelazne w stosunku 1 kg żelaza surowego = 2/3 kg wyrobów żelaznych.

Wymienione wyżej ilości towarów premiowych przypadają na okres do 30 czerwca 1945 r.

§  3.
Towary premiowe otrzymywać będą uprawnieni za pośrednictwem spółdzielni rolniczo-handlowych i spożywczych oraz ewentualnie innych firm, upoważnionych przez Szefa Biura Ekonomicznego przy Prezydium Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
§  4.
Podstawą do wydawania towarów premiowych przez punkty rozdzielcze będą imienne karty premiowe, które uprawnionym osobom wydadzą zarządy gminne, względnie miejskie, po stwierdzeniu wykonania dostaw, od których uzależnione jest prawo do otrzymania towarów premiowych.

Dowodem wykonania dostaw obowiązkowych są wyłącznie poświadczenia dostawy i pokwitowania wydane przez spółdzielnie i punkty skupu, uprawnione do przyjmowania dostaw obowiązkowych.

§  5.
Szef Biura Ekonomicznego lub upoważnione przez niego władze miejscowe zarządzą, w jakich terminach będą realizowane poszczególne kupony kart premiowych w poszczególnych powiatach.
§  6.
Towary premiowe winny być wydawane po ustalonych urzędowo cenach.
§  7.
Szef Biura Ekonomicznego może:
1.
uzależnić wydawanie poszczególnym gospodarstwom rolnym kart premiowych od wykonania obowiązkowych:
a)
dostaw mleka, przypadających na dane gospodarstwo za czas do końca kwartału kalendarzowego, poprzedzającego wydanie karty premiowej oraz,
b)
dostaw mięsa, wyznaczonych dla danego gospodarstwa do dnia wydania karty premiowej,

2. zezwolić na zaliczkowe wydawanie towarów premiowych gospodarstwom i osobom, które narazie nie wykonały całkowicie dostaw, w wysokości przewidzianej w § 1,

3. zarządzić zastąpienie pewnych towarów premiowych innymi towarami nie mniejszej wartości rynkowej,

4. zarządzić wydanie kart premiowych V-ej kategorii pracownikom spółdzielni i ich central, które należycie wywiązują się z akcji dostaw obowiązkowych i rozdziału artykułów premiowych,

5. do czasu sporządzenia dostatecznej ilości kart premiowych - zarządzić wydawanie towarów premiowych na podstawie poświadczonych przez zarządy gminne lub miejskie wykazów osób uprawnionych lub zaświadczeń, przez te zarządy wydanych.

§  8.
Szef Biura Ekonomicznego określi w drodze instrukcji: wzory kart premiowych, sposób wydawania tych kart, sposób wydawania towarów premiowych i wyliczania się punktów skupu z ich rozdziału oraz warunki wydawania kart premiowych osobom ze stref ewakuowanych.
§  9.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia poruczam Szefowi Biura Ekonomicznego przy Prezydium Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1944.13.72

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Premiowanie dostaw obowiązkowych zbóż i ziemniaków w roku gospodarczym 1944/45.
Data aktu: 27/11/1944
Data ogłoszenia: 02/12/1944
Data wejścia w życie: 02/12/1944