Utworzenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Polskie Radio".

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 22 listopada 1944 r.
o utworzeniu Przedsiębiorstwa Państwowego "Polskie Radio".

Na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 3) - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Tworzy się przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą "Polskie Radio", zwane w dalszych artykułach w skróceniu "Przedsiębiorstwo".

Art.  2.

Siedzibą Przedsiębiorstwa jest siedziba naczelnych władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Art.  3.

Przedmiotem Przedsiębiorstwa jest:

a)
budowa, urządzanie i eksploatacja na zasadach wyłączności nadawczych stacyj radiofonicznych, radiowęzłów i radiosieci;
b)
organizacja stałego zasilania repertuaru radiofonicznego materiałem informacyjnym, odczytowym, teatralnym, recytacyjnym, koncertowym oraz przekazywanie tego repertuaru za pomocą stacyj nadawczych;
c)
rozwój radiofonizacji kraju i wprowadzanie ulepszeń i uzupełnień w miarę rozwoju techniki radiowej.
Art.  4.

Przedsiębiorstwo obowiązane jest nadawać wszelkie obwieszczenia i komunikaty urzędowe oraz materiał informacyjny i publicystyczny, dostarczany za pośrednictwem Resortu Informacji i Propagandy, jak również obiektywnie informować społeczeństwo w sprawach państwowych i działalności władz oraz Wojska Polskiego, a także orientować opinię publiczną w dziedzinie zagadnień społecznych, politycznych, wojskowych, gospodarczych i kulturalnych.

Obowiązkiem Przedsiębiorstwa jest utrzymywać swój repertuar radiofoniczny na odpowiednio wysokim poziomie.

Art.  5.

Przedsiębiorstwo posiada osobowość prawną i jest wolne od rejestracji sądowej.

Majątek przeznaczony na cele Przedsiębiorstwa wyodrębnia się z ogólnego majątku Skarbu Państwa.

Przedsiębiorstwo stanowi odrębną jednostkę gospodarczą, prowadzoną wedle zasad handlowych z uwzględnieniem potrzeb Państwa i interesów życia społecznego i pokrywa swoje wydatki z własnych dochodów i funduszów oraz dopłat Skarbu Państwa.

Przedsiębiorstwo prowadzi swoją gospodarkę na podstawie rocznych budżetów i planów finansowo-gospodarczych, podlegających zatwierdzeniu przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego na wniosek Kierownika Resortu Gospodarki Narodowej i Finansów w porozumieniu z Kierownikiem Resortu Informacji i Propagandy.

Art.  6.

Kierownik Resortu Komunikacji, Poczt i Telegrafu kontroluje Przedsiębiorstwo w zakresie technicznej rozbudowy, zatwierdza plany rozbudowy, sprawuje ogólny nadzór nad prawidłowością urządzeń radiowych pod względem technicznym i posiada prawo inicjatywy inwestycyjnej.

Kierownik Resortu Informacji i Propagandy sprawuje nad Przedsiębiorstwem nadzór w sprawach organizacyjnych, repertuarowych, administracyjnych i finansowych.

Art.  7.

Na czele Przedsiębiorstwa stoi dyrektor, którego mianuje i zwalnia Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego na wniosek Kierownika Resortu Informacji i Propagandy, zastępców zaś dyrektora mianuje i zwalnia Kierownik Resortu Informacji i Propagandy na wniosek dyrektora.

Dyrektor sprawuje kierownictwo techniczne, administracyjne i repertuarowe Przedsiębiorstwa i zastępuje Przedsiębiorstwo wobec władz sądowych, administracyjnych i osób trzecich.

Art.  8.

Jako organ opiniodawczy i doradczy powołuje się Państwową Radę Radiową. Zasady powoływania jej członków, zakres jej działania oraz regulamin jej czynności określi uchwała Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Art.  9.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Kierownikom Resortów: Informacji i Propagandy, Gospodarki Narodowej i Finansowej oraz Komunikacji, Poczt i Telegrafu, każdemu w jego zakresie działania.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1944.13.69

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Utworzenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Polskie Radio".
Data aktu: 22/11/1944
Data ogłoszenia: 02/12/1944
Data wejścia w życie: 02/12/1944