Obowiązek składania broni i materiałów wybuchowych.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 31 października 1943 r.
o obowiązku składania broni i materiałów wybuchowych.

Na podstawie art. 79 ust. (2) ustawy konstytucyjnej stanowię co następuje:
Art.  1.
1)
W czasie wojny powiatowa władza administracji ogólnej może zarządzić złożenie w określonych miejscach i terminach wszystkich lub niektórych przedmiotów wymienionych w art. 2.
2)
Jeżeli powiatowa władza administracji ogólnej nie jest czynna, zarządzenie wymienione w ust. poprzedzającym może wydać dowódca wielkiej jednostki wojska (równorządny) bądź upoważniony przez niego oficer, a w przypadkach nagłych dowódca wojskowego oddziału w stopniu oficerskim, działający na danym obszarze.
3)
W przypadku wydania zarządzenia przez dowódcę wojskowego, obowiązany on jest zawiadomić o nim niezwłocznie najbliższą władzę administracji ogólnej i stosować się do dalszych zarządzeń tej władzy.
4)
W zarządzeniu wymienionym w ust. 1) można zwolnić oznaczone kategorie osób od obowiązku złożenia broni i amunicji, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo osobiste lub dla celów służbowych.
Art.  2.

Do przedmiotów, których złożenie można zarządzić, należą:

a)
broń palna wszelkich typów i kalibrów, zdatna do użytku lub uszkodzona oraz gotowe jej części składowe;
b)
broń biała: szable, szpady, bagnety i lance;
c)
granaty ręczne typu wojskowego lub doraźnie wykonane, miny przeciwczołgowe oraz rakiety sygnalizacyjne i oświetlające;
d)
amunicja typu wojskowego i cywilnego wszelkich kalibrów;
e)
materiały wybuchowe (kruszące, inicjujące i prochy) w postaci luźnej i opakowanej;
f)
lonty zapalające i detonujące oraz spłonki do nich.
Art.  3.

W przypadkach, gdy złożenie przedmiotów wymienionych w art. 2 byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami dla ich posiadacza lub z uzasadnioną obawą niebezpieczeństwa wybuchu - wystarczy zgłoszenie tych przedmiotów w terminie i miejscu wyznaczonych do złożenia.

Art.  4.
1)
Powiatowa władza administracji ogólnej w porozumieniu z dowódcą wielkiej jednostki wojska (równorzędnym) działającym na danym obszarze lub z upoważnionym przez niego oficerem, może zwrócić broń, służącą do użytku osobistego lub służbowego, jeżeli posiadacz nie daje powodu do obaw, że użyje tej broni w sposób zagrażający interesom obrony Państwa lub bezpieczeństwa publicznego.
2)
Broń o wartości zabytkowej należy zwrócić niezwłocznie.
3)
Przepis ust. 1) stosuje się odpowiednio do amunicji, prochów myśliwskich oraz materiałów wybuchowych, lontów i spłonek, służących do użytku przemysłowego.
Art.  5.

W stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej uprawnienia z art. 1 służą władzom Sił Zbrojnych.

Art.  6.

Zarządzenie złożenia przedmiotów należy podać do powszechnej wiadomości przez obwieszczenie conajmniej na budynkach, będących siedzibą władzy, która zarządzenie wydała oraz władz gminnych obszaru, którego dotyczy zarządzenie, a w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej - ogłosić w jednostkach wojskowych.

Art.  7.
1)
Kto nie złoży lub nie zgłosi w terminie i miejscu, wyznaczonych w zarządzeniu (art. 1 i 3) przedmiotów w tym zarządzeniu wymienionych, albo kto po terminie przedmioty to bezprawnie posiada - podlega karze więzienia do lat 5.
2)
Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze więzienia do 2 lat, aresztu lub grzywny.
3)
Jeżeli z okoliczności sprawy, a przede wszystkim z zachowania się sprawcy oraz z rodzaju, ilości i jakości przedmiotów niezłożonych bądź niezgłoszonych, albo bezprawnie posiadanych, wynika, że sprawca działa w celu użycia ich w sposób zagrażający interesom obrony Państwa lub bezpieczeństwa publicznego - podlega on karze śmierci.
4)
Orzecznictwo w sprawach o przestępstwa, wymienione w artykule niniejszym, należy wyłącznie do właściwości sądów.
Art.  8.

Przedmioty niezłożone w terminie oraz po tym terminie bezprawnie posiadane podlegają przepadkowi.

Art.  9.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych, Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  10.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1943.11.35

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Obowiązek składania broni i materiałów wybuchowych.
Data aktu: 31/10/1943
Data ogłoszenia: 04/11/1943
Data wejścia w życie: 04/11/1943