Przepisy dyscyplinarne dla kobiet pełniących Pomocniczą Służbę Wojskową.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 października 1943 r.
o przepisach dyscyplinarnych dla kobiet pełniących Pomocniczą Służbę Wojskową.

Na podstawie art. 63 ust. (1) ustawy konstytucyjnej stanowię co następuje:
Art.  1.

Do kobiet pełniących Pomocniczą Służbę Wojskową w Polskich Siłach Zbrojnych (wojska lądowe, marynarka wojenna i lotnictwo) stosuje się Przepisy Dyscyplinarne dla Sił Zbrojnych zawarte w dekrecie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 sierpnia 1939 r. (Dz.U.R.P. Nr. 75, poz. 504) ze zmianami wskazanymi w artykułach następujących.

Art.  2.

W oddziałach zwartych Pomocniczej Służby Wojskowej od kompanii bądź samodzielnego plutonu wzwyż, władzę dyscyplinarną sprawują przełożeni:

a)
komendantka kompanii (bądź samodzielnego plutonu),
b)
inspektorka,
c)
starsza inspektorka,
d)
komendantka główna,
e)
dowódca wielkiej jednostki od dowódcy dywizji (równorzędnego) wzwyż, Inspektor Lotnictwa, Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej, Szef Sztabu Naczelnego Wodza,
f)
Minister Obrony Narodowej i Naczelny Wódz.
Art.  3.

Do kobiet pełniących Pomocniczą Służbę Wojskową stosuje się:

1)
kary dyscyplinarne porządkowe:
a)
naganę ustną,
b)
naganę pisemną,
c)
meldowanie się w ubiorze służbowym, a w marynarce wojennej w ubiorze wyjściowym,
d)
zakaz opuszczania koszar;
2)
kary dyscyplinarne pozbawienia w lności:
a)
areszt lekki,
b)
areszt średni,
c)
areszt domowy.
Art.  4.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Obrony Narodowej.

Art.  5.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1943.11.33

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Przepisy dyscyplinarne dla kobiet pełniących Pomocniczą Służbę Wojskową.
Data aktu: 27/10/1943
Data ogłoszenia: 04/11/1943
Data wejścia w życie: 04/11/1943