Konwencja w celu zapewnienia bezpośredniej wymiany dziennika ustaw jak również roczników i dokumentów parlamentarnych. Bruksela.1886.03.15.

KONWENCJA
w celu zapewnienia bezpośredniej wymiany dziennika ustaw, jak również roczników i dokumentów parlamentarnych, podpisana w Brukseli dnia 15 marca 1886 r.

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, wiadomym czynimy:

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zgłosił Rządowi Belgijskiemu dnia 21 kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego pierwszego roku przystąpienie do konwencji w celu zapewnienia bezpośredniej wymiany dziennika ustaw, jak również roczników i dokumentów parlamentarnych, podpisanej w Brukseli dnia 15 marca 1886 r. o następującym brzmieniu dosłownym:

KONWENCJA

w celu zapewnienia bezpośredniej wymiany dziennika ustaw jak również roczników i dokumentów parlamentarnych.

Jego Królewska Mość Król Belgów, Jego Cesarska Mość Cesarz Brazylii, Jej Królewska Mość Królowa Regentka Hiszpanii, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jego Królewska Mość Król Włoch, Jego Królewska Mość Król Portugalii i Algarwów, Jego Królewska Mość Król Serbii, pragnąc zapewnić bezpośrednią wymianę dziennika ustaw, jak również roczników i dokumentów parlamentarnych swoich odnośnych Państw, mianowali swymi pełnomocnikami, mianowicie:

Jego Królewska Mość Król Belgów:

Księcia de CARAMAN, Swego Ministra Spraw Zagranicznych i

Kawalera de MOREAU, Swego Ministra Rolnictwa, Przemysłu i Robót Publicznych;

Jego Cesarska Mość Cesarz Brazylii:

Hrabiego de VILLENEUVE, Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego przy Jego Królewskiej Mości Królu Belgów;

Jej Królewska Mość Królowa Regentka Hiszpanii:

P. de TAVIRA, Chargé d'Affaires ad interim Hiszpanii w Brukseli;

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki:

P. Lambert TREE, Ministra Rezydenta Stanów Zjednoczonych w Brukseli;

Jego Królewska Mość Król Włoch:

Margrabiego MAFFEI, Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego przy Jego Królewskiej Mości Królu Belgów;

Jego Królewska Mość Król Portugalii i Algarwów:

Barona de SANT'ANNA, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego Jego Królewskiej Mości arcywiernej;

Jego Królewska Mość Król Serbii:

P. MARINOVITCH, Swego Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego przy Jego Królewskiej Mości Królu Belgów;

którzy po przedstawieniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na następujące artykuły:

Artykuł  pierwszy.

Niezależnie od zobowiązań, wynikających z artykułu 2 Konwencji ogólnej z dnia dzisiejszego, dotyczącej wymiany urzędowych wydawnictw oraz publikacyj naukowych i literackich, odnośne Rządy zobowiązują się zorganizować przesyłanie Izbom Ustawodawczym każdego Układającego się Państwa, w miarę ogłaszania, po jednym egzemplarzu dziennika ustaw, jak również roczników i dokumentów parlamentarnych, podanych do wiadomości ogółu.

Artykuł  2.

Państwa, które nie brały udziału w niniejszej Konwencji, mogą do niej przystąpić na swe życzenie.

Przystąpienie to będzie zakomunikowane na drodze dyplomatycznej Rządowi Belgijskiemu, a przez ten Rząd wszystkim innym Państwom podpisującym.

Artykuł  3.

Konwencja niniejsza będzie ratyfikowana i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Brukseli skoro tylko to będzie możliwe. Konwencja zawarta jest na lat dziesięć poczynając od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i w dalszym ciągu będzie istniała poza ten okres czasu, dopóki jeden z Rządów nie oświadczy na sześć miesięcy naprzód, iż z niej występuje.

Na dowód czego odnośni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i położyli na niej swe pieczęcie.

Sporządzono w Brukseli w siedmiu egzemplarzach, dnia 15 marca 1886 r.

(L. S.) Książę de Caraman

(L. S.) Hr. de Villeneuve

(L. S.) José M. de Tavira

(L. S.) Lambert Tree

(L. S.) Maffei

(L. S.) Baron de Sant'Anna

(L. S.) Marinovitch

(L. S.) Kawaler de Moreau

Zaznajomiwszy się z powyższą konwencją, uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną zarówno w całości, jak i w każdym z postanowień w niej zawartych; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 24 października 1938 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.43.280

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Konwencja w celu zapewnienia bezpośredniej wymiany dziennika ustaw jak również roczników i dokumentów parlamentarnych. Bruksela.1886.03.15.
Data aktu: 15/03/1886
Data ogłoszenia: 11/05/1939
Data wejścia w życie: 21/04/1921