Rejestr praw rzeczowych na pojazdach mechanicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 9 września 1933 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych oraz Przemysłu i Handlu o rejestrze praw rzeczowych na pojazdach mechanicznych.

Na podstawie art. 19 ust. (2) i 27 ustawy z dnia 28 kwietnia 1938 r. o rejestrowych prawach rzeczowych na pojazdach mechanicznych (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 302) zarządzani co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu niniejszym bez bliższego określenia odnoszą się do ustawy z dnia 28 kwietnia 1938 r. o rejestrowych prawach rzeczowych na pojazdach mechanicznych (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 302).
§  2.
Władza administracji ogólnej, dokonywająca rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu pojazdów mechanicznych, prowadzi rejestr praw rzeczowych na zarejestrowanych lub zgłoszonych do ewidencji pojazdach mechanicznych, których stałe miejsce postoju znajduje się na podległym jej obszarze.
§  3.
Pojazd mechaniczny, na którym ma być ustanowione rejestrowe prawo rzeczowe, wpisuje się do rejestru pod oddzielnym numerem bieżącym.
§  4.
Rejestr powinien zawierać nagłówek i 6 rubryk według wzoru, stanowiącego załącznik do rozporządzenia niniejszego.

Nagłówek zawiera: numer bieżący rejestru, rodzaj rejestrowego prawa rzeczowego, opis pojazdu mechanicznego według następujących cech: a) rodzaj i przeznaczenie, b) marka, c) model i rok produkcji, d) numer silnika, e) numer podwozia, f) rodzaj nadwozia, g) numer rejestracyjny lub wzmianka o potwierdzeniu zgłoszenia oraz imię, nazwisko (nazwę) i miejsce zamieszkania (siedzibę) kupującego (zastawcy).

W poszczególnych rubrykach będą uwidocznione następujące dane:

w pierwszej - numer bieżący wpisu,
w drugiej - suma wierzytelności,
w trzeciej - sumy częściowych spłat,
w czwartej - treść wpisu zawierająca imię, nazwisko (nazwę) i miejsce zamieszkania (siedzibę) osoby, której służy rejestrowe prawo rzeczowe (sprzedawca, wierzyciel) z wymienieniem daty umowy i daty wpisu,
w piątej - datę wygaśnięcia rejestrowego prawa rzeczowego,
w szóstej - wzmianki o egzekucji, orzeczenia sądu oraz zmiany i wykreślenia.

W szóstej rubryce dokonuje się wpisów w dwóch poddziałkach; w pierwszej uwidacznia się numer bieżący wpisu, do którego odnosi się dokonany wpis, w drugiej jego treść wymieniającą rodzaj i datę dokumentu, będącego podstawą wpisu oraz datę wpisu.

Urzędnik prowadzący rejestr podpisuje dokonane wpisy w rubrykach czwartej i szóstej pod datą dokonania wpisu.

§  5.
Dla każdego pojazdu będzie przeznaczona jedna karta (dwie stronice).

Jeżeli karta nie wystarczy na wpisy odnoszące się do danego pojazdu, należy do dalszych wpisów użyć nowej karty z oznaczeniem, że jest dalszym ciągiem rejestru; równocześnie najeży to zaznaczyć na karcie dotychczasowej.

§  6.
Dla poszczególnych rodzajów pojazdów mogą być prowadzone osobne księgi rejestru.
§  7.
Księgi rejestru powinny być oprawione trwale.

Każda księga będzie oznaczona na zewnątrz napisem: "Rejestr praw rzeczowych na pojazdach mechanicznych" tudzież rzymską liczbą według kolejności założenia. W razie prowadzenia osobnych ksiąg rejestru dla poszczególnych rodzajów pojazdów należy rodzaj pojazdu uwidocznić na zewnątrz odpowiednim napisem.

W każdej księdze poszczególne karty będą opatrzone numerami bieżącymi, a na ostatniej stronicy każdej księgi winno się znajdować podpisane przez prowadzącego rejestr i jego bezpośredniego przełożonego poświadczenie liczby kart.

§  8.
Rejestr prowadzi wyznaczony do tego urzędnik; prowadzenie rejestru może być, poruczone aplikantowi sądowemu.
§  9.
Wpisy do rejestru będą dokonywane na podstawie decyzji władzy rejestrowej lub orzeczenia sądu.
§  10.
Wpisy do rejestru będą dokonywane według kolejności wpływu zgłoszeń lub zawiadomień.

Przed ostatecznym załatwieniem wcześniejszego zgłoszenia lub zawiadomienia nie można na zasadzie późniejszego zgłoszenia lub zawiadomienia zezwolić na wpis dotyczący tego samego przedmiotu.

§  11.
Każdy wpis powinien być oddzielony od następnych poprzeczną linią.

Wpisy i części ich pozbawione znaczenia wskutek następnych zmian i wykreśleń należy podkreślić czerwonym atramentem.

§  12.
Dla każdego pojazdu prowadzi się oddzielne akta, które obejmują dokumenty i pisma, stanowiące podstawę wpisu, lub składane urzędowi prowadzącemu rejestr i dotyczące pojazdu.
§  13.
Zgłoszenia o ustanowienie rejestrowych praw rzeczowych powinny być składane na piśmie lub do protokołu przed urzędnikiem prowadzącym rejestr.

Zgłoszenie powinno zawierać:

1)
oznaczenie władzy administracji ogólnej, do której wniosek jest skierowany,
2)
oznaczenie miejsca stałego postoju pojazdu z podaniem dokładnego adresu,
3)
opis pojazdu z wyszczególnieniem rodzaju i przeznaczenia, marki, modelu, roku produkcji, numeru silnika, numeru podwozia i rodzaju nadwozia,
4)
oznaczenie numeru rejestracyjnego lub dane o potwierdzeniu zgłoszenia,
5)
imię i nazwisko (nazwę), zawód i miejsce zamieszkania (siedzibę) osoby, która ustanawia rejestrowe prawo rzeczowe oraz osób, które zawiadomić należy o powziętej decyzji,
6)
oznaczenie rodzaju; rejestrowego prawa rzeczowego na pojeździe,
7)
sumę wierzytelności,
8)
zwięzłe ujęcie treści wpisu, który ma być ujawniony w rejestrze, z dokładnym oznaczeniem osoby, na rzecz której ma być ustanowione rejestrowe prawo rzeczowe.

Zgłoszenie podpisuje kupujący (art. 28) lub zastawca (art. 31). Podpisujący zgłoszenie powinien być osobą wymienioną w dowodzie rejestracyjnym lub potwierdzeniu zgłoszenia (ust. 2 pkt 4).

§  14.
Do zgłoszenia o ustanowienie rejestrowego prawa rzeczowego należy dołączyć:
1)
umowę sprzedaży z rejestrowym zastrzeżeniem na rzecz sprzedawcy prawa własności do czasu uiszczenia ceny kupna (art. 28) lub umowę zastawniczą (art. 31),
2)
dowód rejestracyjny bądź - jeżeli pojazd nie jest rejestrowany - potwierdzenie zgłoszenia oraz dowód oclenia lub - jeżeli pojazd jest zbudowany w kraju - świadectwo pochodzenia (§ 13 ust. 2 pkt 4).
§  15.
Do zgłoszenia należy dołączyć tyle jego odpisów, ile jest osób, które zawiadomić należy o powziętej decyzji.
§  16.
Dowód rejestracyjny lub potwierdzenie zgłoszenia (§ 13 ust. 2 pkt 4) podlega zwrotowi po umieszczeniu na nim wzmianki o ustanowieniu rejestrowego prawa rzeczowego. Wzmianka powinna podawać rodzaj rejestrowego prawa rzeczowego oraz numer rejestru i być podpisana przez urzędnika prowadzącego rejestr.

Zwrot innych dokumentów następuje na żądanie osoby, która podpisała zgłoszenie, po złożeniu do akt uwierzytelnionych odpisów.

§  17.
Jeżeli zgłoszenie nie odpowiada przepisom § § 13, 14 i 15, a z jego treści nie wynika, że należy je odrzucić, władza rejestrowa wzywa zgłaszającego, aby w wyznaczonym terminie usunął wskazane mu braki.

W razie bezskutecznego upływu tego terminu należy zgłoszenie odrzucić.

§  18.
Treść decyzji zapadłej zgodnie ze zgłoszeniem i bez żadnych ograniczeń powinna być ujęta w formie zwięzłej notatki z powołaniem się na treść zgłoszenia.

Decyzja odmowna lub tylko częściowo zgodna ze zgłoszeniem powinna zawierać uzasadnienie.

§  19.
Decyzja powinna być doręczona zgłaszającemu oraz tym osobom, których praw dotyczą dozwolone wpisy. Do decyzji należy dołączyć odpis zgłoszenia.
§  20.
W razie wniesienia zażalenia władza rejestrowa niezwłocznie prześle zażalenie wraz z aktami sprawy sądowi okręgowemu. Władza rejestrowa poda, czy zażalenie wniesione zostało w przepisanym terminie.
§  21.
Władza rejestrowa wykona niezwłocznie orzeczenie sądowe nakazujące wpis lub wykreślenie wpisu,

O wykonaniu orzeczenia zawiadomi osoby, których praw dotyczą wpisy.

§  22.
Księgi rejestru mogą być zniszczone z upływem pięciu lat po wykreśleniu ostatniego wpisu w danej księdze.

Dokumenty niezwrócone mogą być zniszczone z upływem pięciu lat po wykreśleniu wpisu, do którego się odnoszą.

§  23.
Każdy ma prawo przeglądać pod nadzorem urzędnika w godzinach przez władzę rejestrową wyznaczonych rejestr i akta tudzież żądać wydania z nich urzędowych odpisów i wyciągów oraz zaświadczeń, że pojazd nie jest obciążony rejestrowym prawem rzeczowym.
§  24.
Osoba, która podpisała zgłoszenie o ustanowienie rejestrowego prawa rzeczowego powinna zgłosić władzy rejestrowej wszelkie zmiany danych wymienionych w § 13 ust. (2) pkt 2, 3 i 4; zgłoszenie zmian powinno nastąpić w ciągu 2 tygodni od dnia, w którym obowiązany do zgłoszenia dowiedział się o zmianach.

Inne osoby ujawnione w rejestrze mogą również zgłosić władzy rejestrowej zmiany tych danych.

§  25.
Jeżeli pojazd, na którym ciąży rejestrowe prawo rzeczowe, został sprzedany z licytacji publicznej, władza, która dokonała tej sprzedaży, zawiadomi o tym władzę rejestrową celem uczynienia wzmianki w rejestrze.

Po uprawomocnieniu się planu podziału sumy osiągniętej ze sprzedaży pojazdu władza rejestrowa na podstawie zawiadomienia sądu, który przeprowadził podział, zarządzi wykreślenie prawa rzeczowego.

§  26.
W razie skierowania egzekucji do wierzytelności zabezpieczonej rejestrowym prawem rzeczowym (art. 13) lub do pojazdu przez wierzyciela, na rzecz którego jest ustanowione rejestrowe prawo rzeczowe (art. 34), władza rejestrowa na podstawie bądź orzeczenia właściwego sądu, bądź zawiadomienia komornika o zarządzonych środkach egzekucyjnych zarządzi o tym wzmiankę w rubryce szóstej rejestru.

Wzmianka o skierowaniu egzekucji do pojazdu mechanicznego nastąpi tylko na żądanie wierzyciela.

§  27.
O wydanie wypisu z rejestru lub zaświadczenia, że pojazd nie jest obciążony prawem rzeczowym (art. 11), należy zwrócić się W przypadku:
1)
gdy pojazd jest zaopatrzony w tablice rejestracyjne - do władzy, która wydała te tablice,
2)
braku takich tablic - do władzy rejestrowej, na której obszarze znajduje się pojazd.

Władzy rejestrowej należy podać opis pojazdu (rodzaj i przeznaczenie, markę, model, rok produkcji, numer silnika, numer podwozia, o ile jest wiadomy, rodzaj nadwozia i numer rejestracyjny).

§  28.
W razie wykreślenia w rejestrze rejestrowego prawa rzeczowego władza rejestrowa na wniosek interesowanego zarządzi wykreślenie wzmianki o rejestrowym prawie rzeczowym, umieszczonej na dowodzie rejestracyjnym lub na potwierdzeniu zgłoszenia.
§  29.
Szczegółową instrukcję o prowadzeniu rejestru praw rzeczowych, akt oraz skorowidzów wyda Minister Komunikacji.
§  30.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Nr rejestru ..... Rodzaj rejestrowego ...... Nr rejestru .....

prawa rzeczowego:1) Opis pojazdu mechanicznego: a) rodzaj i przeznaczenie .....

b) marka ......................

c) model i rok produkcji ......

d) numer silnika ..............

e) numer podwozia .............

f) rodzaj nadwozia ............

g) numer rejestracyjny ........

lub wzmianka o potwierdzeniu

zgłoszenia .................

(urząd i data)

2) Imię, nazwisko (nazwa) i miejsce zamieszkania (siedziba)

kupującego (zastawcy) ........................................

1 2 3 4 5 6
Nr b. Suma wierzytelności Suma częściowych spłat Treść wpisu Data wygaśnięcia rejestrowego prawa rzeczowego Wzmianki o egzekucji, orzeczenia sądu, zmiany i wykreślenia
Imię i nazwisko (nazwa) .......................... miejsce zamieszkania (siedziba) osoby, której służy rejestrowe prawo rzeczowe (sprzedawcy, wierzyciela)..................................................................... do Nr b. wpisu
data umowy ...............
data wpisu ...............
.................

(podpis urzędnika)

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.87.586

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr praw rzeczowych na pojazdach mechanicznych.
Data aktu: 09/09/1938
Data ogłoszenia: 16/11/1938
Data wejścia w życie: 16/11/1938