Norwegia-Polska. Porozumienie dotyczące zmiany tekstu protokołu taryfowego między Polską a Norwegią z dnia 14 marca 1936 r. Warszawa.1937.09.10.

POROZUMIENIE
między Polską a Norwegią podpisane w Warszawie dnia 10 września 1937 r., dotyczące zmiany tekstu protokołu taryfowego między Polską a Norwegią z dnia 14 marca 1936 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu z osobna, komu o tym wiedzieć należy, wiadomym czynimy:

Dnia dziesiątego września tysiąc dziewięćset trzydziestego siódmego roku wymienione zostały w Warszawie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Norwegii noty, stanowiące porozumienie o zmianie tekstu protokołu taryfowego między Polską a Norwegią z dnia 14 marca 1936 r.

Porozumienie to brzmi jak następuje:

Przekład.

MINISTERSTWO

SPRAW ZAGRANICZNYCH

Nr P. V. 82/Nr/l/9/37.

Warszawa, dnia 10 września 1937.

Panie Ministrze,

Powołując się na rozmowy, które miały ostatnio miejsce między naszymi Rządami w sprawie wprowadzenia zmiany w tekście Protokołu taryfowego między Polską a Norwegią, podpisanego dnia 14 marca 1936 r., mam zaszczyt zaproponować Panu następujące Porozumienie:

1)
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Królestwa Norwegii zgadzają się na skreślenie słów "do użytku farmaceutycznego oraz", które są umieszczone w tekście punktu 1 (uwaga II poz. 216 polskiej taryfy celnej) Protokołu taryfowego między Polską a Norwegią, podpisanego dnia 14 marca 1936 r.
2)
Niniejsze Porozumienie będzie ratyfikowane i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Oslo, gdy tylko to będzie możliwe. Wejdzie ono w życie 15 dnia po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i trwać będzie tak długo, jak wspomniany wyżej Protokół taryfowy.

Zechce Pan przyjąć, Panie Ministrze, zapewnienia niego wysokiego poważania.

Szembek

J. E. Pan

Niels Christian Ditleff

Poseł Nadzwyczajny i Minister

Pełnomocny Norwegii

w Warszawie.

Poselstwo Norweskie.

Warszawa, dnia 10 września 1937.

Panie Ministrze,

Notą Nr P. V. 82/Nr/l/9/37 z dnia 10 września 1937 r. zechciał mi Pan zakomunikować co następuje:

"Powołując się na rozmowy, które miały ostatnio miejsce między naszymi Rządami w sprawie wprowadzenia zmiany w tekście Protokołu taryfowego między Polską a Norwegią, podpisanego dnia 14 marca 1936 r., mam zaszczyt zaproponować Panu następujące Porozumienie:

1)
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Królestwa Norwegii zgadzają się na skreślenie słów "do użytku farmaceutycznego oraz", które są umieszczone w tekście punktu 1 (uwaga II poz. 216 polskiej taryfy celnej) Protokołu taryfowego między Polską a Norwegią, podpisanego dnia 14 marca 1936 r.
2)
Niniejsze Porozumienie będzie ratyfikowane i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Oslo, gdy tylko to będzie możliwe. Wejdzie ono w życie 15 dnia po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i trwać będzie tak długo, jak wspomniany wyżej Protokół taryfowy."

Potwierdzając Panu odbiór wymienionej noty, mam zaszczyt zawiadomić Pana, że Rząd Norweski przyjmuje Porozumienie proponowane w wspomnianej nocie.

Zechce Pan przyjąć, Panie Podsekretarzu Staniu, zapewnienie mego wysokiego poważania.

N. Chr. Ditleff

Jego Ekscelencja

Pan Jan Szembek

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie

Spraw Zagranicznych

w Warszawie.

Zaznajomiwszy się z powyższym Porozumieniem, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości, jak i w każdym z postanowień w nim zawartych; oświadczamy, że jest przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Lauranie, dnia 4 lipca 1938 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.81.550

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Norwegia-Polska. Porozumienie dotyczące zmiany tekstu protokołu taryfowego między Polską a Norwegią z dnia 14 marca 1936 r. Warszawa.1937.09.10.
Data aktu: 10/09/1937
Data ogłoszenia: 20/10/1938
Data wejścia w życie: 19/10/1938