Przejęcie Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

USTAWA
z dnia 30 lipca 1938 r.
o przejęciu Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Art.  1.

Używane w dalszych przepisach ustawy niniejszej:

1)
określenie "ordynacja" oznacza ordynację ubezpieczeniową Rzeszy z dnia 19 lipca 1911 r. (Dz. U. Rzeszy, str. 509) w brzmieniu, obowiązującym na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego,
2)
określenie "Ubezpieczalnia Krajowa" oznacza Ubezpieczalnie Krajową w Poznaniu
3)
określenie "Zakład" oznacza Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Fundusz Ubezpieczenia Emerytalnego Robotników),
4)
określenie "ustawa" oznacza ustawę z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym w brzmieniu obowiązującym.
Art.  2.
(1)
Ubezpieczalnia Krajowa ulega likwidacji z dniem 31 grudnia 1938 r.
(2)
Z dniem 1 stycznia 1939 r. Zakład przejmuje prawa i obowiązki Ubezpieczalni Krajowej i wykonywa nadal ubezpieczenie, określone w ordynacji przy zastosowaniu, jeżeli ustawa niniejsza nie stanowi inaczej, przepisów dotychczas obowiązujących.
(3)
Przeniesienie na Zakład praw i obowiązków Ubezpieczalni Krajowej następuje z samego prawa i jest wolne od wszelkich opłat i podatków. Przepisanie praw hipotecznych następuje na jednostronny wniosek Zakładu.
(4)
Działalność Zakładu, określona w ust. (2), wyodrębniona będzie rachunkowo i gospodarczo od jego działalności, przewidzianej w ustawie.
Art.  3.

Wysokość składek tygodniowych, przewidzianych w § 1392 ordynacji, ustala się w sposób następujący:

składka w I klasie zarobkowej wynosi 40 gr,

składka w II klasie zarobkowej wynosi 60 gr,

składka w III klasie zarobkowej wynosi 80 gr,

składka w IV klasie zarobkowej wynosi 100 gr,

składka w V klasie zarobkowej wynosi 120 gr.

Art.  4.

Skarb Państwa bierze udział w pokrywaniu obciążenia, wynikającego dla Zakładu z przepisu art. 2 - w formie wpłacania Zakładowi corocznie kwoty nie mniejszej niż 1.000.000 złotych w ratach półrocznych, płatnych 15 kwietnia i 15 października. Pierwsza rata płatna jest 15 kwietnia 1939 r.

Art.  5.

Obciążenie Zakładu, wynikające z przepisów art. 2, a nie znajdujące pokrycia we wpłatach Skarbu Państwa (art. 4), jednakże w kwocie nie wyższej od 2.500.000 zł rocznie pokrywane będzie, począwszy od 1 stycznia 1939 r. na zasadach, określonych dla zaległych składek, zgodnie z art. 220 ust. (5) ustawy. Wysokość wynikających stąd opłat dla pracodawców i pracowników, podlegających obowiązkowi ubezpieczenia, określonego w art. 1 pkt 2) lit. b) ustawy oraz terminy i sposób pobierania tych opłat ustali Minister Opieki Społecznej w drodze rozporządzeń.

Art.  6.

Równocześnie z opracowaniem bilansów ubezpieczeniowo-technicznych ubezpieczenia emerytalnego robotników, określonego w ustawie i na te same terminy Zakład będzie opracowywał bilanse ubezpieczeniowo-techniczne ubezpieczenia, wykonywanego na podstawie ustawy niniejszej.

Art.  7.

Ograniczenia własności, związane stale z danym gospodarstwem rolnym, nie wyłączając ograniczeń, przewidzianych w statutach ordynacyj rodzinnych, nie stanowią przeszkody do egzekucji zaległych składek, określonych przez ordynację.

Art.  8.

Wartość naturaliów, wchodzących w skład Zarobków ubezpieczonych, ustalają corocznie wojewódzkie władze administracji ogólnej po wysłuchaniu opinii Zakładu oraz właściwych organizacyj zawodowych pracowników i pracodawców.

Art.  9.

W okresie do dnia 1 stycznia 1939 r. Zakład obowiązany jest udzielać Ubezpieczalni Krajowej pożyczek w wysokości, niezbędnej dla realizowania przez Ubezpieczalnię jej bieżących zadań ustawowych.

Art.  10.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Opieki Społecznej, przy czym co do art. 4 w porozumieniu z Ministrem Skarbu, a co do art. 8 - z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  11.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.56.446

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przejęcie Ubezpieczalni Krajowej w Poznaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Data aktu: 30/07/1938
Data ogłoszenia: 06/08/1938
Data wejścia w życie: 06/08/1938