Zmiana "Regulaminu przewozu osób, bagażu i przesyłek ekspresowych na kolejach żelaznych".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 25 kwietnia 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Sprawiedliwości, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zmiany "Regulaminu przewozu osób, bagażu i przesyłek ekspresowych na kolejach żelaznych".

Na podstawie art. 4 pkt 8 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. Nr 57, poz. 580) w brzmieniu, nadanym jej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 października 1930 r., zmieniającym i uzupełniającym przepisy ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. Nr 76, poz. 599), oraz na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr 97, poz. 567) zarządzam co następuje:
§  1.
W "Regulaminie przewozu osób, bagażu i przesyłek ekspresowych na kolejach żelaznych", stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 11 grudnia 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr 91, poz. 580), wprowadza się następujące zmiany:
1)
W § 4 pkt 1 dodaje się jako ustęp drugi:

"Spory między podróżnymi co do otwierania lub zamykania drzwi i urządzeń wentylacyjnych, gaszenia światła lub używania urządzeń ogrzewczych rozstrzyga konduktor".

2)
W § 7 pkt 1 wyrazy "prawny (zapłaty" zmienia się na "prawny. (Zapłaty".
3)
W § 8 w ustępie drugim po wyrazie "nadawcy" dodaje się "albo odbiorcy", a wyrazy "na zlecenie" zastępuje się przez wyrazy "na rachunek".
4)
W § 14
a)
w pkt 10 w ustępie drugim skreśla się w zdaniu pierwszym wyraz "przynajmniej" i dodaje się jako zdanie drugie:

"Przy nieparzystej ilości przedziałów jednej klasy przydziela się o jeden przedział więcej dla palących";

b)
pkt 11 otrzymuje brzmienie:

"11. Podróżnym płci męskiej powyżej lat 14 nie wolno zajmować miejsc w przedziale dla kobiet. W razie przepełnienia w innych przedziałach konduktor może przydzielić takim podróżnym miejsca w przedziale dla kobiet za zgodą wszystkich kobiet, jadących w przedziale. Konduktor powinien uprzedzić takich podróżnych o obowiązku zwolnienia tych miejsc z chwilą, gdy okażą się one potrzebne dla kobiet lub gdy kobiety, wsiadające w drodze, nie zgodzą się na pozostawanie takich podróżnych w przedziale".

5)
W § 17
a)
w pkt 1 dodaje się w końcu ustępu pierwszego: "Dopłata dla dzieci, wymienionych w § 12 pkt 2, wynosi pojedynczą cenę biletu według taryfy normalnej, nie mniej niż 5 zł";
b)
w pkt 3 dodaje się przed dotychczasowym tekstem tego punktu jako pierwszy ustęp:

"Przy obliczaniu dopłaty, którą ma zapłacić podróżny bez ważnego biletu, zalicza się zapłaconą już, w danym razie, należność za przejazd, jeżeli wynika ona od razu z samego biletu".

6)
W § 19 pkt 1 lit. b) w ostatnim zdaniu ustępu pierwszego po wyrazach "zwraca się im" dodaje się "na warunkach, przewidzianych w § 25".
7)
W § 21 w końcu ustępu pierwszego pkt 1 dodaje się:

"Zakaz ten nie dotyczy nabitej krótkiej broni palnej, o ile jadący ma ją przy sobie".

8)
W § 22
a)
pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Przedmioty, które wbrew przepisom pkt 1 i 2 paragrafu niniejszego zostały zabrane jako bagaż ręczny, kolej może umieścić w wagonie bagażowym i pobrać za ich przewóz opłatę taryfową za przewóz bagażu od stacji wyjazdu podróżnego oraz dopłatę 5 zł. Jeżeli stacji wyjazdu podróżnego nie można natychmiast ustalić bez wszelkiej wątpliwości, pobiera się tę opłatę od stacji wyjazdu pociągu";

b)
w pkt 4 pod lit. b) przed wyrazem "psy" dodaje się "inne".
9)
W § 25 pkt 12 po wyrazach "paragrafu niniejszego" dodaje się "oraz § 19".
10)
W § 27 pkt 4 dodaje się w końcu zdania:

"z tym uzupełnieniem, że przepisy te odnosić się mają również do roszczeń wygasłych według przepisu § 25 pkt 12".

11)
W § 31 pkt 10 wyrazy "z zastrzeżeniem, że jego zważenie i zapłata za przewóz nastąpi dopiero na stacji przeznaczenia lub na stacji pośredniej przed wydaniem bagażu" zastępuje się przez:

"tylko do stacji przeznaczenia, posiadającej ekspedycję bagażową, na której nastąpi zważenie bagażu i zapłata za przewóz".

12)
W § 35 pkt 2 w ustępie drugim po wyrazach "w przypadkach" dodaje się "i na warunkach".
13)
W § 38 pkt 1 pod lit. b) dodaje się:

"Kolej wypłaca odszkodowanie mniejsze od tej ryczałtowej kwoty, jeżeli udowodni, że wysokość szkody była niższa".

14)
W § 42 pkt 2 w ustępie pierwszym wyrazy "czwartej od każdego tysiąca" zastępuje się przez "czterotysięcznej".
15)
W § 46 dodaje się jako pkt 5:

"5. Kolej obowiązana jest wniesioną reklamację załatwić jak najrychlej na piśmie. W razie choćby częściowego uwzględnienia reklamacji, kolej ponosi koszty doręczenia odpowiedzi i należnej kwoty. Nie dotyczy to jednak przesyłania zwrotów (§ 35)".

16)
W § 52 po wyrazach "według przepisów §§" dodaje się "35 pkt 3".
17)
W § 53 dodaje się jako pkt 3:

"3. Koleje mogą między sobą zawierać co do roszczeń zwrotnych szczególne umowy bądź z góry, bądź dla pewnego specjalnego przypadku".

18)
W § 54 pkt 1 skreśla się wyrazy "pociągami ruchu osobowego".
19)
W § 55 pkt 9 w zdaniu pierwszym do wyrazach "ruchu osobowego" dodaje się "lub innymi pociągami specjalnie wyznaczonymi dla przewozu takich przesyłek", w zdaniu drugim po wyrazie "Pociągi" dodaje się "ruchu osobowego" zaś jako zdanie ostatnie dodaje się: "Rozkłady jazdy pociągów, specjalnie wyznaczonych do przewozu przesyłek ekspresowych, powinny być wywieszone na odnośnych stacjach".
20)
W § 59
a)
w pkt 1 dodaje się jako ostatni ustęp:

"Odbiorca może przy wydaniu przesyłki ekspresowej zażądać sprawdzenia jej wagi w swej obecności. Za dokonanie tej czynności kolej pobiera opłatę, przewidzianą w taryfie. Opłatę tę zwraca się odbiorcy, jeżeli stwierdzony będzie brak wagi, za który odpowiada kolej.";

b)
w pkt 2 ustępie pierwszym zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"O przybyciu przesyłek, które nadeszły między godz. 15 a godz. 8 rano dnia następnego wysyła się zawiadomienie najpóźniej do godz. 10 tego dnia następnego";

c)
w pkt 7 "(pkt 5)" zmienia się na "(pkt 4)".
21)
W § 62 pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7. Nadawca traci prawo do zmiany umowy o przewóz, gdy kolej po nadejściu przesyłki do stacji przeznaczenia zawiadomiła o tym odbiorcę lub gdy odbiorca po nadejściu przesyłki do stacji przeznaczenia zażądał jej wydania stosownie do przepisów § 59 pkt 1".

22)
W § 68
a)
w tytule po wyrazach "za opóźnione wydanie" dodaje się "(przekroczenie terminu dostawy)";
b)
w pkt 3 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"3. W razie przekroczenia terminu dostawy (§ 59 pkt 1) do wysokości odszkodowania stosuje się odpowiednio przepisy § 41".

W zdaniu drugim tegoż punktu po wyrazach "opóźnione wydanie" dodaje się "(przekroczenie terminu dostawy)".

23)
W § 69 pkt 6 po wyrazach "pkt 4" dodaje się "i 5".
24)
W § 72 w tytule i w pkt 4 po wyrazach "opóźnione wydanie" dodaje się "(przekroczenie terminu dostawy)".
25)
W § 73 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Kolej przyjmuje bagaż na przechowanie najdłużej na przeciąg 4 tygodni. Na żądanie podróżnego, złożone na piśmie, kolej może przyjąć bagaż na przechowanie na czas dłuższy, ustalony w porozumieniu z podróżnym".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 maja 1938 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.32.283

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana "Regulaminu przewozu osób, bagażu i przesyłek ekspresowych na kolejach żelaznych".
Data aktu: 25/04/1938
Data ogłoszenia: 07/05/1938
Data wejścia w życie: 15/05/1938