Łotwa-Polska. Protokół taryfowy. Warszawa.1938.03.05.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 9 kwietnia 1938 r.
w sprawie tymczasowego wprowadzenia w życie postanowień protokołu taryfowego z dnia 5 marca 1938 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Łotewską.

Na podstawie art. 52 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Wprowadza się tymczasowo w życie postanowienia protokołu taryfowego między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Łotewską, podpisanego wraz z protokołem podpisania w Warszawie dnia 5 marca 1938 r.
(2)
Teksty wspomnianego protokołu taryfowego i protokołu podpisania zawarte są w załączniku do rozporządzenia niniejszego.
Art.  2.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Spraw Zagranicznych, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu w porozumieniu z innymi właściwymi ministrami.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie piątego dnia po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Przekład.

PROTOKÓŁ TARYFOWY.

Rządy Polski i Łotewski, pragnąc popierać i rozwijać stosunki handlowe pomiędzy ich obu krajami i powołując się na traktat handlowy i nawigacyjny między Polską a Łotwą z dnia 12 lutego 1929 r., zgodziły się na postanowienia następujące:

1.
Towary pochodzące i przychodzące z Łotwy, wyszczególnione w poniższej liście, będą korzystały przy ich przywozie do obszaru celnego polskiego ze zniżek procentowych oznaczonych w tej liście i odnoszących się do ceł autonomicznych wymienionych w drugiej kolumnie polskiej taryfy celnej.
Pozycja taryfy celnej polskiej Nazwa towarów Zniżka procentowa
256 z p. 2 Minogi obsmażane, opiekane w opakowaniu wszelkim 331/3%
411 p. 1 Biel ołowiowa 37,5%
z 459 Pasta do obuwia:
p. 1 we wszelkim opakowaniu, oprócz tubek:
a) powyżej 2 kg 531/3%
z 488 z p. 2 Materiały plastyczne sztuczne na podstawie kazeiny i formaliny, jak galalit:
b) w blokach, płytach, arkuszach, prętach, rurach:
I. nie obrobionych 183/4%
733 Obuwie z gumy, chociażby z dodatkiem tkanin, skór i innych pospolitych materiałów:
z p. 1 kalosze, o wadze pary powyżej 750 g 717/8%
z p. 3 buty z wysokimi cholewami bez zamknięć, o wadze pary:
a) powyżej 1.500 g 50%
b) 1.500 g i mniej 20%
p. 4 inne, oprócz osobno wymienionych:
a) obuwie z kauczuku z tkaninami, również ze sprzączkami 657/8%
b) inne 50%
z 769 Ćwieki, kołki, szpilki do obuwia-wszystko we wstęgach 50%
788 z p. 2 Płyty z torfu 65%
z 826 Bibułka do papierosów w książeczkach 50%
2.
Protokół niniejszy będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Rydze możliwie najwcześniej.

Wejdzie on w życie 10 dnia po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i będzie obowiązywał do dnia 1 kwietnia 1939 r.

W razie gdyby niniejszy protokół nie został wypowiedziany przez jedną z Umawiających się Stron w przeciągu 3 miesięcy przed datą jego wygaśnięcia, zostanie on przedłużony w drodze milczącej zgody na rok następny, przy czym każda Strona zastrzega sobie wówczas możność wypowiedzenia go za trzymiesięcznym uprzedzeniem.

Sporządzono w Warszawie, w dwóch egzemplarzach, 5 marca 1938 r.

PROTOKÓŁ PODPISANIA.

Powołując się na traktat handlowy i nawigacyjny między Polską a Łotwą z dnia 12 lutego 1929 r., jak również na protokół taryfowy z dnia dzisiejszego, Rządy Polski i Łotewski zgodziły się na czas trwania tego protokołu taryfowego, na to co następuje:

1.
Łotewska Izba Przemysłowo-Handlowa w Rydze jest upoważniona do zaświadczania faktur wymaganych do stosowania, na podstawie największego uprzywilejowania, do wyrobów porcelanowych pochodzących i przychodzących z Łotwy, ceł konwencyjnych przyznanych Czechosłowacji konwencją handlową i nawigacyjną z 10 lutego 1934 r. na wyroby porcelanowe podpadające pod 887 pozycję polskiej taryfy celnej.

Odprawa celna tych wyrobów będzie dokonywana w urzędzie celnym w Turmoncie.

2.
Protokół niniejszy stanowi część integralną protokołu taryfowego z dnia dzisiejszego; będzie on ratyfikowany i będzie on obowiązywał tak długo, jak ten ostatni.

Sporządzono w Warszawie, w dwóch egzemplarzach, 5 marca 1938 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.26.235

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Łotwa-Polska. Protokół taryfowy. Warszawa.1938.03.05.
Data aktu: 05/03/1938
Data ogłoszenia: 15/04/1938
Data wejścia w życie: 20/04/1938