Zryczałtowanie podatku przemysłowego od obrotu dla drobnych przedsiębiorstw na rok 1938.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 29 marca 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o zryczałtowaniu podatku przemysłowego od obrotu dla drobnych przedsiębiorstw na rok 1938.

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 46, poz. 339) zarządzam co następuje:
§  1.
Od przedsiębiorstw, opłacających w latach podatkowych 1936 i 1937 zryczałtowany podatek przemysłowy od obrotu na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 lutego 1936 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o zryczałtowaniu podatku przemysłowego od obrotu dla drobnych przedsiębiorstw (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 98), - pobrany będzie w roku podatkowym 1938 podatek przemysłowy od obrotów w formie ryczałtu, w kwotach ustalonych w myśl tegoż rozporządzenia na jeden rok podatkowy.
§  2.
Z wymienionych w § 1 rozporządzenia niniejszego przedsiębiorstw wyłączone są od opłacania podatku w formie ryczałtu:
a)
przedsiębiorstwa, które zostały lub zostaną przejęte przez spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnie i inne osoby prawne, obowiązane do publicznego ogłaszania sprawozdań o swych operacjach lub do składania sprawozdań do zatwierdzania;
b)
przedsiębiorstwa, których obrót za rok podatkowy 1936 lub 1937 po włączeniu obrotów artykułami podlegającymi scalonemu podatkowi przemysłowemu przewyższał kwotę 50.000 zł lub był co najmniej o 25% wyższy od obrotu przyjętego za podstawę do wymiaru podatku przemysłowego od obrotu za rok podatkowy 1935, przy czym ustalenie tej kwoty obrotu lub takiego wzrostu obrotu powinno opierać się wyłącznie na danych uzyskanych z zeznań i wyjaśnień płatnika, z ksiąg, zapisków i innych pisemnych materiałów informacyjnych;
c)
przedsiębiorstwa, które w terminie do dnia 1 maja 1938 r. złożą właściwemu urzędowi skarbowemu pisemny wniosek o wyłączenie ich w roku podatkowym 1938 od opłaty zryczałtowanego podatku, przy czym wniosek taki nie podlega opłacie stemplowej (art. 142, punkt 1) ustawy o opłatach stemplowych);
d)
przedsiębiorstwa prowadzone w r. 1938 pod inną firmą lub przez inną osobę niż w roku 1937, jeżeli zmieniły przedmiot swej działalności lub jeżeli nie są prowadzone w obrębie tej samej miejscowości, co w r. 1937;
e)
przedsiębiorstwa, które do dnia 1 maja 1938 r. złożą właściwemu urzędowi skarbowemu pisemne oświadczenie, że od początku 1938 r. prowadzą prawidłowe księgi handlowe w rozumieniu art. 81 ordynacji podatkowej (Dz. U. R. P. z 1936 r. Nr 14, poz. 134), bądź co do których urząd skarbowy stwierdzi, że księgi takie są prowadzone od początku 1938 r.;
f)
przedsiębiorstwa, które na rok podatkowy 1938 powinny nabyć świadectwa przemysłowe kategorii wyższych od przewidzianych w § 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 lutego 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 98).
§  3.
(1)
Zaliczenia poszczególnych przedsiębiorstw do ryczałtu oraz wymiaru zryczałtowanego podatku dokonywają urzędy skarbowe.
(2)
O wymiarze podatku zawiadamia się płatników za pomocą nakazów płatniczych.
(3)
Nakazy płatnicze powinny być doręczone płatnikom do dnia 15 maja 1938 r.
§  4.
Wyłączenie przedsiębiorstwa od opłaty zryczałtowanego podatku w myśl przepisów § 2 lit. b) rozporządzenia niniejszego następuje na skutek postanowienia urzędu skarbowego. O postanowieniu tym zawiadamia się płatnika pisemnie w terminie do dnia 15 maja 1938 r.
§  5.
Urząd skarbowy może wyjątkowo zwalniać od zryczałtowanego podatku ubogich płatników w granicach art. 3 ust. (2) ustawy o państwowym podatku przemysłowym.
§  6.
Zryczałtowany podatek przemysłowy od obrotu na rok podatkowy 1938 płatny jest w czterech równych ratach: do 15 czerwca, do 15 września, do 15 listopada 1938 r. i do 15 lutego 1939 r.
§  7.
Nie wpłacone w terminie raty zryczałtowanego podatku uważa się za zaległości, podlegające przymusowemu ściągnięciu.
§  8.
(1)
Od nakazów płatniczych na zryczałtowany podatek służy płatnikom prawo wnoszenia odwołań w terminie dni 30 od doręczenia nakazu płatniczego.
(2)
Odwołania mogą dotyczyć wyłącznie pociągnięcia przedsiębiorstwa do opłaty zryczałtowanego podatku wbrew przepisom §§ 1 i 2 rozporządzenia niniejszego. Odwołania nie odpowiadające temu warunkowi pozostawia urząd skarbowy bez rozpatrzenia, zawiadamiając o tym płatnika.
(3)
Nadto w terminie do dnia 15 czerwca 1938 r. służy płatnikom prawo wnoszenia zażaleń w sprawie wyłączenia przedsiębiorstwa od opłacania podatku w formie ryczałtu oraz w sprawie niezaliczenia przedsiębiorstwa do rzędu przedsiębiorstw, opłacających zryczałtowany podatek w myśl rozporządzenia niniejszego.
(4)
Odwołania i zażalenia rozstrzyga Komisja Odwoławcza.
(5)
Wniesienie odwołania bądź zażalenia nie wstrzymuje obowiązku uiszczenia w przepisanym terminie podatku zryczałtowanego, bądź wymierzonego według zasad ogólnych ani też prawa władzy skarbowej do ściągnięcia wymierzonego podatku.
§  9.
W razie zlikwidowania przedsiębiorstwa w ciągu 1938 roku lub w razie przejęcia przedsiębiorstwa w 1938 roku przez spółkę akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółdzielnię i inną osobę prawną, płatnik powinien o tym donieść niezwłocznie właściwemu urzędowi skarbowemu, który zarządzi umorzenie zryczałtowanego podatku w części, przypadającej począwszy od następnego miesiąca po zlikwidowaniu lub przejęciu - do końca okresu podatkowego.
§  10.
Dyrektorom izb skarbowych służy prawo darowania na prośby płatników skutków zaniedbania terminów, zakreślonych w rozporządzeniu niniejszym.
§  11.
(1)
Przedsiębiorstwa, podlegające zryczałtowanemu podatkowi w myśl rozporządzenia niniejszego, nie są obowiązane do opłacania zaliczek na podatek przemysłowy od obrotu (art. 36 ustawy o państwowym podatku przemysłowym).
(2)
Przedsiębiorstwa, wyłączone spośród przedsiębiorstw opłacających zryczałtowany podatek, podlegają opodatkowaniu podatkiem przemysłowym od obrotu na zasadach ogólnych i opłacają zaliczki na podatek przemysłowy od obrotu za rok 1938 w myśl przepisów art. 36 ustawy o państwowym podatku przemysłowym, przy czym przedsiębiorstwa nie prowadzące w roku 1938 prawidłowych ksiąg handlowych wpłacać będą zaliczki kwartalne w wysokości co najmniej jednej piątej kwoty rocznego podatku, ustalonego przy wymiarze ryczałtu na lata 1936 i 1937.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.23.205

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zryczałtowanie podatku przemysłowego od obrotu dla drobnych przedsiębiorstw na rok 1938.
Data aktu: 29/03/1938
Data ogłoszenia: 07/04/1938
Data wejścia w życie: 07/04/1938