Umowy zbiorowe cukrowniczo-plantatorskie na okres kampanijny 1938/39.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 23 lutego 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Przemysłu i Handlu, a co do § 4 - również w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości, w sprawie umów zbiorowych cukrowniczo-plantatorskich na okres kampanijny 1938/39.

Na podstawie art. 17 ust. 1 - 4 oraz art. 21 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1935 r. o regulowaniu gospodarki cukrowej i buraczanej (Dz. U. R. P. Nr 88, poz. 548) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Umową zbiorową rejonową w rozumieniu niniejszego rozporządzenia będzie nazywane ogólne porozumienie pomiędzy działającymi na danym terenie i zarejestrowanymi zgodnie z przepisami prawa związkami cukrowni i związkami plantatorów w sprawie warunków: plantowania, dostawy, przyjęcia, zaliczkowania oraz zapłaty w gotowiźnie i naturaliach za buraki cukrowe wyprodukowane i dostarczone cukrowniom w danym okresie kampanijnym.
(2)
Umowa zbiorowa rejonowa wiąże wszystkie cukrownie i wszystkich plantatorów określonego terenu, a postanowienia umów indywidualnych mniej korzystne dla plantatorów niż postanowienia umowy zbiorowej z mocy samego prawa ulegają zastąpieniu przez odpowiednie postanowienia właściwej umowy zbiorowej rejonowej.
§  2.
(1)
Na okres kampanijny 1938/39 zostaną zawarte dwie umowy zbiorowe rejonowe: pierwsza z nich obejmie teren województw poznańskiego i pomorskiego, druga - teren pozostałych województw.
(2)
Każda z umów, o których mowa w ust. (1), może składać się z jednego lub więcej wzorów (typów) porozumienia pomiędzy stronami.
(3)
Do zawarcia pierwszej z dwóch wymienionych powyżej umów zbiorowych rejonowych powołuje się Związek Zachodnio-Polskiego Przemysłu Cukrowniczego w Poznaniu oraz Związek Stowarzyszeń Plantatorów Buraka Cukrowego Wielkopolski i Pomorza w Poznaniu; do zawarcia drugiej - Związek Zawodowy Cukrowni b. Królestwa Polskiego, Wołynia, Małopolski i Śląska z siedzibą w Warszawie z jednej strony oraz Związek Stowarzyszeń Plantatorów Buraka Cukrowego w Warszawie i Centralny Związek Drobnych Plantatorów Buraka Cukrowego przy Centralnym Towarzystwie Organizacyj i Kółek Rolniczych w Warszawie z drugiej.
(4)
O ile cukrownia, położona na terenie działania jednej z wymienionych powyżej umów zbiorowych rejonowych, posiada plantatorów na terenie działania drugiej umowy, wówczas wiążącą zarówno dla cukrowni, jak i dla plantatorów będzie ta umowa zbiorowa rejonowa, która jest właściwa dla siedziby danej cukrowni. W razie zgody obu stron za podstawę umowy indywidualnej może być przyjęta umowa zbiorowa rejonowa właściwa dla miejscowości, w której znajduje się dane gospodarstwo rolne.
§  3.
Ustala się następujący tryb postępowania przy zawieraniu umów zbiorowych rejonowych na okres kampanijny 1938/39:
a)
Umowy, o których mowa powyżej, powinny być w zasadzie zawarte w drodze polubownej i treść ich powinna być zakomunikowana Ministerstwom: Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Przemysłu i Handlu.
b)
O ile zawarcie umów w drodze polubownej okaże się niemożliwe, wówczas 3 delegaci, mianowani przez Ministra Skarbu, Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministra Przemysłu i Handlu, pod przewodnictwem delegata Ministra Skarbu, wezwą do siebie obie strony celem skłonienia ich do bezzwłocznego zawarcia umowy, a gdyby te próby nie dały pozytywnego wyniku, w celu utworzenia Komisji do zawarcia rejonowej umowy zbiorowej.
c)
Komisja ta składa się z przedstawicieli plantatorów i przemysłu cukrowniczego, po 2 z każdej strony, oraz z 3 mianowanych delegatów rządowych (lit. b), a jej przewodniczącym jest delegat mianowany przez Ministra Skarbu.
d)
W razie nie wyznaczenia lub niestawiennictwa przedstawicieli którejkolwiek ze stron na posiedzenie Komisji przewodniczący zarządza odbycie posiedzenia w drugim terminie i zawiadamia o tym przedstawicieli obu stron. Do prawomocności posiedzenia w drugim terminie i do prawomocności uchwał, jakie zapadną na tym posiedzeniu, jest wystarczająca obecność 3 mianowanych delegatów rządowych. Komisja rozstrzyga sprawy zwykłą większością głosów, przy czym w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
e)
Komisja opracowuje tekst umowy zbiorowej rejonowej dla danego terenu; wspomniana umowa ma moc obowiązującą na danym terenie w stosunku do ogółu cukrowni i ogółu plantatorów.
§  4.
(1)
Spory dotyczące interpretacji umowy zbiorowej rejonowej, wynikłe między związkami umową tą związanymi, będą rozstrzygane w drodze orzeczeń komisyj rozjemczych, powołanych i orzekających w trybie przewidzianym pod literami c i d paragrafu poprzedzającego. Do tych komisyj przepisy kodeksu postępowania cywilnego o sądach polubownych nie będą miały zastosowania.
(2)
Wszelkie spory, powstałe między poszczególnymi cukrowniami i poszczególnymi plantatorami na tle umów między nimi zawartych w ramach rejonowych umów zbiorowych będą rozstrzygane przez powoływane w każdym przypadku szczególne komisje rozjemcze. Do sposobu powoływania tych szczególnych komisyj rozjemczych, trybu postępowania przed nimi i wykonalności ich orzeczeń stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego o sądach polubownych.
§  5.
Przewidziane w art. 6 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 3 grudnia 1935 r. o regulowaniu gospodarki cukrowej i buraczanej (Dz. U. R. P. Nr 88, poz. 548) zawiadomienia o zakontraktowaniu przez cukrownie buraków będą uznane w odniesieniu do okresu kampanijnego 1938/39 za wystarczające tylko wówczas, gdy w zawiadomieniach tych wyraźnie zostanie zaznaczone, że zakontraktowanie buraków nastąpiło według postanowień właściwej umowy zbiorowej rejonowej i gdy właściwy urząd wojewódzki potwierdzi to na zawiadomieniu.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.12.87

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umowy zbiorowe cukrowniczo-plantatorskie na okres kampanijny 1938/39.
Data aktu: 23/02/1938
Data ogłoszenia: 25/02/1938
Data wejścia w życie: 25/02/1938