Utworzenie bezzwrotnych stypendiów dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 10 listopada 1937 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w sprawie utworzenia bezzwrotnych stypendiów dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządzam co następuje:
§  1.
Ustanawia się stypendia bezzwrotne dla studentów szkół wyższych, obywateli polskich, którzy po ukończeniu studiów będą obowiązani do służby w urzędach i instytucjach państwowych w dziale rolnictwa i reform rolnych.
§  2.
Stypendia będą wypłacane z sum wnoszonych corocznie do budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  3.
Liczbę stypendiów na każdy rok budżetowy oraz wysokość stypendium dla jednego studenta określa Minister Rolnictwa i Reform Rolnych i zawiadamia o tym Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
§  4.
Stypendia przyznaje Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego po wysłuchaniu opinii właściwej rady wydziałowej szkoły.
§  5.
(1)
Stypendia przyznawane będą na okres nie dłuższy niż trzy lata studentom pilnym i zdolnym, mającym zaliczone co najmniej dwa lata studiów.
(2)
W wyjątkowych przypadkach mogą być przyznawane stypendia studentom pierwszego roku na okres nie dłuższy niż pięć lat, lub drugiego roku na okres nie dłuższy niż cztery lata.
(3)
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może każdorazowo przedłużyć okres pobierania stypendium.
§  6.
Stypendysta obowiązany jest pilnie oddawać się nauce i czynić dobre postępy oraz sprawować się nienagannie.
§  7.
Stypendysta w okresie pobierania stypendium nie może bez zgody władz szkolnych ani korzystać z innych środków (bezpłatnych lub pieniężnych) pomocy państwowej lub społecznej dla uczącej się młodzieży, ani podejmować się jakiejkolwiek pracy o charakterze zarobkowym.
§  8.
W okresie korzystania ze stypendium, stypendysta obowiązany jest do odbycia praktyki wakacyjnej (płatnej) w zakresie rolnictwa i reform rolnych. Okres odbywania praktyki wakacyjnej w poszczególnych latach nie może być krótszy od dwóch miesięcy i dłuższy od trzech miesięcy.
§  9.
(1)
Stypendysta obowiązany jest nie później niż w ciągu trzech miesięcy od daty ukończenia studiów zawiadomić Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych o gotowości objęcia służby.
(2)
Po objęciu służby stypendysta obowiązany jest do pozostawania w niej przez okres czasu nie krótszy niż okres pobierania stypendium (licząc jeden rok służby za jeden rok szkolny).
§  10.
W wyjątkowych przypadkach Minister Rolnictwa i Reform Rolnych może zwolnić stypendystę w całości lub częściowo od obowiązku odbywania praktyki oraz częściowo od odbycia służby po ukończeniu studiów.
§  11.
Student ubiegający się o stypendium składa podanie za pośrednictwem właściwej szkoły do Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych, załączając:
a)
dokumenty, z których wynika posiadanie obywatelstwa polskiego,
b)
zaświadczenie lekarza urzędowego lub opieki zdrowotnej szkoły o stanie zdrowia,
c)
zaświadczenie o postępach w nauce,
d)
zaświadczenie władz administracji ogólnej o stanie zamożności rodziców lub opiekunów,
e)
oświadczenie, że nie korzysta z innych środków pomocy państwowej i społecznej oraz nie trudni się pracą zarobkową względnie że przestanie korzystać z pomocy i trudnić się pracą zarobkową z chwilą uzyskania stypendium,
f)
w razie niepełnoletności kandydata - oświadczenie rodziców lub opiekunów o przyjęciu materialnej odpowiedzialności za kandydata z tytułu udzielonego stypendium.
§  12.
Na początku każdego roku akademickiego rektorzy szkół przesyłają Ministrowi

Rolnictwa i Reform Rolnych sprawozdania stypendystów z przebiegu studiów wraz z wnioskiem co do dalszego przyznania stypendium.

§  13.
W przypadkach niezastosowania się do przepisów §§ 6, 7 i 8 stypendysta traci prawo do pobierania stypendium.
§  14.
W razie niezastosowania się stypendysty do przepisów §§ 6, 7, 8 i 9 oraz nieobjęcia po ukończeniu studiów wskazanego stanowiska lub w razie utraty prawa do zajmowania urzędów państwowych przed ukończeniem służby, stypendysta obowiązany jest do zwrotu otrzymanych kwot wraz z odsetkami prawnymi, o ile nie zostały umorzone przez odbytą służbę. O ile Minister Rolnictwa i Reform Rolnych nie rozłoży spłaty na dłuższy okres, zwrot tych kwot powinien być dokonany w ciągu sześciu miesięcy od daty:
a)
utraty prawa do pobierania stypendium,
b)
upływu terminu przewidzianego w § 9 ust. 1, c) wezwania stypendysty do objęcia stanowiska, d) utraty prawa zajmowania urzędów państwowych.
§  15.
Obowiązek odbycia służby po ukończeniu studiów ustaje, gdy stypendysta zwróci otrzymane stypendium w całości lub części, która nie została umorzona odbytą już służbą. Do umorzenia stypendium zalicza się co najmniej półroczne okresy służby.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1937.84.611

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie bezzwrotnych stypendiów dla studentów szkół wyższych.
Data aktu: 10/11/1937
Data ogłoszenia: 11/12/1937
Data wejścia w życie: 11/12/1937