Organizacja i zakres działania kontroli skarbowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 16 grudnia 1936 r.
O organizacji i zakresie działania kontroli skarbowej.

Na podstawie art. 3 ust. 3 i art. 4 ustawy z dn. 31 lipca 1919 r. o organizacji władz i urzędów skarbowych (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr 80, poz. 499) zarządzam co następuje:
§  1.
Kontrola skarbowa jest organem wykonawczym władz skarbowych, akcyzowo-monopolowych i w obwodach urzędów skarbowych akcyz i monopolów państwowych jest zorganizowana w rejonach kontrolnych, których granice obejmują obszar jednego lub więcej powiatów. Siedzibą rejonu jest siedziba właściwego starostwa lub jednego ze starostw. Siedziba rejonu może znajdować się również poza siedzibą starostwa.
§  2.
W obwodzie rejonu kontrolnego mogą być tworzone oddziały rejonu w składzie co najmniej dwóch urzędników.
§  3.
Zarządzenia Ministra Skarbu, ustalające granice i siedziby rejonów oraz ich oddziałów, będą ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Skarbu.
§  4.
Organizację kontroli skarbowej, przeznaczonej do nadzoru akcyzowo - monopolowego w obrocie z W. M. Gdańskiem ustalą osobne przepisy.
§  5.
Na czele rejonu kontrolnego stoi kierownik rejonu, który podlega naczelnikowi urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych.
§  6.
Kierownika rejonu mianuje Dyrektor izby skarbowej. Funkcje zastępcy kierownika rejonu oraz kierownika oddziału rejonu, który bezpośrednio podlega kierownikowi rejonu, pełni urzędnik kontroli skarbowej, wyznaczony przez naczelnika urzędu akcyz i monopolów państwowych.
§  7.
Do kierownika rejonu kontrolnego należy:
a)
nadzór nad produkcją i obrotem artykułów akcyzowo-monopolowych w zakresie przewidzianym w poszczególnych przepisach;
b)
współdziałanie w czynnościach organów przedsiębiorstw monopolowych w zakresie ustalonym przepisami Ministerstwa Skarbu;
c)
zapobieganie przestępstwom akcyzowo-monopolowym i zwalczanie tych przestępstw;
d)
wykonywanie innych czynności zleconych przez urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych.
§  8.
Kierownikowi rejonu przysługuje prawo udzielania urlopów podwładnym sobie urzędnikom w celu załatwienia spraw osobistych, rodzinnych i majątkowych w wymiarze nie przekraczającym 1 dnia jednorazowo, łącznie zaś 5 dni w ciągu roku kalendarzowego. O udzielonym urlopie kierownik rejonu zawiadamia urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych.
§  9.
Dla kontroli przedsiębiorstw akcyzowo-monopolowych zgodnie z obowiązującymi w tym względzie przepisami ustanawia się stałe nadzory.
§  10.
Funkcje stałego nadzoru pełnią urzędnicy rejonowi kontroli skarbowej, wyznaczeni przez izbę skarbową. Pozostawienie jednego i tego samego urzędnika na stałym nadzorze w jednym przedsiębiorstwie dłużej niż przez dwa okresy obrachunkowe wymaga zgody Ministerstwa Skarbu.
§  11.
Urzędnicy stałych nadzorów podlegają kierownikowi rejonu. O ile funkcje stałego nadzoru pełni dwóch lub więcej urzędników, wówczas urząd skarbowy akcyz i monopolów państwowych wyznacza kierownika stałego nadzoru, który podlega bezpośrednio kierownikowi rejonu. W przypadku ustanowienia kierownika urzędnicy stałego nadzoru podlegają bezpośrednio kierownikowi stałego nadzoru.
§  12.
Urzędnicy kontroli skarbowej używają do czynności służbowych pieczęci z napisem: "Kontrola Skarbowa" oraz z numerem kolejnym.
§  13.
W ramach etatów władz i urzędów skarbowych, przyznanych w budżecie Ministerstwa Skarbu, ustalone zostaną na każdy okres budżetowy odrębne etaty osobowe dla rejonów kontroli skarbowej.
§  14.
Z kredytu przyznanego w budżecie Ministerstwa Skarbu na podróże służbowe i przesiedlenia dla władz i urzędów skarbowych wyodrębniony zostanie na każdy okres budżetowy kredyt dla rejonów kontroli skarbowej.
§  15.
Na poczet kosztów podróży i diet urzędnicy rejonów kontroli skarbowej otrzymują równocześnie z uposażeniem zaliczki według normy ustalanej przez izbę skarbową.
§  16.
Urzędnicy rejonów kontroli skarbowej w miastach liczących według urzędowego spisu ludności ponad 50.000 ludności oraz w Gdyni otrzymują tytułem zwrotu kosztów przejazdu w mieście równocześnie z uposażeniem ryczałt miesięczny w kwocie 30 zł.

Ryczałt ten nie należy się w przypadkach, gdy urzędnik z jakiegokolwiek powodu nie pełni służby dłużej niż 14 dni.

§  17.
Organizację i zakres działania brygad kontroli skarbowej jako organów śledczych skarbowych normują osobne przepisy.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą: rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 23 czerwca 1933 r. o organizacji i zakresie działania kontroli skarbowej (Dz. U. R. P. Nr 62, poz. 465) i rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 8 lipca 1936 r. w sprawie zmiany powyższego rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 402).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.94.664

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zakres działania kontroli skarbowej.
Data aktu: 16/12/1936
Data ogłoszenia: 31/12/1936
Data wejścia w życie: 31/12/1936