Strój urzędowy komorników sądowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 grudnia 1935 r.
o stroju urzędowym komorników sądowych.

Na podstawie art. 265 § 3 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 102, poz. 863) zarządzam co następuje:
§  1.
Strój urzędowy komorników sądowych powinien odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
§  2.
Zasadniczy kolor stroju jest czarny, zaś dystynkcyj - złoty; guziki z żółtego metalu (złota) z orłem państwowym; rozmiary guzików: duży - 23 mm średnicy, mały - 17 mm średnicy i na czapkę - 10 mm.
§  3.
Strój urzędowy składa się z kurtki, spodni, płaszcza i czapki.
a)
Kurtka z kołnierzem wykładanym (tabl. Nr. 1) z dwoma rzędami guzików dużych, w każdym rzędzie po 4; zapinana na 3 guziki; u dołu kurtki 2 boczne kieszenie z patkami, kryte. Mankiety na rękawach okrągłe, wysokości 10 cm, z dwoma małemi guzikami. Długość kurtki taka, aby dół jej z tyłu dotykał płaszczyzny siedzenia przy pozycji siedzącej. Na kołnierzu patki z fioletowego aksamitu, w kształcie prostokąta o podstawie 3 cm i wysokości 5 cm, zakończonego u góry trójkątem równoramiennym o wysokości 2 cm; pośrodku patki orzeł państwowy nakładany lub haftowany wysokości i szerokości 2 cm; od góry i od dołu patki do orla ciągnie się pośrodku patki złoty galon haftowany lub nakładany szerokości 3 mm (tabl. Nr. 2). Kołnierz, mankiety na rękawach, patki na kieszeniach i brzegi kurtki obramowane wypustką aksamitną koloru fioletowego.

Do kurtki należy nosić koszulę białą, oraz biały kołnierz, krawat czarny.

b)
Spodnie długie do trzewików, kroju cywilnego, równej szerokości w dole i w kolanie (bez mankietów), z wypustką aksamitną koloru fioletowego. Trzewiki czarne.
c)
Płaszcz kroju według załączonego wzoru (tabl. Nr. 3), z dwoma rzędami guzików dużych, w każdym rzędzie po 6, zapinany na 4 guziki, a podczas zimna na 6 guzików; w tyle pęto (dragonik) przytwierdzony w stanie zapomocą 2 dużych guzików; u dołu z tyłu rozcięcie z czterema małemi guzikami. Na kołnierzu płaszcza patki takie, jak na kołnierzu kurtki. Kołnierz, brzegi płaszcza, mankiety na rękawach, patki na kieszeniach i dragonik również obramowane, jak na kurtce.
d)
Czapka angielska (tabl. Nr. 4-a i b) z materjału koloru czarnego, z daszkiem ze skóry czarnej lakierowanej, 6 cm długości, ze złotą podpinką szerokości 1 cm; podpinka przytwierdzona do czapki dwoma małemi guzikami. Dokoła górnego szwu czapki wypustka aksamitna koloru fioletowego. Wokoło czapki aksamitny otok również koloru fioletowego. Wzdłuż górnej krawędzi otoku złoty płaski sznur, szerokości 5 mm. Na rondzie czapki nad otokiem orzeł państwowy bez tarczy, z żółtego metalu (złoty) wysokości i szerokości 4 cm (tabl. Nr. 5). Na otoku czapki poniżej orła okrągła gwiazda złota-rozeta (tabl. Nr. 6).
§  4.
Komornikom sądowym przeniesionym w stan spoczynku nie przysługuje prawo noszenia stroju urzędowego.
§  5.
Koszt wykonania stroju urzędowego ponoszą komornicy sądowi.
§  6. 1
Komornicy obowiązani są używać przewidzianego niniejszem rozporządzeniem stroju urzędowego od dnia 1 lipca 1936 r.; z dniem tym traci moc obowiązującą przepis § 39 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 107, poz. 886).
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

1 Z dniem 15 czerwca 1936 r. ustalony w § 6 nin. rozporządzenia termin 1 lipca 1936 r., od którego komornicy obowiązani są używać przewidzianego tem rozporządzeniem stroju urzędowego przenosi się na dzień 1 października 1936 r. przyczem komornicy, którzy strój taki jeszcze przed tym terminem będą posiadali, mogą go używać, począwszy od dnia 1 lipca 1936 r., zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1936 r. o stroju urzędowym komorników sądowych (Dz.U.36.45.334).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.9.93

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Strój urzędowy komorników sądowych.
Data aktu: 31/12/1935
Data ogłoszenia: 06/02/1936
Data wejścia w życie: 01/07/1936