Normy szacunku i ceny wykupu krajowego surowca tytoniowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 27 stycznia 1936 r.
o normach szacunku i cenach wykupu krajowego surowca tytoniowego.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o utworzeniu państwowego przedsiębiorstwa "Polski Monopol Tytoniowy" (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 240) zarządzam co następuje:
§  1.
Ustanawia się dołączoną do niniejszego rozporządzenia taryfę wykupu tytoniu krajowego, określającą zasady klasyfikowania i ustalania cen liści tytoniowych, odstępowanych przez plantatorów w myśl obowiązujących przepisów przedsiębiorstwu "Polski Monopol Tytoniowy".

Przy stosowaniu dołączonej taryfy dla ustalenia szacunku i obliczenia należności, przypadającej plantatorowi za dostarczone liście tytoniowe, należy uwzględniać postanowienia §§ 2-10 niniejszego rozporządzenia.

§  2.
Taryfa obejmuje liście tytoniowe użyteczne, t. j. nadające się do fabrykacji wyrobów tytoniowych.

Nienadające się do fabrykacji wyrobów tytoniowych liście i części liści tytoniowych, zanieczyszczone obcemi domieszkami, niedojrzałe, niesuszone, zniszczone przez choroby, zmarznięte, rażone pleśnią lub w inny sposób zepsute uznaje się za materjał nieużyteczny (nieużytek tytoniowy).

Wiązki liści, w których obok użytecznych znajduje się nieużytek, odbierane będą jako materjał nieużyteczny.

§  3.
Uszkodzenia mechaniczne liści tytoniowych powodują następujące skutki dla klasyfikacji tych liści:
a)
liście wszystkich uprawianych w kraju odmian i gatunków tytoniu, zniszczone mechanicznie więcej niż w połowie blaszki listnej, klasyfikuje się jako części liści i wykupuje w najniższej klasie danej odmiany czy gatunku tytoniu;
b)
uszkodzenia mechaniczne liści tytoni Trapezund, Tyk-Kułak, Hercegowina, Węgierski-Ogrodowy i Virginia, naruszające więcej niż 1/10 część blaszki listnej, nieprzekraczające jednak połowy tej blaszki, powodują obniżenie klasyfikacji o jedną klasę niżej od tej, do której liście kwalifikowałyby się w stanie nieuszkodzonym;
c)
liście tytoni cygarowych, zniszczone mechanicznie w granicach do 1/10 części blaszki listnej klasyfikuje się o jedną klasę niżej od tej, do której liście kwalifikowałyby się w stanie nieuszkodzonym, a liście tytoni cygarowych, zniszczone mechanicznie ponad 1/10 część blaszki listnej, nie więcej jednak niż do połowy, klasyfikuje się o dwie klasy niżej;
d)
liście tytoniu Kentucky I klasy zniszczone mechanicznie w granicach do połowy blaszki listnej w sposób, uniemożliwiający zużycie ich na pokrywy, klasyfikuje się o jedną klasę niżej.
§  4.
Liście wszystkich uprawianych w krają odmian i gatunków tytoniu, uszkodzone przez choroby na powierzchni nie większej niż 1/3 część blaszki listnej klasyfikuje się o jedną klasę niżej od tej, do której kwalifikowałyby się w stanie zdrowym, najwyżej jednak przy tytoniu Trapezund, Tyk-Kułak, Hercegowina, Węgierski - Ogrodowy, cygarowym, Kentucky i Virginii w klasie III-ej, przy Machorce zaś w klasie II-ej.

Liście wszystkich uprawianych w kraju odmian i gatunków tytoniu, uszkodzone przez choroby na powierzchni większej niż 1/3 część, lecz mniejszej od połowy blaszki listnej, klasyfikuje się jako części liści. Liście zaś uszkodzone przez choroby na powierzchni większej od połowy blaszki listnej uznaje się za nieużytek tytoniowy.

§  5.
Liście zaparzone i zepsute przy suszeniu klasyfikuje się jak liście uszkodzone przez choroby.
§  6.
Jako liście normalnie wysuszone klasyfikuje się liście posiadające do 19 % zawartości wilgoci.

Liście zawierające do 25% wilgoci odbiera się jako liście wilgotne w klasach, do których kwalifikowałyby się w stanie należytego wysuszenia, z potrąceniem jednak wagi nadmiaru wilgoci od ogólnego ciężaru liści.

Za liście mokre uznaje się liście zawierające powyżej 25 % zawartości wilgoci.

Liście mokre oraz liście o niedostatecznie wysuszonych ogonkach i nerwach głównych, przydatne jednak do użytku, klasyfikuje się, potrącając od wagi ogólnej ilości wagę nadmiaru wilgoci: przy tytoniu Trapezund, Tyk-Kułak, Hercegowina, Węgierski-Ogrodowy, cygarowym i Virginii najwyżej w klasie czwartej, przy tytoniu Kentucky najwyżej w klasie trzeciej, przy Machorce najwyżej w klasie drugiej.

§  7.
Liście dostarczone przez plantatorów powinny być posortowane według jednakowych gatunków i odmian tytoniu oraz wymogów klasyfikacyjnych i powiązane w wiązki za ogonki w połowie ogonków, a u odmian i gatunków tytoni skrytoogonkowych u nasady blaszki listnej; wiązanie powinno być dokonane sznurkiem konopnym lub lnianym, albo łykiem kukurydzianem; nadto dozwala się na wiązanie wiązek liści tytoniu Kentucky i Virginii liśćmi tychże tytoni pod warunkiem użycia do wiązania liści najzupełniej zdrowych oraz pozostawienia przy wiązaniu końców ogonków liści w wiązce niezakrytych paskiem wiążącym liścia.

Ilość liści w jednej wiązce powinna wynosić około 20 niezależnie od odmiany i gatunku tytoniu.

Wiązki, które zawierają liście kwalifikujące się do rozmaitych klas tej samej odmiany czy gatunku tytoniu, klasyfikuje się według liści najniższej klasy, znajdujących się w wiązce.

Wiązki liści, zawierające liście tytoniowe różnych gatunków i odmian, klasyfikuje się jako liście mieszane, odbierane po cenie 25 gr za kilogram.

Liście powiązane w wiązki w sposób inny, lub przy użyciu innego materjału, niż to zostało przewidziane w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu, odbiera się po cenie o 5 gr na 1 kg niższej od tej, którą należałoby zapłacić, gdyby były powiązane w sposób prawidłowy.

Liście tytoniu Kentucky klasy I, II i III niewędzone odbiera się po cenie o 10 gr niższej od ceny taryfowej za 1 kg.

Liście tytoniu Kentucky klasy I, II i III oraz liście i Machorki klasy I i II powiązane w wiązki lecz nieprostowane odbiera się po cenie o 10 gr na 1 kg niższej od tej, którą należałoby zapłacić za takie liście prostowane.

§  8.
Za staranne i dbałe rozsortowanie w wiązkach według zbiorów, treści i kolorów surowca tytoniowego tytoniu Trapezund i Tyk-Kułak w klasie doborowej I, II i III, tytoniu Hercegowina i Węgierski-Ogrodowy w klasie I, II i III, tytoniu Kentucky w klasie I oraz tytoniu Virginii w klasie I i II przyznaje się plantatorom 10% dodatek do cen wykupu.
§  9.
Liście wszystkich uprawianych w kraju odmian i gatunków tytoniu z częściami łodyg przy ogonkach odbiera się po cenie o 10 gr niższej od ceny taryfowej za 1 kg.

Niezależnie od obniżenia ceny wykupu potrąca się z wagi odbieranych liści wagę łodyg w wiązkach.

§  10.
Plantator otrzymuje należność za liście odrostowe, uznane za użyteczne tylko wtedy, gdy zostały one wyprodukowane za osobnem zezwoleniem.

Liście odroślowe uważa się za materjał użyteczny, o ile są dojrzałe, zdrowe, wysuszone, sortowane, wiązane w wiązki.

Liście odrostowe, nieodpowiadające wyżej wskazanym wymogom oraz liście odrostowe, wyprodukowane bez zezwolenia, klasyfikuje się jako nieużytek tytoniowy.

§  11.
Cenę za 1 kg nasienia tytoniowego dojrzałego, czystego, zdrowego, wyprodukowanego na zasadzie osobnego zezwolenia, o sile kiełkowania nie mniejszej niż 85% ustala się: dla tytoniu Trapezund, Tyk-Kułak, Hercegowina, Węgierski-Ogrodowy i cygarowych na 10 zł, dla tytoniu Kentucky i Virginii na 12,50 zł, dla Machorki na 8 złotych.

Cenę za nasiona tytoniowe dojrzałe, zdrowe i czyste o sile kiełkowania od 60 do 85% oblicza się w stosunku do wartości nasienia o 85% siły kiełkowania.

Nasiona tytoniowe o sile kiełkowania niższej niż 60% klasyfikuje się jako nieużytek tytoniowy.

§  12.
Rozporządzenie niniejsze stanowi podstawę do wydawania orzeczeń szacunkowych i obliczania należności, przypadającej plantatorom od przedsiębiorstwa "Polski Monopol Tytoniowy" za tytoń wyprodukowany w okresie kampanji uprawy tytoniu roku 1936.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia,

ZAŁĄCZNIK 

1. TRAPEZUND
Klasa Wymogi Cena

za 1 kg

zł gr

Zbiór Kolor Treściwość Wygładzone i wiązane w wiązki
Doborowa Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe złocisto-żółte, cytrynowo-żółte i czerwono-żółte treściwe 5,70
I Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe zielonawo - żółte treściwe 4,60
Liście środkowe i nadspodaki złocisto-żółte, cytrynowo-żółte i czerwono - żółte treściwe
II Liście środkowe i nadspodaki zielonawo - żółte treściwe 3,00
Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe złocisto - żółte, czerwono - żółte, cytrynowo - żółte i zielonawo -żółte mniej treściwe
Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe jasno - brunatne i czerwono - brunatne treściwe
III Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe jasno - brunatne i czerwono - brunatne mniej treściwe 1,60
Liście środkowe i nadspodaki złocisto - żółte, czerwono - żółte, cytrynowo - żółte i zielonawo -żółte
Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki żółto-zielone bez wzglądu na treściwość
Liście środkowe i nadspodaki jasno - brunatne i czerwono - brunatne
IV Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki ciemno - brunatne i zielonawo-brunatne bez względu na treściwość 0,60
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem bez względu na kolor
V Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń i stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek przydatne do wyrobów
Spodaki bez względu na kolor i treściwość.
2. TYK-KUŁAK
Klasa Wymogi Cena

za 1 kg

zł gr

Zbiór Kolor Treściwość Wygładzone i wiązane w wiązki
Doborowa Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe złocisto - żółte, cytrynowo - żółte i czerwono - żółte treściwe 5,50
I Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe zielonawo - żółte treściwe 4,50
Liście środkowe i nadspodaki złocisto - żółte, cytrynowo - żółte i czerwono - żółte treściwe
II Liście środkowe i nadspodaki zielonawo - żółte treściwe 3,00
Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe złocisto - żółte, czerwono - żółte, cytrynowo-żółte i zielonawo-żółte mniej treściwe
Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe jasno-brunatne i czerwono-brunatne treściwe
III Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe jasno-brunatne i czerwono-brunatne mniej treściwe 1,60
Liście środkowe i nadspodaki złocisto-żółte, czerwono-żółte, cytrynowo-żółte i zielonawo-żółte
Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki żółto - zielone bez względu na treściwość
Liście środkowe i nadspodaki jasno-brunatne i czerwono-brunatne
IV Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki ciemno-brunatne i zielonawo-brunatne bez względu na treściwość 0,60
Liście odrośtowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem bez względu na kolor
V Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń i stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek przydatne do wyrobów.
Spodaki bez względu na kolor i treściwość.
3. HERCEGOWINA
Klasa Wymogi Cena

za 1 kg

zł gr

Zbiór Kolor
I Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe żółte i zielonawo-żółte wygładzone i wiązane w wiązki 3,00
II Liście środkowe i nadspodaki żółte i zielonawo-żółte 2,50
III Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki brunatne i żółto - zielone 1,30
IV Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki zielonawo - brunatne 0,60
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem bez względu na kolor
V Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń oraz stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych. 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek, przydatne do wyrobów.
Spodaki bez względu na kolor i treściwość.
4. WĘGIERSKI - OGRODOWY
Klasa Wymogi Cena

za 1 kg

zł gr

Zbiór Kolor
I Liście wierzchołkowe i podwierzchołkowe żółte i zielonawo - żółte wygładzone i wiązane w wiązki 2,50
II Liście środkowe i nadspodaki żółte i zielonawo - żółte 2,00
III Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki brunatne i żółto - zielone 1,10
IV Liście wierzchołkowe, podwierzchołkowe, środkowe i nadspodaki zielonawo - brunatne 0,60
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem bez względu na kolor
V Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń oraz stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych. 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek, przydatne do wyrobów.
Spodaki bez względu na kolor i treściwość.
5. TYTONIE CYGAROWE
Klasa Wymogi Cena

za 1 k

zł gr

Zbiór Rodzaj liścia
I Liście podwierzchołkowe i środkowe nieuszkodzone, dość jednolicie zabarwione Wygładzone i wiązane w wiązki 1,50
II Liście podwierzchołkowe i środkowe nieznacznie mechanicznie uszkodzone 1,20
Liście wierzchołkowe i nadspodaki nieuszkodzone
III Liście podwierzchołkowe i środkowe mechanicznie uszkodzone 0,80
Liście wierzchołkowe i nadspodaki mechanicznie nieznacznie uszkodzone
IV Liście niewygładzone Wiązane w wiązki 0,60
Liście wygładzone, które ze względu na stan uszkodzeń nie mogą być zaliczone do klas wyższych, które jednak do wyrobów są przydatne.
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem.
V Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek, przydatne do wyrobów. 0,25
Spodaki bez względu na treściwość.
6. KENTUCKY
Klasa Wymogi Cena

za 1 k

zł gr

I Liście duże o szerokości nie mniej 22 cm średniotreściwe, nieuszkodzone, jednolicie zabarwione, koloru jasno brunatnego i brunatnego. Wędzone, prostowane i wiązane w wiązki 1,40
II Liście treściwe. 1,10
III Liście małotreściwe i cienkie. 0,60
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem.
IV Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek, przydatne do wyrobów. 0,25
Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń i stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych.
Spodaki bez względu na treściwość.
7. MACHORKA
Klasa Wymogi Cena

za 1 k

zł gr

I Liście treściwe duże i średnie. prostowane i wiązane w wiązki 1,10
II Liście duże i średnie małotreściwe i cienkie. 0,60
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem.
III Liście drobne długości do 15 cm od nasady blaszki listnej do wierzchołka liścia. 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek, przydatne do wyrobów.
Spodaki bez względu na treściwość.
Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń i stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych.
8. VIRGINJA
Klasa Wymogi Cena

za 1 kg zł gr

Treściwość Kolor
I Liście treściwe żółte prostowane i wiązane w wiązki 2,20
II Liście treściwe czerwonawo-żółte, zielonawo-żółte i jasno-brunatne 1,50
Liście mniej treściwe żółte i zielonawo - żółte
III Liście treściwe czerwono - brunatne 1,20
IV Liście treściwe ciemno - brunatne i zielonawo-brunatne 0,60
Liście mniej treściwe jasno-brunatne, czerwono - brunatne, ciemno-brunatne i zielonawo-brunatne
Liście odrostowe, wyprodukowane za osobnem zezwoleniem.
V Liście wiązane, które ze względu na stan uszkodzeń i stan dojrzałości nie mogą być zaliczone do klas wyższych. 0,25
Liście niewiązane i części liści bez obcych domieszek przydatne do wyrobów.
Spodaki bez względu na kolor i treściwość.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.8.87

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Normy szacunku i ceny wykupu krajowego surowca tytoniowego.
Data aktu: 27/01/1936
Data ogłoszenia: 04/02/1936
Data wejścia w życie: 04/02/1936