Ustalenie warunków wywozu drogą morską spirytusu i napojów wyrobionych ze spirytusu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 6 sierpnia 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu w sprawie ustalenia warunków wywozu drogą morską spirytusu i napojów wyrobionych ze spirytusu.

Na podstawie art. 23 ust. 5 oraz 71 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. o monopolu spirytusowym, opodatkowaniu kwasu octowego i drożdży oraz sprzedaży napojów alkoholowych (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 586) zarządza się co następuje:
§  1.
Wywóz z obszaru Państwa Polskiego (nie wyłączając wolnych obszarów celnych) za granicę drogą morską na statkach o pojemności od 100 - 500 ton rejestrowych netto spirytusu i napojów wyrabianych ze spirytusu zarówno krajowych jak i zagranicznych przewożonych tranzytem może się odbywać tylko po uprzednim uzyskaniu zezwolenia urzędu celnego, w którego obrębie odbywa się załadowanie tych towarów na statek. Wywóz wymienionych towarów na statkach o pojemności mniej niż 100 ton rejestrowych netto jest zakazany.
§  2.
Zezwolenia na wywóz udziela urząd celny na pisemny wniosek kapitana statku. Wniosek powinien zawierać:
a)
rodzaj i nazwę statku,
b)
pojemność statku w tonach rej. netto,
c)
przynależność państwową (banderę) statku,
d)
rodzaj i ilość (w litrach) spirytusu i napojów wyrobionych ze spirytusu, przeznaczonych do wywozu,
e)
państwo i port przeznaczenia artykułów wymienionych pod d),
f)
oświadczenie, że powyższe artykuły dostarczone będą rzeczywiście do portu przeznaczenia, zgodnie z obowiązującymi tam przepisami,
g)
datę i port poprzednio dokonanego ostatniego wywozu wspomnianych artykułów z polskiego obszaru celnego,
h)
datę i podpis kapitana statku.
§  3.
Urząd celny wydaje zezwolenie na formularzu według załączonego wzoru. Przed wydaniem zezwolenia towar nie może być ładowany na statek.
§  4.
Urząd celny może udzielić zezwolenia jedynie wówczas,
a)
gdy jest widoczne, że nie chodzi o obrót przemytniczy i
b)
gdy kapitan statku dowiedzie poświadczeniem władzy celnej portu przeznaczenia, że spirytus i napoje wyrobione ze spirytusu, przewiezione poprzednio danym statkiem, zostały dostarczone do portu przeznaczenia, chyba że kapitan udowodni, iż wskutek awarii lub innych uzasadnionych przyczyn poświadczenia takiego przedstawić nie może.

Gdyby nie można było otrzymać w kraju przeznaczenia poświadczenia władzy celnej, urząd celny może przyjąć jakikolwiek inny dowód, stwierdzający w sposób wiarogodny dostarczenie wymienionego towaru do miejsca przeznaczenia.

§  5.
Statki, wywożące za granicę spirytus i napoje wyrobione ze spirytusu na podstawie zezwoleń, przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, urząd celny utrzymuje w osobnej ewidencji, zapisując nazwę statku, datę każdorazowej odprawy celnej, numer zgłoszenia wywozowego oraz numer i datę udzielonego zezwolenia na wywóz. Występ towaru za granicę winien być poświadczony przez urząd celny na wydanym stronie pozwoleniu. Przy ponownym nadejściu do portu wziętego w ewidencję statku, urząd celny żąda od kapitana przedstawienia dowodu dostarczenia poprzedniego ładunku do miejsca przeznaczenia (§ 4).
§  6.
Przepisy rozporządzenia niniejszego nie mają zastosowania:
a)
w wypadkach, gdy wywóz spirytusu i napojów alkoholowych ze spirytusu odbywa się na podstawie pozwoleń przewidzianych w konwencji o zwalczaniu przemytnictwa towarów alkoholowych (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 75, poz. 656);
b)
do spirytusu i napojów wyrobionych ze spirytusu, stanowiących część zapasów, utrzymywanych na pokładzie statku, który je przewozi, lub należących do osób podróżujących lub zatrudnionych na pokładzie tegoż statku, jeżeli ilość tego spirytusu lub napojów nie przekracza ilości potrzebnej w ciągu podróży i jeżeli są one zadeklarowane urzędowi celnemu;
c)
do drobnych ilości spirytusu i napojów alkoholowych ze spirytusu pochodzenia krajowego, zabieranych przez udających się na połów morski rybaków, jeżeli ilości te nie przekraczają 1/2 litra na każdą osobę załogi rybackiej lub kutra rybackiego;
d)
do spirytusu i napojów wyrabianych ze spirytusu, wywożonych na statkach o pojemności powyżej 500 ton rejestrowych netto.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie trzydziestego dnia po ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK 

URZĄD CELNY

w ..........

ZEZWOLENIE Nr ......

Na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 6

sierpnia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr 75, poz. 535) zezwala się na

wywóz z portu .................. na statku ...................

pod banderą ..............................., pozostającego pod

komendą kapitana p. ..........................., następujących

artykułów alkoholowych:

L.p. Rodzaj artykułów alkoholowych Ilość litrów Uwagi

Ogółem:

słownie: ..................... litrów

celem ich przewozu do portu przeznaczenia

.............................. ........................

(nazwa portu) (państwo przeznaczenia)

pod warunkiem dostarczenia tych towarów do wyżej wymienionego

portu przeznaczenia zgodnie z obowiązującymi tam przepisami.

Pozwolenie niniejsze ważne jest w ciągu 30 dni od daty

wystawienia.

.............. dnia ............ 19....r.

L.S. ......................

(Urzędu Celnego) (podpis)

______________________________________________________________

Niniejszym stwierdza się, że powyższe artykuły alkoholowe

zostały w porcie ...................... prawidłowo wyładowane.

.............. dnia ............ 19....r.

L.S. ......................

(władzy portu przeznaczenia) (podpis)

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.75.535

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie warunków wywozu drogą morską spirytusu i napojów wyrobionych ze spirytusu.
Data aktu: 06/08/1936
Data ogłoszenia: 30/09/1936
Data wejścia w życie: 30/10/1936