Rzesza Niemiecka-Polska. Porozumienie dotyczące uzupełnienia umowy gospodarczej między Polską a Niemcami z dnia 4 listopada 1935 r. Warszawa.1936.07.26.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 8 września 1936 r.
w sprawie tymczasowego wprowadzenia w życie postanowień porozumienia polsko - niemieckiego z dnia 18 lipca 1936 r., dotyczącego uzupełnienia umowy gospodarczej między Polską a Niemcami z dnia 4 listopada 1958 r.

Na podstawie art. 52 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Wprowadza się tymczasowo w życie postanowienia porozumienia polsko-niemieckiego z dnia 18 lipca 1936 r., dotyczącego uzupełnienia umowy gospodarczej między Polską a Niemcami z dnia 4 listopada 1935 r.
(2)
Tekst wspomnianego porozumienia jest zawarty w załączniku do rozporządzenia niniejszego.
Art.  2.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Spraw Zagranicznych, Przemysłu i Handlu oraz Skarbu.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

MINISTERSTWO

SPRAW ZAGRANICZNYCH

P. II. N. 81/99/36.

Panie Ambasadorze,

Notą z dnia 18 lipca b. r. No. H. III. 3 d, skierowaną pod moim adresem, zechciał Pan Ambasador zaproponować następujące porozumienie w uzupełnieniu umowy gospodarczej między Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką, podpisanej w Warszawie dn. 4.XI.1935 r. i układu w sprawie płatności za obroty towarowe między Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką (polsko-niemiecki układ rozrachunkowy) z tej samej daty:

I.

Obie Wysokie Umawiające się Strony zgodne są co do tego, że we wzajemnym obrocie towarowym polsko-niemieckim dopuszczone będą tranzakcje wywozowe i przywozowe z terminami dostawy lub płatności, wykraczającymi poza okres trwania polsko - niemieckiej umowy gospodarczej z dnia 4.XI.1935 r.

II.

Przy dostawach towarów niemieckich do polskiego obszaru celnego i towarów z polskiego obszaru celnego do Niemiec celem wykonania tranzakcji, co do których będzie dowiedzione, że zostały zawarte w okresie trwania polsko-niemieckiej umowy gospodarczej i w jej ramach, a których terminy dostaw wykraczają poza ten okres względnie które z innych dostatecznie usprawiedliwionych przyczyn mają być dokonane dopiero po ekspirowaniu umowy - jak również przy zapłacie za te dostawy - obowiązują te same warunki i udogodnienia, co podczas trwania wspomnianej umowy.

To samo obowiązuje przy dostawach towarowych, które wymagane są dla wyrównania obu rachunków specjalnych po ekspirowaniu umowy gospodarczej z 4.XI.1935 r. jak również przy zapłacie za nie.

III.

Do wykonania niniejszego porozumienia właściwe będą nadal komisje rządowe, utworzone w myśl art. 17 polsko-niemieckiej umowy gospodarczej i posiadające uprawnienia w niej przewidziane. Rzeczą tych komisji będzie porozumieć się co do tego, na jaki okres rozciągać się mają terminy dostaw lub płatności przy tranzakcjach wymienionych pod I oraz jakie dostawy towarów będą dopuszczone dla wyrównania obu rachunków specjalnych po ekspirowaniu tejże umowy.

IV.

Rząd Polski, któremu zostało powierzone prowadzenie spraw zagranicznych Wolnego Miasta Gdańska zgodnie z art. 104 Traktatu Wersalskiego i art. 2 i 6 Konwencji Paryskiej między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem z dnia 9.XI.1920 r. zastrzega sobie prawo oświadczenia, że Wolne Miasto jest Stroną Układającą się w niniejszym porozumieniu i że przyjmuje obowiązki oraz nabywa prawa w nim ustalone. Zastrzeżenie to nie dotyczy tych postanowień niniejszego porozumienia, które Rzeczpospolita Polska już zawarła odnośnie do Wolnego Miasta Gdańska na zasadzie praw, przysługujących Polsce traktatowo,

V.

Niniejsze porozumienie winno być ratyfikowane. Wchodzi ono w życie 15 dnia po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która ma nastąpić w Berlinie. Porozumienie pozostaje w mocy jeszcze przez 12 miesięcy po wygaśnięciu umowy gospodarczej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką z dnia 4.XI.1935 r.

Potwierdzając odbiór powyższej noty mam zaszczyt zawiadomić, że Rząd Polski wyraża zgodę na zawarcie zaproponowanego w niej porozumienia.

Proszę przyjąć, Panie Ambasadorze, wyrazy mego bardzo wysokiego szacunku.

Warszawa, dn. 18 lipca 1936 r.

Jego Ekscelencja

Pan Hans Adolf von MOLTKE,

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny

Rzeszy Niemieckiej

w Warszawie.

Przekład.

AMBASADA NIEMIECKA

W WARSZAWIE.

Warszawa, dn. 18 lipca 1936 r.

Panie Podsekretarzu Stanu,

W uzupełnieniu umowy gospodarczej między Rzeszą Niemiecką a Rzecząpospolitą Polską z dn. 4.XI.1935 r. i układu w sprawie płatności za obroty towarowe między Rzeszą Niemiecką a Rzecząpospolitą Polską (niemiecko-polski układ rozrachunkowy) z tej samej daty, mam zaszczyt zaproponować Jego Ekscelencji następujące porozumienie:

I.

Obie Wysokie Umawiające się Strony zgodne są co do tego, że we wzajemnym obrocie towarowym niemiecko-polskim dopuszczone będą tranzakcje wywozowe i przywozowe z terminami dostawy lub płatności, wykraczającymi poza okres trwania niemiecko-polskiej umowy gospodarczej z dnia 4.XI.1935 r.

II.

Przy dostawach towarów niemieckich do polskiego obszaru celnego i towarów z polskiego obszaru celnego do Niemiec celem wykonania tranzakcji, co do których będzie dowiedzione, że zostały zawarte w okresie trwania niemiecko-polskiej umowy gospodarczej i w jej ramach, a których terminy dostaw wykraczają poza ten okres względnie które z innych dostatecznie usprawiedliwionych przyczyn mają być dokonane dopiero po ekspirowaniu umowy - jak również przy zapłacie za te dostawy - obowiązują te same warunki i udogodnienia, co podczas trwania wspomnianej umowy.

To samo obowiązuje przy dostawach towarowych, które wymagane są dla wyrównania obu rachunków specjalnych po ekspirowaniu umowy gospodarczej z 4.XI.1935 r. jak również przy zapłacie za nie.

III.

Do wykonania niniejszego porozumienia właściwe będą nadal komisje rządowe, utworzone w myśl art. 17 niemiecko-polskiej umowy gospodarczej i posiadające uprawnienia w niej przewidziane. Rzeczą tych komisji będzie porozumieć się co do tego, na jaki okres rozciągać się mają terminy dostaw lub płatności przy tranzakcjach wymienionych pod I oraz jakie dostawy towarów będą dopuszczone dla wyrównania obu rachunków specjalnych po ekspirowaniu tejże umowy.

IV.

Rząd Polski, któremu zostało powierzone prowadzenie spraw zagranicznych Wolnego Miasta Gdańska zgodnie z art. 104 Traktatu Wersalskiego i art. 2 i 6 Konwencji Paryskiej między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem z dnia 9.XI.1920 r. zastrzega sobie prawo oświadczenia, że Wolne Miasto jest Stroną Układającą się w niniejszym porozumieniu i że przyjmuje obowiązki oraz nabywa prawa w nim ustalone. Zastrzeżenie to nie dotyczy tych postanowień niniejszego porozumienia, które Rzeczpospolita Polska już zawarła odnośnie do Wolnego Miasta Gdańska na zasadzie praw przysługujących Polsce traktatowo.

V.

Niniejsze porozumienie winno być ratyfikowane. Wchodzi ono w życie 15 dnia po dacie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która ma nastąpić w Berlinie. Porozumienie pozostaje w mocy jeszcze przez 12 miesięcy po wygaśnięciu umowy gospodarczej pomiędzy Rzeszą Niemiecką a Rzecząpospolitą Polską z dnia 4.XI.1935 r.

Proszę Pana o zakomunikowanie mi zgody Pańskiego Rządu co do tego porozumienia.

Proszę przyjąć, Panie Podsekretarzu Stanu, wyrazy mego bardzo wysokiego szacunku.

Jego Ekscelencja

Pan hr. Jan Szembek,

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie

Spraw Zagranicznych

w Warszawie.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.68.491

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rzesza Niemiecka-Polska. Porozumienie dotyczące uzupełnienia umowy gospodarczej między Polską a Niemcami z dnia 4 listopada 1935 r. Warszawa.1936.07.26.
Data aktu: 18/07/1936
Data ogłoszenia: 10/09/1936
Data wejścia w życie: 10/09/1936