Konwencja w sprawie okrętów szpitalnych. Haga.1904.12.21.

KONWENCJA
w sprawie okrętów szpitalnych,
podpisana w Hadze dnia 21 grudnia 1904 r.

(Zatwierdzona zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 1936 r. - Dz. U. R. P. Nr. 15, poz. 138)

KONWENCJA

w sprawie okrętów szpitalnych

Jego Cesarska Mość Cesarz Niemiec, Król Prus; Jego Cesarska Mość Cesarz Austrji, Król Czech i t. d., i t. d. i Apostolski Król Węgier; Jego Królewska Mość Król Belgów; Jego Cesarska Mość Cesarz Chin; Jego Cesarska Mość Cesarz Korei; Jego Królewska Mość Król Danji; Jego Królewska Mość Król Hiszpanji; Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki; Prezydent Stanów Zjednoczonych Meksyku; Prezydent Republiki Francuskiej; Jego Królewska Mość Król Hellenów; Jego Królewska Mość Król Włoch; Jego Cesarska Mość Cesarz Japonji; Jego Królewska Wysokość Wielki Książę Luxemburgu, Książę Nassau; Jego Wysokość Książę Czarnogóry; Jej Królewska Mość Królowa Holandji; Prezydent Republiki Peruwiańskiej; Jego Cesarska Mość Szach Persji; Jego Królewska Mość Król Portugalji i Algarwów, it.d.; Jego Królewska Mość Król Rumunji; Jego Cesarska Mość Cesarz Wszech-Rosji; Jego Królewska Mość Król Serbji; Jego Królewska Mość Król Syjamu oraz Szwajcarska Rada Związkowa.

Zważywszy, że Konwencja, zawarta w Hadze dnia 29 lipca 1899 r. o przystosowaniu do wojny morskiej zasad Konwencji Genewskiej z dnia 22-go sierpnia 1864 r., uświęciła zasadę udziału Czerwonego Krzyża w wojnach morskich przez postanowienia na rzecz okrętów szpitalnych;

Pragnąc zawrzeć Konwencję w celu ułatwienia przez nowe postanowienia zadania wymienionych okrętów;

Mianowali pełnomocnikami, a mianowicie: (pominięto),

Którzy, po okazaniu sobie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i w należytej formie, zgodzili się na postanowienia następujące:

Artykuł  pierwszy 

Okręty szpitalne, co do których zachodzą warunki wymienione w artykułach 1, 2 i 3 Konwencji zawartej w Hadze w dniu 29 lipca 1899 r. o przystosowaniu do wojny morskiej zasad Konwencji Genewskiej z dnia 22 sierpnia 1864 r., będą zwolnione w czasie wojny, w portach Układających się Stron, od wszelkich podatków i opłat, nakładanych na statki na rzecz Państwa.

Artykuł  2. 

Przepis artykułu poprzedniego nie stoi na przeszkodzie stosowaniu ustaw skarbowych lub innych ustaw, obowiązujących w tych portach, w drodze rewizji i innych formalności.

Artykuł  3. 

Zasada zawarta w artykule pierwszym, obowiązuje tylko Układające się Mocarstwa w przypadku wojny między dwoma lub kilkoma z nich.

Wspomniana zasada przestanie obowiązywać z chwilą, gdy w czasie wojny między Układającemi się Mocarstwami, Mocarstwo nie Układające się przyłączy się do jednego z walczących.

Artykuł  4. 

Niniejsza Konwencja, nosząca datę dnia dzisiejszego, może być podpisana do dnia 1 października 1905 r. przez Mocarstwa, które wyrażą to życzenie, i będzie ratyfikowana w możliwie najkrótszym czasie.

Dokumenty ratyfikacyjne będą złożone w Hadze. O złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych będzie sporządzony protokół, którego zaświadczony odpis zostanie po każdem złożeniu doręczony w drodze dyplomatycznej wszystkim Układającym się Mocarstwom.

Artykuł  5. 

Mocarstwa, nie będące sygnatarjuszami, mogą przystąpić do niniejszej Konwencji po dniu 1 października 1905 r.

W tym celu zawiadomią o swojem przystąpieniu Układające się Mocarstwa w drodze pisemnej notyfikacji, skierowanej do Rządu Holenderskiego, którą Rząd ten poda do wiadomości wszystkim innym Układającym się Mocarstwom.

Artykuł  6. 

Gdyby zaszedł przypadek, że jedna z Układających się Wysokich Stron wypowie niniejszą Konwencję, wypowiedzenie to wywoła skutki dopiero w rok po notyfikacji, dokonanej pisemnie Rządowi Holenderskiemu i niezwłocznie zakomunikowanej przez ten Rząd wszystkim innym Układającym się Mocarstwom. To wypowiedzenie będzie miało skutek tylko w stosunku do Mocarstwa, które je notyfikowało.

Na dowód czego, Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i wycisnęli na niej swe pieczęcie.

Sporządzono w Hadze w dniu dwudziestym pierwszym grudnia tysiąc dziewięścet czwartego roku w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rządu Holenderskiego, i którego zaświadczone odpisy zostaną doręczone w drodze dyplomatycznej Układającym się Mocarstwom.

Niemcy: (z zastrzeżeniem oświadczenia, uczynionego na posiedzeniu Konferencji w dniu 21 grudnia 1904 r.)*).

Rumunija: (z zastrzeżeniem wzajemności i opłat pilotowych)

___________

*) Delegat Niemiec składa następujące oświadczenie:

Rząd Cesarski zastrzega sobie możność niestosowania niniejszej Konwencji w stosunku do Państw, w portach których nałożone są na niemieckie statki szpitalne podatki i opłaty na korzyść inną niż Państwa.

Przystąpienie do powyższej Konwencji zatwierdzam.

W Warszawie, dnia 10 kwietnia 1936 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.60.439

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Konwencja w sprawie okrętów szpitalnych. Haga.1904.12.21.
Data aktu: 21/12/1904
Data ogłoszenia: 08/08/1936
Data wejścia w życie: 31/10/1921