Warunki i sposób koncesjonowania domów składowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lipca 1936 r.
o warunkach i sposobie koncesjonowania domów składowych.

Na podstawie art. 648 § 2 kodeksu handlowego (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 57, poz. 502) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
Koncesji na otwarcie i prowadzenie domu składowego udziela Minister Przemysłu i Handlu według swobodnego uznania.
(2)
Koncesji na otwarcie i prowadzenie domu składowego, który ma przyjmować na skład wytwory gospodarstw wiejskich i przemysłu rolnego, udziela Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  2.
Koncesja może być udzielona na czas ograniczony lub nieograniczony.
§  3.
(1)
Podanie o udzielenie koncesji należy wnieść do Ministerstwa Przemysłu i Handlu za pośrednictwem wojewódzkiej władzy administracyjnej, na której obszarze zamierzone jest prowadzenie domu składowego. Władza ta przesyła podanie ze swoim wnioskiem Ministrowi Przemysłu i Handlu.
(2)
Jeżeli dom składowy ma być prowadzony na terenie portu gdyńskiego, podanie o koncesję należy złożyć za pośrednictwem Urzędu Morskiego w Gdyni.
§  4.
Ubiegający się o udzielenie koncesji powinni udowodnić, że posiadają kapitał potrzebny do prowadzenia domu składowego lub że mają możność uzyskania takiego kapitału.
§  5.
(1)
Podanie o udzielenie koncesji musi zawierać:
1)
imię i nazwisko ubiegającego się o koncesję, a jeżeli jest on kupcem, wpisanym do rejestru handlowego lub do rejestru spółdzielni, również firmę,
2)
oznaczenie miejscowości i miejsca, gdzie ma być prowadzony dom składowy,
3)
szkic i opis budynków, przeznaczonych na dom składowy, oraz opis urządzenia wewnętrznego domu składowego,
4)
zaznaczenie, jakie rzeczy mają być na skład przyjmowane,
5)
projekt regulaminu domu składowego,
6)
oznaczenie banków domicylowych,
7)
określenie warunków prawnych i technicznych, w jakich ma się odbywać korzystanie z dróg komunikacyjnych, o ile dom składowy ma być założony w pobliżu tych dróg.
(2)
Do podania dołączyć należy wzór dowodu składowego, jakiego dom zamierza używać. Ponadto, w zależności od osoby składającej podanie, powinny być dołączone: a) wyciąg z rejestru handlowego, b) odpis umowy lub statutu spółdzielni albo spółki handlowej, c) zaświadczenie co do karalności i dowód obywatelstwa kupców jednoosobowych, spólników w spółce jawnej i w komandytowej, zarządców w spółdzielni, w spółce akcyjnej i w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Minister Przemysłu i Handlu może przed udzieleniem koncesji zażądać w razie potrzeby innych dokumentów, dotyczących osoby fizycznej lub prawnej, ubiegającej się o koncesję.
§  6.
(1)
Na zabezpieczenie wszelkich pretensyj do domu składowego z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa koncesjonarjusz składa odpowiednią kaucję. Wysokość kaucji ustala każdorazowo Minister Przemysłu i Handlu.
(2)
Kaucja może być złożona:
1)
w gotówce,
2)
w papierach wartościowych, posiadających bezpieczeństwo pupilarne,
3)
w piśmie poręczającem (gwarancyjnem), uznanem przez Ministerstwo Skarbu za dostatecznie zabezpieczające,
4)
w postaci zabezpieczenia hipotecznego, uznanego przez Ministra Przemysłu i Handlu za dostateczne.
(3)
Przed złożeniem kaucji nie może dom składowy rozpocząć swych czynności.
§  7.
Koncesja, wymieniona w § 1, powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko lub firmę koncesjonarjusza,
2)
oznaczenie miejscowości i miejsca, gdzie dom składowy ma być prowadzony,
3)
oznaczenie czasu trwania koncesji,
4)
oznaczenie terminu, w którym dom składowy ma być najpóźniej uruchomiony,
5)
wymienienie rzeczy, które mogą, lub które nie mogą być na skład przyjmowane,
6)
oznaczenie banków domicylowych,
7)
wysokość kaucji i jej rodzaj.
§  8.
(1)
Koncesja może być odstąpiona innej osobie tylko za zezwoleniem Ministra Przemysłu i Handlu.
(2)
Za odstąpienie koncesji uważa się również zmianę osób, wchodzących w skład spółki, która otrzymała koncesję. Przepisu tego nie stosuje się do zmiany akcjonarjuszów w spółce akcyjnej i do zmiany członków spółdzielni.
§  9.
(1)
Jeżeli działalność domu składowego narusza przepisy art. 630 - 681 kodeksu handlowego albo rozporządzenia niniejszego, regulamin lub warunki koncesji, Minister Przemysłu i Handlu może zawiesić koncesję na okres czasu nie dłuższy, niż rok.
(2)
W razie ciężkiego lub powtórnego naruszenia tych przepisów, regulaminu lub warunków koncesji, Minister Przemysłu i Handlu może koncesję cofnąć.
(3)
W zastosowaniu do domów składowych, przyjmujących na skład wytwory gospodarstw wiejskich oraz przemysłu rolnego, zawieszenie lub cofnięcie koncesji następuje w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  10.
Przedsiębiorstwo domu składowego musi być prowadzone bez przerwy i mieć charakter stały przez cały czas prowadzenia domu składowego.
§  11.
Przy przyjęciu rzeczy na skład dom składowy powinien zapisać w osobnej księdze, której pozycje mają być opatrzone bieżącemi numerami, imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres osoby składającej. W księdze tej ponadto należy zapisać nazwiska i adresy prawonabywców, jeżeli są znane domowi składowemu.
§  12. 1
Domowi składowemu nie wolno dokonywać na własny lub cudzy rachunek innych czynności handlowych co do rzeczy, które koncesja pozwala przyjmować na skład. Domowi składowemu wolno jest jednak udzielać zaliczek na złożone rzeczy. Koncesja (§ 1) może dopuszczać wyjątki od zasady wymienionej w ust. 1, jeżeli chodzi o domy składowe, zajmujące się przechowywaniem rzeczy w związku z akcją gromadzenia zapasów dla zabezpieczenia podaży w przypadkach, mających szczególnie ważne znaczenie dla Państwa.
§  13.
Nadzór nad domem składowym sprawuje Minister Przemysłu i Handlu. W razie potrzeby może on mianować delegatów, którzy mają prawo przeglądania księgowości domu składowego i wstępu na jego teren.
§  14.
(1)
Dom składowy powinien przedstawiać Ministrowi Przemysłu i Handlu:
1)
półroczne wykazy obrotu towarowego w domu składowym - w przeciągu jednego miesiąca po upływie każdego półrocza kalendarzowego,
2)
taryfę pobieranych opłat oraz jej zmiany - w przeciągu dni 10 po ich ustaleniu.
(2)
Domy składowe, przyjmujące na skład wytwory gospodarstw wiejskich i przemysłu rolnego, powinny ponadto w tych samych terminach zgłaszać do Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych dane, o których mowa w ustępie poprzedzającym.
(3)
Dom składowy obowiązany jest udzielać Ministrowi Przemysłu i Handlu na jego żądanie wszelkich informacyj w zakresie przedsiębiorstwa.
§  15.
Domy składowe, istniejące w chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, powinny przedstawić Ministrowi Przemysłu i Handlu do dnia 1 października 1937 r. projekty regulaminów, dostosowane do przepisów kodeksu handlowego i rozporządzenia niniejszego.
§  16.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
§  17.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 12 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 września 1939 r. (Dz.U.39.89.574) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 września 1939 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.59.434

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i sposób koncesjonowania domów składowych.
Data aktu: 25/07/1936
Data ogłoszenia: 05/08/1936
Data wejścia w życie: 05/08/1936