Związki komunalne kas oszczędności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 8 lipca 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych o związkach komunalnych kas oszczędności.

Na podstawie art. 71 ust. (3), art. 79 ust. (3) i art. 95 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności (Dz. U. R. P. Nr. 95, poz. 860) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Związki komunalnych kas oszczędności posiadają osobowość prawną o charakterze publiczno-prawnym.
(2)
Związki mogą posiadać własny majątek, nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.
(3)
W dalszych przepisach rozporządzenia niniejszego związki komunalnych kas oszczędności zwane będą - związkami, komunalne kasy oszczędności - kasami oszczędności.
§  2.
Pieczęć związku zatwierdzi Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych na podstawie art. 19 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach (Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 980) w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 80, poz. 629).
§  3.
(1)
Na obszarze Państwa działają następujące związki:
1)
Związek Komunalnych Kas Oszczędności w Warszawie, z siedzibą w Warszawie, obejmujący obszar: m. st. Warszawy oraz województw: białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, łódzkiego, warszawskiego, nowogródzkiego, poleskiego, wileńskiego i wołyńskiego;
2)
Związek Komunalnych Kas Oszczędności we Lwowie, z siedzibą we Lwowie, obejmujący obszar województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego;
3)
Związek Komunalnych Kas Oszczędności w Katowicach, z siedzibą w Katowicach, obejmujący obszar województwa śląskiego;
4)
Związek Komunalnych Kas Oszczędności w Poznaniu, z siedzibą w Poznaniu, obejmujący obszar województw: pomorskiego i poznańskiego.
(2)
Wszystkie kasy oszczędności obowiązane są należeć do właściwego związku.
§  4.
(1)
Związkom zleca się wykonywanie bezpośredniego nadzoru nad kasami oszczędności. W szczególności przekazuje się związkom uprawnienia następujące:
1) 1
zatwierdzanie zmian statutów kas oszczędności;
2)
zatwierdzania wyborów dyrektorów zarządzających kas oszczędności;
3)
zezwalanie w wyjątkowych przypadkach członkom organów i pracownikom kasy oszczędności na pełnienie funkcyj członków rady nadzorczej, zarządu, komisji rewizyjnej, bądź pełnienie funkcyj w charakterze pracownika w innych zakładach i instytucjach kredytowych;
4)
zezwalanie na zaciąganie pożyczek krótkoterminowych przez kasy oszczędności;
5)
zezwalanie na lokowanie wolnych funduszów kas oszczędności w innych kasach oszczędności;
6)
zezwalanie na nabycie lub budowę nieruchomości dla własnego użytku kas oszczędności z funduszów zasobowych i o szczególnem przeznaczeniu;
7)
zakazywanie użycia w wyjątkowych okolicznościach części zysków na cele publiczne;
8)
zawieszanie w czynnościach organów kasy oszczędności, jak również zawieszanie w czynnościach poszczególnych członków rady i dyrekcji kasy oszczędności, w razie stwierdzenia okoliczności przewidzianych w art. 72 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności, a w związku z tem wydawanie niezbędnych zarządzeń, mających na celu zapewnienie należytego funkcjonowania kasy oszczędności;
9)
uchylanie i zawieszanie uchwał i zarządzeń organów kasy oszczędności, naruszających prawo lub statut albo szkodliwych dla interesu publicznego lub interesu kasy;
10)
zatwierdzanie planu przeprowadzenia likwidacji, oznaczenie wysokości wynagrodzenia dla likwidatorów oraz wykonywanie nadzoru nad czynnościami związanemi z przeprowadzeniem likwidacji kas oszczędności.
(2)
Decyzje związków, przewidziane w ust. (1) pkt. 2), 6) i 8), powinny przed ich wydaniem uzyskać zgodę władzy nadzorczej. W przypadkach gdy władza nadzorcza nie zajmie stanowiska w odniesieniu do przedłożonej decyzji w ciągu 14 dni od dnia doręczenia, decyzja uważana będzie za uzgodnioną.
(3)
Od decyzji związku służy odwołanie do władzy nadzorczej za pośrednictwem właściwego związku w ciągu 14 dni od daty doręczenia decyzji.
§  5.
Związki:
1)
wykonywają bezpośredni, zlecony przez władzę nadzorczą, nadzór nad kasami oszczędności, w granicach i w sposób przewidziany rozporządzeniem niniejszem;
2)
kierują polityką operacyj czynnych i biernych według zasad i wskazań ustalonych, bądź zatwierdzonych przez Ministra Skarbu;
3)
kontrolują działalność kas oszczędności oraz dokonywają rewizji i inspekcji z prawem udziału delegata związku w posiedzeniach organów kas oszczędności;
4)
udzielają obowiązujących kasy oszczędności wskazań i instrukcyj oraz udzielają wyjaśnień we wszelkich sprawach zleconych przez władzę nadzorczą lub w sprawach objętych obowiązującemi przepisami kasy oszczędności;
5)
wyrażają opinję w sprawach, w których kasy oszczędności zwracają się do władzy nadzorczej za pośrednictwem związków;
6)
badają bilanse, preliminarze budżetowe, rachunki zysków i strat - z prawem czynienia zmian, składają władzy nadzorczej dokładne pisemne sprawozdanie z działalności kas oszczędności za rok ubiegły;
7)
udzielają na żądanie władzom i urzędom państwowym oraz samorządowym informacyj i opinij w sprawach dotyczących zakresu działania i ustawodawstwa kas oszczędności;
8)
reprezentują kasy oszczędności i występują w ich imieniu;
9)
wykonywają wszelkie czynności zlecone przez władzę nadzorczą lub Ministra Skarbu;
10)
prowadzą propagandę w imieniu i na rzecz kas oszczędności w celu szerzenia zmysłu oszczędności.
§  6.
Kasy oszczędności zwracają się do władzy nadzorczej zawsze za pośrednictwem właściwego związku.
§  7.
(1)
Zakres działania władz i organów związku określi szczegółowo statut.
(2)
Uprawnienia, zlecone przez władzę nadzorczą w § 4, wykonywa łącznie prezes związku i dyrektor związku, wybrani i zatwierdzeni w sposób przewidziany w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności.
(3)
W przypadku nieobecności prezesa lub dyrektora związku, uprawnienia, wymienione w ust. (2), przechodzą na ich zastępców, w razie zaś nieobecności zastępców stałych, prezesa związku zastępować może tylko wyznaczony przez niego członek zarządu związku, dyrektora zaś wyznaczony przez prezesa inspektor związku.
§  8.
(1)
Statut związku może przewidywać stanowisko stałego zastępcy prezesa związku.
(2)
Przepisy, odnoszące się do prezesa związku, odnoszą się również do zastępcy prezesa związku.
§  9.
(1)
Statut związku może przewidywać stanowisko stałego zastępcy dyrektora, przyczem jego prawa określi statut.
(2)
Przepisy, dotyczące wyboru dyrektora i zatwierdzenia go przez władzę nadzorczą, stosują się również do zastępcy dyrektora.
§  10.
(1)
Związek przeprowadza rewizje, kontrole i inspekcje kas oszczędności.
(2)
Rewizja, kontrola lub inspekcja każdej kasy powinna być przeprowadzona co najmniej raz do roku. Sposób i formę dokonywania tych czynności określa regulamin.
§  11.
(1)
Rewizji, kontroli lub inspekcji dokonywa dyrektor związku lub jego zastępca i inspektorzy związku.
(2)
Z dokonanych rewizji, kontroli i inspekcyj dyrektor związku lub jego zastępca wydaje zalecenia rewizyjne, polecenia i instrukcje bezwzględnie obowiązujące kasy oszczędności.
§  12.
Przyjmowanie inspektorów związku wymaga zatwierdzenia Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  13.
(1)
Koszty rewizji, kontroli lub inspekcji przeprowadzonej na żądanie władzy nadzorczej lub z własnej inicjatywy związku ponosi związek w ramach swego budżetu.
(2)
Koszty rewizji przeprowadzonej na żądanie kasy oszczędności ponosi kasa.
§  14.
Władzą nadzorczą związków jest Minister Skarbu działający w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  15.
(1)
Kontrolę związków może spełniać władza nadzorcza przez podległe jej organa lub osoby specjalnie do tego upoważnione.
(2)
W razie ustanowienia komisarza rządowego i jego zastępcy władza nadzorcza określa zakres ich obowiązków oraz ich wynagrodzenie.
§  16.
(1)
W ciągu dwóch miesięcy od daty wydania przez władzę nadzorczą statutów, związki powinny się zorganizować, dokonać wyboru nowych władz oraz przedstawić władzy nadzorczej wnioski o zatwierdzenie prezesa związku, stałego zastępcy prezesa, dyrektora i stałego zastępcy dyrektora związku.
(2)
Majątek (prawa i zobowiązania) dotychczasowych związków przechodzi na nowozorganizowane związki.
(3)
Przepis ust. (2) nie dotyczy Komunalnego Związku Kredytowego w Poznaniu.
(4)
Do chwili dokonania reorganizacji związków uprawnienia, przyznane związkom w rozporządzeniu niniejszem, służą związkom wymienionym w art. 93 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o komunalnych kasach oszczędności.
§  17.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 52 rozporządzenia Ministrów: Skarbu, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości z dnia 16 marca 1937 r. o komunalnych kasach oszczędności (Dz.U.37.25.173) z dniem 5 kwietnia 1937 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.56.410

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Związki komunalne kas oszczędności.
Data aktu: 08/07/1936
Data ogłoszenia: 22/07/1936
Data wejścia w życie: 22/07/1936