Ulgi w spłacie zobowiązań spółdzielni rolniczych i ich central.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 14 stycznia 1936 r.
o ulgach w spłacie zobowiązań spółdzielni rolniczych i ich central.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 6 listopada 1935 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 501) postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Spółdzielnie rolnicze i ich centrale handlowe bez względu na formę prawną tych central, - których stan gospodarczy uzasadnia konieczność uporządkowania ich zadłużenia, mogą być poddane postępowaniu układowemu z wierzycielami. Przepis ten nie dotyczy rolniczych spółdzielni kredytowych i ich central.
(2)
Charakter spółdzielni i ich central, uzasadniający możność zastosowania postępowania układowego, ustala Minister Skarbu.
Art.  2.
(1)
Do orzekania w sprawach postępowania układowego powołany jest wojewódzki urząd rozjemczy do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich.
(2)
Zespół orzekający składa się z przewodniczącego lub jego zastępcy oraz czterech członków:
1)
dwóch ławników, będących delegatami Ministra Skarbu,
2)
jednego ławnika, będącego delegatem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych,
3)
jednego ławnika spośród innych członków urzędu rozjemczego, reprezentujących kredyt zorganizowany.
Art.  3.
(1)
Otwarcie postępowania układowego może nastąpić:
1)
na wniosek spółdzielni lub centrali,
2)
na wniosek wierzyciela spółdzielni lub centrali,
3)
na wniosek poręczyciela lub współzobowiązanego ze spółdzielnią lub centralą.
(2)
Wniosek o otwarcie postępowania układowego można złożyć tylko w okresie do dnia 31 grudnia 1936 r.
Art.  4.
(1)
Projekt układu może przewidywać:
1)
odroczenie terminów płatności lub rozłożenie sumy długu na raty na okres do lat 14,
2)
zmniejszenie sumy długu i jego oprocentowania,
3)
częściowe lub całkowite zwolnienie z odpowiedzialności poręczycieli lub innych osób współzobowiązanych ze spółdzielnią lub centralą,
4)
wskazanie czy i w jaki sposób wykonanie zobowiązań, objętych układem, ma być zabezpieczone.
(2)
Układ może przewidywać różne warunki dla poszczególnych kategoryj wierzytelności w zależności od stopnia ich zabezpieczenia, przyczem sumy mieszczące się w pierwszej połowie szacunku nieruchomości można obniżyć w stopniu niższym, niż zabezpieczone na dalszych miejscach hipotecznych.
(3) 1
Bez zgody zainteresowanych wierzycieli nie może nastąpić obniżenie należności publicznoprawnych i należności z tytułu umowy o pracę, które w myśl przepisów art. 800 K. P. C. korzystają z przywileju zaspokojenia przed wierzytelnościami zabezpieczonymi hipotecznie.
Art.  5. 2

Ulgi, dotyczące zobowiązań spółdzielni rolniczych i ich central, wynikające z układu, rozciągają się również na poręczycieli i innych współzobowiązanych. Za poręczycieli i współzobowiązanych, w rozumieniu niniejszego dekretu, uważa się te osoby, które w związku z zaciągnięciem zobowiązania nie odniosły korzyści materialnych, jak również i te osoby, które zaciągnąwszy zobowiązanie otrzymaną z niego walutę przekazały na rzecz spółdzielni.

Art.  6.

Rada Ministrów ustali w drodze rozporządzenia szczegółowe zasady postępowania układowego, a w szczególności warunki i tryb postępowania, wierzytelności wyłączone z postępowania układowego, koszty postępowania, zasady nadzoru nad działalnością urzędów rozjemczych, stosunek przepisów dekretu niniejszego do innych przepisów, normujących zagadnienia, objęte dekretem niniejszym.

Art.  7.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrom: Skarbu, Sprawiedliwości oraz Rolnictwa i Reform Rolnych.

Art.  8.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 4 ust. (3) zmieniony przez art. 1 pkt 1 dekretu z dnia 19 listopada 1938 r. (Dz.U.38.91.622) zmieniającego nin. dekret z dniem 24 listopada 1938 r.
2 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 19 listopada 1938 r. (Dz.U.38.91.622) zmieniającego nin. dekret z dniem 24 listopada 1938 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.3.23

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Ulgi w spłacie zobowiązań spółdzielni rolniczych i ich central.
Data aktu: 14/01/1936
Data ogłoszenia: 15/01/1936
Data wejścia w życie: 15/01/1936