Przedsiębiorstwa zbierania i udzielania informacji o stosunkach gospodarczych.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 14 stycznia 1936 r.
o przedsiębiorstwach zbierania i udzielania informacyj o stosunkach gospodarczych. *

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 6 listopada 1935 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 501) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Przedsiębiorstwa zajmujące się zbieraniem i udzielaniem informacyj o stosunkach gospodarczych (biura informacyjne) wolno prowadzić dopiero po uzyskaniu koncesji.

Art.  2.
(1)
Koncesji udziela według swobodnego uznania Minister Przemysłu i Handlu.
(2)
Koncesji nie można udzielić osobie fizycznej, nie posiadającej obywatelstwa polskiego, oraz osobie prawnej, mającej siedzibę zagranicą.
Art.  3.
(1)
Koncesje są imienne i nie mogą być odstępowane.
(2)
Koncesja gaśnie z chwilą śmierci osoby fizycznej lub likwidacji osoby prawnej.
(3)
Minister Przemysłu i Handlu odbierze koncesję, jeżeli koncesjonariusza skazano prawomocnym wyrokiem za występek przeciw bezpieczeństwu Państwa albo popełniony z chęci zysku, bądź za zbrodnię.
(4)
Minister Przemysłu i Handlu może odebrać koncesję:
1)
jeżeli przedsiębiorstwo nie zostanie uruchomione w ciągu sześciu miesięcy od udzielenia koncesji;
2)
w razie naruszenia warunków koncesji;
3)
jeżeli to będzie konieczne ze względu na interes publiczny lub bezpieczeństwo Państwa.
Art.  4.

Przepisy, określające warunki udzielania koncesyj, nie wyłączając składania kaucji i jej wysokości, zakres działania przedsiębiorstwa oraz prawa i obowiązki koncesjonariusza, wyda w drodze rozporządzenia Minister Przemysłu i Handlu.

Art.  5.

Kto trudni się zawodem zbierania i udzielania informacyj o stosunkach gospodarczych, nie posiadając wymaganych do tego uprawnień, podlega karze więzienia do lat 2 lub aresztu do lat 2.

Art.  6.

Kto będąc właścicielem, zarządcą lub pracownikiem biura informacyjnego narusza przepisy dekretu niniejszego lub rozporządzeń wydanych na jego podstawie - podlega, jeżeli za czyn ten nie grozi kara surowsza z mocy innych przepisów, w drodze administracyjnej karze grzywny do 3.000 zł albo karze aresztu do 3 miesięcy, lub obu tym karom łącznie.

Art.  7.

Przedsiębiorstwa zajmujące się zbieraniem i udzielaniem informacyj o stosunkach gospodarczych, a istniejące w chwili wejścia w życie dekretu niniejszego, mogą działać na podstawie i w ramach dotychczasowych uprawnień tylko przez jeden rok od dnia ogłoszenia tego dekretu.

Art.  8.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  9.
(1)
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Jednocześnie w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468), zmienionem ustawą z dnia 10 marca 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 40, poz. 350) skreśla się:
1)
w art. 8 punkt 9,
2)
w art. 41 w ust. 1 cyfrę "9",
3)
w art. 41a ustęp 2,
4)
w art. 126 ustęp 2,
5)
w art. 132 w ust. 2 w pkt. 3 cyfrę "9".
* Z dniem 21 lipca 1958 r. nin. dekret traci moc w zakresie przepisów nakładających obowiązek dokonania zgłoszenia albo uzyskania koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które obowiązane są uzyskać zezwolenie na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.45.224), zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.3.16

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Przedsiębiorstwa zbierania i udzielania informacji o stosunkach gospodarczych.
Data aktu: 14/01/1936
Data ogłoszenia: 15/01/1936
Data wejścia w życie: 15/01/1936