Pobór scalonego podatku przemysłowego od obrotu piwem, napojami winnemi, wódkami gatunkowemi, octem, kwasem octowym i drożdżami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 17 lutego 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu o poborze scalonego podatku przemysłowego od obrotów piwem, napojami winnemi, wódkami gatunkowemi, octem, kwasem octowym i drożdżami.

Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 76, poz. 716) w brzmieniu nadanem dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 15), zarządza się co następuje:
§  1.
Wprowadza się pobór scalonego podatku przemysłowego od artykułów, wymienionych w tabeli, załączonej do rozporządzenia niniejszego.
§  2.
(1)
Do opłacania scalonego podatku przemysłowego od obrotu artykułami, wymienionemi w § 1, obowiązani są:
1)
od artykułów, wyprodukowanych na obszarze Rzeczypospolitej-producenci, t. j. przedsiębiorstwa produkujące wspomniane artykuły, z wyjątkiem octu spirytusowego, od którego scalony podatek przemysłowy opłaca Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego;
2)
od artykułów, sprowadzanych na obszar Rzeczypospolitej - osoby opłacające od tych artykułów cło, podatek spożywczy lub opłatę monopolową.
(2)
Za producenta uważa się również osoby, wytwarzające artykuły (§ 1) z cudzych materjałów na rachunek osób trzecich.
§  3.
(1)
Stawki scalonego podatku przemysłowego dla każdego rodzaju artykułów podane są w tabeli, załączonej do rozporządzenia niniejszego.
(2)
Scalony podatek oblicza się:
1)
od artykułów, wyprodukowanych na obszarze Rzeczypospolitej, z wyjątkiem octu spirytusowego, - od obrotu, osiągniętego przez zakłady produkujące, a ustalonego w myśl art. 5 p. 7 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym; nie dolicza się do obrotu podatków konsumcyjnych, pobieranych od towarów, produkowanych przez te przedsiębiorstwa (art. 5 ustęp trzeci ustawy o państwowym podatku przemysłowym i § 32 ustęp pierwszy rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 14 września 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 770);
2)
od octu spirytusowego - od sumy uiszczonej lub należnej Dyrekcji Państwowego Monopolu Spirytusowego za spirytus, wydawany do wyrobu octu wytwórniom octu spirytusowego;
3)
od artykułów, sprowadzanych na obszar Rzeczypospolitej, - od 100 kg wagi tych artykułów łącznie z wagą naczynia lub innego bezpośredniego opakowania z wyjątkiem kwasu octowego, który podlega opodatkowaniu od wagi netto; w razie przywozu wspomnianych artykułów w cysternach lub w innych podobnych środkach przewozowych, za wagę wymiarową do podatku przyjmuje się wagę netto z dodaniem 20% tej wagi art. 5 ust. 11 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 sierpnia 1932 r. o ustanowieniu, taryfy celnej przywozowej, (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 732);
4)
od artykułów, wytworzonych na obszarze Rzeczypospolitej na rachunek osób trzecich, - od całkowitej wartości sprzedażnej tych artykułów.
§  4.
(1)
Scalony podatek przemysłowy obejmuje przy artykułach, wyprodukowanych na obszarze Rzeczypospolitej, wszystkie fazy obrotu artykułami, wymienionemi w § 1, w stanie nieprzerobionym od producenta do konsumenta, przy artykułach zaś przywożonych z poza granicy celnej, lub z obszaru W. M. Gdańska, - wszystkie fazy obrotu w stanie nieprzerobionym do konsumenta.
(2)
Za konsumenta uważa się osobę, która nabyty artykuł przerabia lub zużywa. Nie uważa się za przerób uskutecznionego w rozlewniach rozlewu kwasu octowego oraz rozlewu octu winnego i spirytusowego pod warunkiem ujawnienia przez rozlewnię dostawcy kwasu octowego lub octu.
(3)
Przedsiębiorstwa handlowe (cz. II lit. A taryfy, stanowiącej załącznik do art. 23 ustawy o państwowym podatku przemysłowym) nie opłacają oddzielnie podatku przemysłowego od obrotu, przypadającego od obrotów, uzyskanych przy sprzedaży artykułów, wymienionych w § 1, w stanie nieprzerobionym, od których to obrotów został opłacony scalony podatek przemysłowy.
§  5.
(1)
Przedsiębiorstwa, znajdujące się na obszarze Rzeczypospolitej i produkujące artykuły, wymienione w § 1, z wyjątkiem przedsiębiorstw, produkujących ocet spirytusowy, obowiązane są do wpłacania scalonego podatku przemysłowego w trybie i terminach, przewidzianych dla podatku przemysłowego od obrotu w ustawie o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 76, poz. 716) ze zmianami, wprowadzonemi dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 15), w Ordynacji Podatkowej (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 39, poz. 346) ze zmianami, wprowadzonemi dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 13), oraz w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 19 września 1934 r. o wykonaniu Ordynacji Podatkowej (Dz. U. R. P. Nr. 91, poz. 821).
(2)
Przedsiębiorstwa te obowiązane są do opłacania zaliczek na podatek przemysłowy od obrotu, określonych w art. 36 ustawy o państwowym podatku przemysłowym w brzmieniu, nadanem dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P Nr. 3, poz. 15), według stawek, wymienionych w tabeli, załączonej do rozporządzenia niniejszego i w terminach, przewidzianych w art. 36 tejże ustawy.
(3)
Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego (§ 2 ust. (1) rozporządzenia niniejszego) uprawniona jest do doliczania scalonego podatku przemysłowego od octu spirytusowego do cen, przypadających za spirytus, wydawany do wyrobu octu wytwórniom octu spirytusowego. Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego wpłaca scalony podatek przemysłowy od octu spirytusowego do kasy 1 Urzędu Skarbowego w Warszawie do dnia 10 każdego miesiąca w wysokości, przypadającej od spirytusu, wydanego w poprzednim miesiącu do wyrobu octu spirytusowego. Ostateczny obrachunek należności z tytułu scalonego podatku przemysłowego od octu spirytusowego w ciągu okresu budżetowego (od 1 kwietnia do 31 marca) oraz wyrównanie różnicy podatku następuje w ciągu 2 miesięcy po upływie okresu budżetowego. 1 Urząd Skarbowy w Warszawie otworzy w księdze bierczej podatku przemysłowego specjalne konto dla księgowania scalonego podatku przemysłowego od octu spirytusowego, wpłacanego przez Dyrekcję Państwowego Monopolu Spirytusowego. Izba Skarbowa Grodzka w Warszawie uprawniona jest do przeprowadzania kontroli nad prawidłowem obliczaniem oraz terminowem wpłacaniem scalonego podatku przemysłowego od octu spirytusowego, przypadającego w myśl przepisów rozporządzenia niniejszego.
(4)
Przy przywozie artykułów, wymienionych w § 1, z poza granicy celnej scalony podatek pobiera się w urzędach celnych przy zastosowaniu przepisów celnych równocześnie z należnościami celnemi, a przy wwozie wspomnianych artykułów przez urzędy celne, położone na obszarze W. M. Gdańska, względnie przy wwozie tychże artykułów z obszaru W. M. Gdańska, - w urzędzie przekazowo-odbiorczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej - równocześnie z należnościami celnemi, podatkiem spożywczym lub opłatą monopolową.
§  6.
Krajowe przedsiębiorstwa przemysłowe zwolnione są od obowiązku opłacania scalonego podatku przemysłowego przy przywozie (§ 5 ust. (4)) następujących artykułów, sprowadzanych luzem (we wszelkich naczyniach z wyjątkiem butelek):
1)
wszelkich destylatów oraz półfabrykatów lub fabrykatów wódczanych (likierów, rumu, araku, koniaku i t. p. wyrobów wódczanych), jeżeli artykuły te przeznaczone są dla gorzelni owocowych lub fabryk wódek do dalszego przerobu;
2)
wina kwaśnego lub skażonego, jeżeli wina te przeznaczone są dla wytwórni octu lub gorzelni owocowych do dalszego przerobu;
3)
wina gronowego, jeżeli wina te przeznaczone są dla wytwórni win gazowanych lub musujących do dalszego przerobu.
§  7.
Winni uszczuplenia podatku pobieranego przy przywozie artykułów, wymienionych w § 1 z poza granicy celnej, względnie przy wwozie tych artykułów z obszaru W. M. Gdańska, podlegają karze w myśl przepisów, zawartych w art. 41 ustawy o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 76, poz. 716).
§  8.
Obroty, osiągnięte z eksportu artykułów, wymienionych w tabeli, załączonej do rozporządzenia niniejszego, wolne są od scalonego podatku przemysłowego w myśl przepisów art. 3 p. 15 ustawy o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 76, poz. 716).
§  9.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie:
1)
co do obrotów, osiągniętych na obszarze Rzeczypospolitej (§ 2 ust. (1) p. 1), - od dnia 15 stycznia 1936 r.,
2)
co do artykułów, sprowadzanych na obszar Rzeczypospolitej (§ 2 ust. (1) p. 2), - od dnia ogłoszenia rozporządzenia niniejszego.
(2)
Jednocześnie tracą moc rozporządzenia Ministra Skarbu wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu w sprawie poboru scalonego podatku przemysłowego od obrotów piwem, napojami winnemi, wódkami gatunkowemi, octem, kwasem octowym i drożdżami z dnia 13 kwietnia 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 230) i z dnia 31 maja 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 42, poz. 284).

ZAŁĄCZNIK 

TABELA

zawierająca wykaz artykułów podlegających scalonemu podatkowi przemysłowemu, oraz stawki tego podatku.
Nr porządkowy Nazwa artykułu Pozycja taryfy celnej stawka podatku
od artykułów, wyprodukowanych na obszarze Rzeczypospolitej od artykułów, sprowadzonych

na obszar Rzeczypospolitej

%% od przychodu brutto (§ 3 ust. (2) pkt. 1), 2) i 4) rozp.) od 100 kg wagi łącznie z wagą naczynia lub bezpośredniego opakowania (§ 3 ust. (2) pkt. 3) rozp.)
1 Piwo pełne 272 p. 1 i 2 6,8% 14 zł
2 Piwo dubeltowe 272 p. 1 i 2 6,8% 20 "
3 Piwo mocne (porter i inne piwa mocne) 272 p. 1 i 2 6,8% 27 "
4 Miód sycony (do picia) 273 p. 1 i 2 7,2% 27 "
5 Arak i rum 276 p. 1 i 2 7,2% 143 "
6 Likier 277 p. 1 i 2 7,2% 211 "
7 Koniak i destylaty winne 278 p. 1 i 2 7,2% 179 "
8 Inne wódki gatunkowe, destylaty i nalewki oraz wyroby ze spirytusu owocowego i pejsachowego 277 p. 1 i 2 7,2% 163 "
9 Wino gronowe i rodzynkowe, zawierające do 16% alkoholu włącznie 280 p. 1 7,2% 34 "
10 Wino gronowe i rodzynkowe, zawierające ponad 16% alkoholu 280 p. 2 7,2% 85 "
11 Wino owocowe i jagodowe 281 p. 1,2 i 3 5,25% 16 "
12 Wino musujące i gazowane gronowe 282 p. 1 i 2 7,2% 211 "
13 Wino musujące i gazowane owocowe oraz jagodowe 282 p. 2 5,25% 79 "
14 Wino sztuczne 281 p. 1, 2 i 3 7,2% 20 "
15 Moszcz winny 280 p. 1 i 2 7,2% 20 "
16 Moszcz owocowy i jagodowy 281 p. 1, 2 i 3 5,25% 16 "
17 Ocet spirytusowy 283 p. 1 i 2 12%

od sumy uiszczonej lub należnej Dyrekcji Państwowego

Monopolu Spirytusowego za spirytus, wydawany do wyrobu octu wytwórniom octu spirytusowego (§ 3 ust. (2) pkt. 2) rozp.)

5 "
18 Ocet winny 283 p. 1 i 2 5,25% 5 "
19 Kwas octowy do celów spożywczych 332 p. 1 lit. b 7,7% 23 "

od wagi netto

20 Ocet z kwasu octowego 283 p. 1 i 2 zwolniony 5 zł
21 Drożdże piekarnicze 284 p. 2 8,3% 33 "

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.13.124

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pobór scalonego podatku przemysłowego od obrotu piwem, napojami winnemi, wódkami gatunkowemi, octem, kwasem octowym i drożdżami.
Data aktu: 17/02/1936
Data ogłoszenia: 24/02/1936
Data wejścia w życie: 24/02/1936, 15/01/1936