Ustalenie siedzib i właściwości terytorjalnej okręgowych urzędów górniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 28 września 1935 r.
o ustaleniu siedzib i właściwości terytorjalnej okręgowych urzędów górniczych.

Na podstawie art. 189 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. - Prawo Górnicze (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 654) zarządzam co następuje:
§  1.
Obwody wyższych urzędów górniczych, określone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 września 1935 roku o ustaleniu siedzib i właściwości terytorjalnej wyższych urzędów górniczych (Dz. U. R. P. Nr. 73, poz. 459) dzieli się jak następuje:
a) 1
obwód Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach - na pięć okręgów z siedzibami okręgowych urzędów górniczych w Chorzowie, Katowicach, Orłowej, Rybniku i Tarnowskich Górach;
b)
obwód Wyższego Urzędu Górniczego w Krakowie - na dwa okręgi z siedzibami okręgowych urzędów górniczych w Dąbrowie Górniczej i Krakowie;
c)
obwód Wyższego Urzędu Górniczego we Lwowie-na trzy okręgi z siedzibami okręgowych urzędów górniczych w Drohobyczu, Jaśle i Stanisławowie.
§  2.
Terytorjalny zakres działania okręgowych urzędów górniczych, wymienionych w § 1 obejmuje następujące obszary:
a)
Okręgowy Urząd Górniczy w Chorzowie - obszar miasta Chorzowa oprócz obszaru dawniejszej gminy Maciejkowice i części obszaru dawniejszej gminy wiejskiej Chorzów, położonej na zachód od kolejki wąskotorowej Chorzów - Bytom; z powiatu katowickiego obszar gmin: Bykowina, Halemba, Kłodnica, Kochłowice, Nowa Wieś i część obszarów gmin: Bytków i Wełnowiec, położone na zachód od drogi gminnej, prowadzącej z Dębu do Bytkowa i na zachód od drogi polnej, prowadzącej z Bytkowa do punktu styku granic gmin: Bytków, Chorzów i Michałkowice; z powiatu świętochłowickiego obszar gmin: Chropaczów, Godula, Hajduki Wielkie, Lipiny, Nowy Bytom, Orzegów, Ruda, Świętochłowice oraz południowo-wschodnią część obszaru gminy Łagiewniki, odgraniczoną z zachodu szosą, prowadzącą z Piaśnik przez Łagiewniki do Bytomia, z północy starą linją kolejową Chorzów - kopalnia Hohenzollern - Bytom oraz szosą, łączącą szosy Piaśniki- Bytom i Chorzów - Bytom, przyczem obszary wszystkich wymienionych dróg i kolei wchodzą w zakres terytorjalny tegoż okręgu;
b) 2
Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach - obszar miast Bielska i Katowic, powiatów bielskiego i pszczyńskiego, wschodniej części powiatu cieszyńskiego oraz z powiatu katowickiego obszar miasta Mysłowic i gmin: Brzezinka, Brzęczkowice, Dąbrówka Mała, Janów i Szopienice;
c) 3
Okręgowy Urząd Górniczy w Orłowej - obszar odzyskanych ziem Śląska Cieszyńskiego;
d) 4
Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku - obszar powiatu rybnickiego oraz z powiatu katowickiego gmin: Bielszowice, Kończyce, Makoszowy i Pawłów;
e) 5
Okręgowy Urząd Górniczy w Tarnowskich Górach - obszar województw: pomorskiego, poznańskiego i łódzkiego; z województwa kieleckiego obszar powiatu częstochowskiego; z województwa śląskiego obszar powiatów lublinieckiego i tarnogórskiego; z miasta Chorzowa obszar dawniejszej gminy Maciejkowice oraz część obszaru dawniejszej gminy wiejskiej Chorzów, położoną na zachód od kolejki wąskotorowej Chorzów - Bytom; z powiatu katowickiego obszar miasta Siemianowice Śląskie i gmin: Bańgów, Przełajka i Michałkowice oraz części obszarów gmin: Bytków i Wełnowiec, położone na wschód od drogi gminnej, prowadzącej z Dębu do Bytkowa i na wschód od drogi polnej, prowadzącej z Bytkowa do punktu styku granic gmin: Bytków, Chorzów i Michałkowice; z powiatu świętochłowickiego obszar gmin: Brzeziny, Brzozowice, Dąbrówka Wielka, Kamień, Piekary Śląskie i Łagiewniki oprócz południowo-wschodniej części obszaru, odgraniczonej z zachodu szosą, prowadzącą z Piaśnik przez Łagiewniki do Bytomia, a z północy starą linją kolejową Chorzów - kopalnia Hohenzollern - Bytom oraz szosą, łączącą szosy Piaśniki - Bytom i Chorzów - Bytom;
f) 6
Okręgowy Urząd Górniczy w Dąbrowie Górniczej-obszar miasta stołecznego Warszawy i województw: białostockiego, lubelskiego, nowogródzkiego, warszawskiego, wileńskiego i obszar województwa kieleckiego oprócz: powiatu częstochowskiego, obszaru miasta Sosnowca i oprócz części powiatu będzińskiego obejmującej gminy: Niwka i Zagórze oraz części obszaru gminy olkusko-siewierskiej, położonej na południe od szosy, prowadzącej z Dąbrowy Górniczej na wschód przez Strzemieszyce do Sławkowa, przyczem obszar powyższej szosy wchodzi w zakres terytorjalny tegoż okręgu;
g) 7
Okręgowy Urząd Górniczy w Krakowie - z województwa krakowskiego obszar miasta Krakowa i powiatów: bialskiego, bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, krakowskiego, myślenickiego, nowotarskiego, wadowickiego i żywieckiego oraz z województwa kieleckiego obszar miasta Sosnowca i część powiatu będzińskiego, obejmującą gminy Niwka i Zagórze oraz część obszaru gminy olkusko-siewierskiej, położonej na południe od szosy, prowadzącej z Dąbrowy Górniczej na wschód przez Strzemieszyce do Sławkowa;
h) 8
Okręgowy Urząd Górniczy w Drohobyczu- z województwa lwowskiego obszar miasta Lwowa i powiatów: bobreckiego, dobromilskiego, drohobyckiego, gródeckiego, jarosławskiego, jaworowskiego, lubaczewskiego, liskiego, lwowskiego, mościskiego, przemyskiego, rawskiego, rudeckiego, samborskiego, sokalskiego, turczańskiego i żółkiewskiego oraz z województwa stanisławowskiego obszar powiatów: stryjskiego i żydaczowskiego;
i) 9
Okręgowy Urząd Górniczy w Jaśle - z województwa krakowskiego obszar powiatów: dąbrowskiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, mieleckiego, nowosądeckiego, ropczyckiego i tarnowskiego oraz z województwa lwowskiego obszar powiatów: brzozowskiego, kolbuszowskiego, krośnieńskiego, łańcuckiego, niżańskiego, przeworskiego, rzeszowskiego, sanockiego i tarnobrzeskiego;
j) 10
Okręgowy Urząd Górniczy w Stanisławowie - obszar województw: poleskiego, tarnopolskiego i wołyńskiego oraz obszar województwa stanisławowskiego oprócz popowiatów: stryjskiego i żydaczowskiego.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1936 roku.
1 § 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1938 r. (Dz.U.38.104.687) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1938 r.
2§ 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1938 r. (Dz.U.38.104.687) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1938 r.
3 § 2 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1938 r. (Dz.U.38.104.687) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1938 r.
4 § 2 lit. d) według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1938 r. (Dz.U.38.104.687) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1938 r.
5 § 2 lit. e) według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1938 r. (Dz.U.38.104.687) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1938 r.
6 § 2 lit. f) według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1938 r. (Dz.U.38.104.687) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1938 r.
7 § 2 lit. g) według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1938 r. (Dz.U.38.104.687) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1938 r.
8 § 2 lit. h) według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1938 r. (Dz.U.38.104.687) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1938 r.
9 § 2 lit. i):

- zmieniona przez obwieszczenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 28 października 1935 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.35.80.500).

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1938 r. (Dz.U.38.104.687) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1938 r.

10 § 2 lit. j) według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1938 r. (Dz.U.38.104.687) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1938 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.73.460

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie siedzib i właściwości terytorjalnej okręgowych urzędów górniczych.
Data aktu: 28/09/1935
Data ogłoszenia: 05/10/1935
Data wejścia w życie: 01/01/1936