Zwrot cła przy wywozie zbóż, strączkowych, nasion oleistych, produktów przemiału, grochu polerowanego i słodu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 31 lipca 1935 r.
w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zwrotu da przy wywozie zbóż, strączkowych, nasion oleistych, produktów przemiału, grochu polerowanego i słodu.

Na podstawie art. 23 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnem (Dz. U. R. P. Nr. 84, poz. 610) zarządza się co następuje:
§  1. 1
Przy wywozie zagranicę standaryzowanych-zbóż, strączkowych, nasion oleistych, produktów przemiału, grochu polerowanego i słodu, wytworzonych w kraju, przyznaje się zwrot cła, uiszczonego za sprowadzone z zagranicy i zużyte do wytwarzania tych towarów nawozy, materjały pomocnicze, narzędzia i maszyny, według następujących norm:
1) za 100 kg pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa i gryki (tatarki 5.-
2) za 100 kg grochu (poz. tar. celnej przywozowej 9), fasoli, bobu, soczewicy, wyki, peluszki, bobiku oraz mieszanek - wyki i peluszki z owsem lub jęczmieniem " 5.-
3) za 100 kg nasion oleistych:
a) rzepaku, rzepiku, gorczycy i maku " 5.-
b) lnu. " 8.-
c) konopi " 6.-
4) za 100 kg mąki: pszennej, żytniej, jęczmiennej, wykazującej po spaleniu:
a) do 0,8% popiołu " 9.-
b) powyżej 0,8% do 2,5% popiołu. " 7.-
c) powyżej 2,5% do 3,6% popiołu " 4.-
5) za 100 kg kaszy jęczmiennej (poz. tar. celnej przywozowej 28 p. 2) " 9.-
6) za 100 kg kaszy gryczanej (poz. tar. celnej przywozowej 28 p. 3) " 9.-
7) za 100 kg kaszy owsianej i płatków owsianych (poz. tar. celnej przywozowej 28 p. 5 i 227 " 8.-
8) za 100 kg grochu polerowanego również w połówkach (poz. tar. celnej przywozowej 29) 7.-
9) za 100 kg słodu (poz. tar. celnej przywozowej 35) " 3.-

Warunkiem przyznania zwrotu cła, zgodnie z postanowieniami ustępu 1 paragrafu niniejszego, jest uzyskanie w tym celu przez stronę zaświadczenia eksportowego Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Podana w ustępie pierwszym paragrafu niniejszego waga towaru obejmuje również wagę ewentualnego bezpośredniego opakowania.

§  2.
Przewidziany § 1 rozporządzenia niniejszego zwrot cła nie ma zastosowania przy wywozie pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, gryki (tatarki), grochu, fasoli, bobu, soczewicy, wyki, peluszki, bobiku, mieszanek - wyki i peluszki z owsem lub jęczmieniem, nasion: rzepaku, rzepiku, gorczycy, maku, lnu i konopi, wyprodukowanych w polskiej części Górnego Śląska a wywożonych do niemieckiej części Górnego Śląska w myśl postanowień art. 218 polsko-niemieckiej konwencji górnośląskiej, zawartej w Genewie dnia 15 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 371).
§  3.
Do odprawy wywozowej za zwrotem cła towarów, wymienionych w § 1 rozporządzenia niniejszego, są uprawnione wszystkie urzędy celne, kolejowe, morskie oraz rzeczne, położone na polskim obszarze celnym.
§  4.
Na dowód przyznania zwrotu cła urząd celny, dokonywający odprawy wywozowej, wystawi kwit wywozowy na podstawie wymienionego w § 1 zaświadczenia eksportowego Ministerstwa Przemysłu i Handlu i po stwierdzeniu wywozu towaru zagranicę.
§  5.
Kwity wywozowe opiewają na okaziciela, ważne są w ciągu miesiąca od daty ich wystawienia i służą do otrzymania w gotówce przyznanego zwrotu' cła. Do wypłaty tegoż upoważnione są urzędy celne w Warszawie, Poznaniu i Lwowie.
§  6.
Wykaz organizacyj eksportowych, uprawnionych do otrzymywania i wydawania zaświadczeń eksportowych, wystawianych przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu (§ 1), będzie ustalał Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Skarbu oraz Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych i ogłaszał w dzienniku urzędowym "Monitor Polski".
§  7.
Postępowanie związane z przyznawaniem zwrotów ceł przy wywozie wymienionych w § 1, zbóż, strączkowych, nasion oleistych, produktów przemiału, grochu polerowanego i słodu ustali Minister Skarbu w drodze rozporządzenia.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 5 sierpnia 1935 r. i obowiązuje do odwołania z tem, że rozporządzenie odwołujące zostanie ogłoszone przynajmniej na trzy miesiące przed terminem wejścia jego w życie.

Z wejściem w życie rozporządzenia niniejszego traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 25 października 1934 r. w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zwrotu cła przy wywozie zbóż, produktów przemiału i słodu (Dz. U. R. P. Nr. 96, poz. 882) w brzmieniu rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 33, poz. 238).

1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 1935 r. (Dz.U.35.95.597) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1936 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 czerwca 1936 r. (Dz.U.36.47.345) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 1936 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.58.373

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwrot cła przy wywozie zbóż, strączkowych, nasion oleistych, produktów przemiału, grochu polerowanego i słodu.
Data aktu: 31/07/1935
Data ogłoszenia: 03/08/1935
Data wejścia w życie: 05/08/1935