Regulamin do zgromadzenia okręgowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 lipca 1935 r.
Regulamin do zgromadzenia okręgowego.

Na podstawie art. 35 ust. 2 oraz art. 96 ordynacji wyborczej do Sejmu (Dz. U. R. P. z 1935 r. Nr. 47, poz. 319) zarządzam co następuje:

Rozdział  I.

Zarządzenie wyborów.

§  1.
(1)
Wybory do zgromadzenia okręgowego zarządza wojewoda (Komisarz Rządu na m. st. Warszawę), na którego obszarze ma się odbyć zebranie zgromadzenia.
(2)
Zarządzenie wojewody ma być wydane w ciągu pięciu dni po zarządzeniu wyborów do Sejmu i zawierać będzie:
a)
oznaczenie organów, mających dokonać wyborów delegatów do zgromadzenia oraz termin zebrania się każdego z tych organów;
b)
określenie liczby delegatów, przypadającej na każdy organ.
(3)
Termin zebrania się organu, działającego na obszarze więcej niż jednego województwa, oznaczy właściwy wojewoda po uprzedniem porozumieniu z wojewodą, na którego obszarze znajdują się władze tego organu.
(4)
Terminy zebrań należy określić tak, aby wybory do zgromadzenia okręgowego zostały ukończone nie później, niż 20 dnia po zarządzeniu wyborów do Sejmu.
§  2.
(1) 1
Liczbę mieszkańców obszaru administracyjnego określa ostatni powszechny spis ludności, a w stosunku do m. Gdyni spis ludności przeprowadzony w dniu 18 maja 1936 r.
(2)
Granice obszaru administracyjnego określa stan prawny, istniejący w dniu zarządzenia wyborów do Sejmu.
(3)
Do liczby mieszkańców powiatu nie wlicza się mieszkańców miast wydzielonych z powiatowych związków samorządowych.
§  3.
Liczbę wyborców do Izby Przemysłowo-Handlowej bądź Rzemieślniczej określa spis wyborców z ostatnich wyborów do izby.
§  4.
Do gmin wiejskich utworzonych z osad przemysłowych należą gminy zamieszkałe w większości przez robotników przemysłowych.

Rozdział  II.

Organa powołane do wyboru delegatów.

§  5.
Organami powołanemi do wyboru delegatów samorządu terytorjalnego są rady powiatowe, gminne i miejskie obszarów administracyjnych, położonych w okręgu wyborczym.
§  6.
(1)
Organami powołanemi do wyboru delegatów samorządu gospodarczego są:
a)
w Izbie Rolniczej - rada,
b)
w Izbie Przemysłowo-Handlowej i w Izbie Rzemieślniczej - zebranie plenarne.
(2)
Właściwa jest izba, na której obszarze znajduje się okrąg wyborczy; jeżeli jednak na obszarze okręgu wyborczego działa więcej niż jedna izba, każda z nich powoła delegatów w liczbie odpowiadającej ilości jej wyborców, zamieszkałych na obszarze danego okręgu.
§  7.
(1)
Organem powołanym do wyboru delegatów organizacji zawodowej jest zebranie przedstawicieli zarządów jej podstawowych jednostek organizacyjnych, działających na obszarze okręgu wyborczego; jednostka organizacyjna, licząca powyżej 100 członków, wysyła dwóch przedstawicieli, mniejsza - jednego przedstawiciela.
(2)
Zebranie przedstawicieli zbierze się w siedzibie okręgu wyborczego; przewodniczy mu prezes zarządu jednostki organizacyjnej największej co do liczby członków.
(3)
W mieście, podzielonem na okręgi wyborcze, organem powołanym do wyboru delegatów organizacji zawodowej jest zarząd najwyższego szczebla organizacyjnego, mający siedzibę w mieście.
(4)
Do organizacyj zawodowych należą związki i stowarzyszenia zawodowe, albo ich zrzeszenia, które działają w interesie ekonomicznym i kulturalnym pracowników fizycznych lub umysłowych, oraz objęte są przepisami o pracowniczych związkach zawodowych lub o stowarzyszeniach.
§  8.
(1)
Organem powołanym do wyboru delegatów zrzeszenia technicznego jest;
a)
w okręgu wyborczym, utworzonym z jednego powiatu - zarząd powiatowy, a tam gdzie go niema - zarząd bezpośrednio wyższego szczebla;
b)
w okręgu wyborczym, utworzonym więcej niż z jednego powiatu - zarząd bezpośrednio wyższego szczebla od powiatowego;
c)
w mieście, podzielonem na okręgi wyborcze - zarząd najwyższego szczebla, mający siedzibę w mieście.
(2)
Do zrzeszeń technicznych należą objęte przepisami o stowarzyszeniach organizacje albo ich związki, które zrzeszają inżynierów lub techników z wykształceniem wyższem albo średniem licealnem, pracujących w przemyśle, komunikacji, miernictwie lub instytucjach użyteczności publicznej.
§  9.
(1)
Organem powołanym do wyboru delegatek organizacji kobiecej jest:
a)
w okręgu wyborczym, utworzonym z jednego powiatu - zarząd powiatowy, a tam gdzie go niema - zarząd bezpośrednio wyższego szczebla;
b)
w okręgu wyborczym, utworzonym więcej niż z jednego powiatu - zarząd bezpośrednio wyższego szczebla od powiatowego;
c)
w mieście podzielonem na okręgi wyborcze - zarząd najwyższego szczebla, mający siedzibę w mieście.
(2)
Do organizacyj kobiecych należą objęte przepisami o stowarzyszeniach organizacje społeczne, które zrzeszają wyłącznie kobiety.
§  10.
(1)
Podziału liczby delegatów między organizacje zawodowe, kobiece oraz zrzeszenia techniczne dokonywa się w sposób (następujący: liczbę członków poszczególnych orgainizacyj dzieli się przez 1, 2, 3 i t. d. dotąd, dokąd z otrzymanych ilorazów da się uszeregować tyle kolejno największych liczb, ilu jest delegatów do przydziału; każdej organizacji przydziela się tylu delegatów, ile przypada na nią ilorazów z pośród ustalonego w powyższy sposób szeregu.
(2)
Liczbę członków organizacji zawodowej, kobiecej oraz zrzeszenia technicznego określa spis członków zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego, prowadzony zgodnie z przepisami o stowarzyszeniach.
§  11.
(1)
Organami powołanemi do wyboru delegatów samorządu zawodowego są rady w Izbie Lekarskiej, Izbie Adwokackiej i Izbie Notarjalnej.
(2)
Właściwa jest izba, na której obszarze znajduje się okrąg wyborczy.
(3)
Jeżeli jednak na obszarze okręgu wyborczego działa więcej niż jedna izba, podziału delegatów dokonywa się w sposób następujący:
a)
w izbach lekarskich - dwóch delegatów przypada izbie, mającej największą liczbę wyborców zamieszkałych na obszarze danego okręgu wyborczego, jeden delegat - izbie następnej zkolei co do ilości wyborców;
b)
w izbach adwokackich - każdej izbie przypada po jednym delegacie;
c)
w izbach notarjalnych - delegat przypada izbie, mającej największą liczbę wyborców zamieszkałych na obszarze okręgu wyborczego.
(4)
Izby lekarskie mające na obszarze okręgu wyborczego mniej niż 1/4 oraz izby adwokackie mające mniej niż 1/3 ogółu wyborców nie wchodzą do podziału.
§  12.
(1)
Organami powołanemi do wyboru delegatów szkół akademickich są senaty tych szkół, a gdzie niema senatów - zebrania ogólne profesorów.
(2)
Właściwa jest szkoła, której władze mają siedzibę w okręgu wyborczym.
§  13.
Każdy organ uprawniony jest do wyboru delegatów tylko z jednego tytułu, według przeważającego w nim charakteru.
§  14.
Jeżeli w dniu zarządzenia wyborów do zgromadzenia okręgowego organ powołany do wyboru delegatów jest rozwiązany, wyboru delegatów dokona organ bezpośrednio wyższego stopnia, a gdy to nie jest możliwe - organ zastępczy.

Rozdział  III.

Wybór delegatów.

§  15.
Delegatem do zgromadzenia okręgowego może być każdy obywatel bez różnicy płci, który:
a)
przed dniem zarządzenia wyborów do Sejmu ukończył lat 24 i zamieszkiwał co najmniej rok w okręgu wyborczym;
b)
nie jest pozbawiony w myśl art. 3 ordynacji wyborczej prawa wybierania do Sejmu.
§  16.
(1)
W zebraniach organów powołanych do wyboru delegatów mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, mające prawo głosu stanowczego.
(2)
O miejscu, czasie i porządku zebrania przewodniczący zawiadomią zawczasu zosobna każdą osobę uprawnioną do uczestniczenia w zebraniu.
§  17.
Uchwały organów uprawnionych do wyboru delegatów są ważne bez względu na ilość obecnych.
§  18.
(1)
Wybór delegatów do zgromadzenia okręgowego odbywa się w głosowaniu na uprzednio zgłoszonych kandydatów, w radach zaś miast wydzielonych z powiatowych związków samorządowych - w głosowaniu na uprzednio zgłoszone listy.
(2)
Jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów nie jest wyższa od liczby delegatów, przypadającej na dany organ, głosowanie nie odbędzie się, a za wybranych uważa się wszystkich zgłoszonych kandydatów.
§  19.
(1)
Kandydatów zgłaszają:
a)
w organach samorządu terytorialnego - wydziały powiatowe, zarządy gminne i miejskie miast niewydzielonych z powiatowych związków samorządowych; pozatem może zgłosić kandydatów 1/6 ustawowej liczby radnych;
b)
w organach samorządu gospodarczego - zarządy izb; pozatem może zgłosić kandydatów 1/6 statutowej liczby radców;
c)
w innych organach - 1/6 statutowej lub przewidzianej niniejszym regulaminem liczby uczestników zebrania.
(2)
W radach miejskich miast wydzielonych z powiatowych związków samorządowych listy kandydatów zgłasza 1/6 ustawowej liczby radnych,
(3)
Przy obliczaniu 1/6 bierze się pod uwagę tylko liczby całe.
(4)
Liczba kandydatów na zgłoszeniu lub na liście nie może być wyższa od liczby delegatów, przypadającej na dany organ.
§  20.
Przewodniczący podaje do wiadomości zebrania nazwiska zgłoszonych kandydatów, lub nazwiska czołowych kandydatów na liście, poczem zarządza głosowanie.
§  21.
Akt głosowania przeprowadza przewodniczący organu powołanego do wyboru delegatów przy pomocy dwóch skrutatorów, których powoła z pośród uczestników zebrania.
§  22.
(1)
Głosowanie odbywa się zapomocą kart.
(2)
Karty do głosowania mają zawierać bądź imiona i nazwiska najwyżej tylu zgłoszonych kandydatów, ilu delegatów przypada na dany organ, bądź imię i nazwisko co najmniej czołowego kandydata na liście.
(3)
Karty wypełnione niezgodnie z przepisem ustępu poprzedzającego są nieważne.
§  23.
(1)
Po zamknięciu głosowania skrutatorzy obliczają głosy.
(2)
Wynik głosowania przewodniczący poda zebraniu do wiadomości.
§  24.
(1)
Za wybranych na delegatów uznaje się kandydatów, którzy otrzymali w pierwszem głosowaniu głosy większości głosujących; przy ustalaniu liczby głosujących za podstawę bierze się tylko karty ważne.
(2)
Jeżeli pierwsze głosowanie nie da wyniku albo da wynik tylko częściowy, następuje głosowanie ściślejsze, przyczem skreśla się z wykazu kandydatów osoby, które w pierwszem głosowaniu otrzymały najmniejsze ilości głosów w ten sposób, żeby liczba pozostałych kandydatów nie była większa od podwójnej liczby delegatów, przypadającej do wyboru w głosowaniu ściślejszem; każdy uczestnik zebrania ma prawo w głosowaniu ściślejszem oddać głos na tylu najwyżej kandydatów, ilu przypada jeszcze delegatów do wyboru.
(3)
Głosowanie ściślejsze jest ostateczne; za wybranych w głosowaniu ściślejszem uważa się kandydatów, którzy otrzymali w tem głosowaniu największe ilości głosów; w razie równości głosów rozstrzyga los, wyciągnięty przez przewodniczącego.
§  25.
(1)
Podziału liczby delegatów między poszczególne listy kandydatów w radach miejskich miast wydzielonych z powiatowych związków samorządowych dokonywa się w sposób następujący: liczby głosów ważnych, oddanych na poszczególne listy, dzieli się przez liczbę otrzymaną z podziału ilości radnych przez ilość delegatów i każdej liście przydziela się delegatów w ilości równej ilorazowi; ułamków nie bierze się pod uwagę.
(2)
Pozostałą ilość delegatów otrzymuje lista, która uzyskała głosy większości głosujących; gdyby żadna lista większości tej nie uzyskała, otrzymują po jednym delegacie z pozostałych - listy, na które oddano największą liczbę głosów.
(3)
Gdyby w wyniku podziału, kilka list miało jednakowe prawo do przydziału delegata, los rozstrzyga o uzyskaniu pierwszeństwa do przydziału.
(4)
Za wybranych na delegatów uznaje się kandydatów według kolejności, w której umieszczeni są na liście; jeżeli kandydata wybrano z kilku list, los rozstrzyga, z której listy został wybrany.
§  26.
(1)
Z przebiegu zebrania sporządza się protokół, do którego dołączona będzie lista obecności.
(2)
Protokół zatwierdza zebranie zwykłą większością głosów.
(3)
Każdy uczestnik zebrania może zgłosić sprostowanie do protokółu; nad zgłoszonemi sprostowaniami zebranie głosuje bez dyskusji.
(4)
Protokół zebrania podpisuje przewodniczący.
§  27.
Przewodniczący organów powołanych do wyboru delegatów prześlą niezwłocznie przewodniczącemu okręgowej komisji wyborczej oraz okręgowemu komisarzowi wyborczemu odpisy protokółów z wyboru delegatów do zgromadzenia okręgowego.
§  28.
Przewodniczący organów powołanych do wyboru delegatów wystawią wybranym delegatom zaświadczenia o wyborze.
§  29.
Organa powołane do wyboru delegatów więcej niż do jednego zgromadzenia okręgowego, dokonywają wyboru osobno do każdego zgromadzenia.

Rozdział  IV.

Przepisy końcowe.

§  30.
Regulamin niniejszy stosuje się odpowiednio na obszarze województwa śląskiego ze zmianami, wynikającemi z art. 94 ordynacji wyborczej.
§  31.
Przepisy regulaminu niniejszego stosuje się odpowiednio przy wyborach do Sejmu Śląskiego ze zmianami, wynikającemi z art. 95 ordynacji wyborczej.
§  32.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Minister Spraw Wewnętrznych:
1 § 2 ust. (1) zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 września 1938 r. (Dz.U.38.72.519) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1938 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.48.324

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin do zgromadzenia okręgowego.
Data aktu: 11/07/1935
Data ogłoszenia: 13/07/1935
Data wejścia w życie: 13/07/1935