Ulgi dla dłużników Skarbu Państwa i instytucyj prawa publicznego z tytułu należności prywatno-prawnych, mających charakter długów rolniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1935 r.
o ulgach dla dłużników Skarbu Państwa i instytucyj prawa publicznego z tytułu należności prywatnoprawnych, mających charakter długów rolniczych.

Na podstawie art. 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841) zarządza się co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia niniejszego dotyczą należności prywatno-prawnych Skarbu Państwa i instytucyj prawa publicznego, mających charakter długów rolniczych, powstałych przed dniem 1 lipca 1932 r., o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej (§ 4).
§  2.
Ustalanie, czy dług jest rolniczy oraz czy powstał przed dniem 1 lipca 1932 r., należy do właściwego ministra lub do wskazanego przez niego urzędu. Przy ustalaniu rolniczego charakteru długu stosuje się przepisy art. 1 i 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841).
§  3.
(1)
Ulgi w spłacie należności, objętych rozporządzeniem niniejszem, mogą polegać na:
1)
ustalaniu terminu lub terminów spłat długu, także z rozłożeniem na raty,
2)
obniżaniu lub skreślaniu odsetek,
3)
umarzaniu w części albo w całości sum dłużnych, lub też wszelkich należności ubocznych, jak oprocentowania, dodatków administracyjnych i t. p.,
4)
przyznawaniu bonifikaty w przypadku przedterminowej spłaty oraz przyjmowaniu zapłaty należności papierami wartościowemi po kursie, ustalonym przez Ministra Skarbu,
5)
ustępowaniu przy należnościach hipotecznie zabezpieczonych miejsca hipotecznego lub też wyrażaniu zgody na konwersję długów na kredyt długoterminowy w listach zastawnych na warunkach, ustanowionych dla wierzycieli, niewymienionych w art. 6, przepisami art. 18 - 35 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841).
(2)
Ulgi, wymienione w ust. (1), odnosić się będą do należności, obliczonych według stanu zadłużenia, obejmującego sumy dłużne, zaległe odsetki, koszty i inne należności na dzień, wskazany w zarządzeniach właściwych ministrów, jednakże nie wcześniejszy niż 1 listopada 1934 r. i nie późniejszy niż 1 czerwca 1935 r.
§  4.
(1)
Stosowanie ulg, przewidzianych w § 3, należy do właściwych ministrów, którzy decydować będą według swobodnego uznania, w szczególności do:
1)
Ministra Skarbu w stosunku do:
a)
dłużników z tytułu znajdujących się w kompetencji Ministra Skarbu należności, przejętych po b. państwach zaborczych na podstawie traktatów pokoju, bądź też z tytułu pozbycia majątków, przejętych w związku z wykonaniem przez Polskę tych traktatów, jak również z tytułu pożyczek i zapomóg, udzielonych na odbudowę budynków, zniszczonych lub uszkodzonych wskutek działań wojennych i klęsk żywiołowych, z tytułu pożyczek inwalidzkich, należności Funduszu Gwarancyjnego za straty na nawozach sztucznych w r. 1931/32, pożyczek udzielanych na cele gospodarcze, administrowanych przez Państwowy Bank Rolny,
b)
nabywców objektów likwidacyjnych, zbytych na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 602), którzy stali się dłużnikami z tytułu rent zaległych za czas przed przejęciem tych objektów przez Skarb Państwa;
2)
Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w stosunku do:
a)
dłużników Administracji Lasów Państwowych, przyczem co do należności z tytułu czynszów dzierżawnych, chociażby one powstały po dniu 1 lipca 1932 r.,
b)
dłużników z tytułu pożyczek, udzielonych na popieranie wytwórczości zwierzęcej i roślinnej,
c)
dłużników z tytułu pożyczek rentowych, udzielonych na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 1905 r. o tworzeniu włości rentowych (Dz. ust. 1 rozp. kraj. Nr . 40 str. 117);
3)
Ministra Opieki Społecznej w zakresie wierzytelności instytucyj ubezpieczeń społecznych;
4)
Ministra Spraw Wewnętrznych w zakresie wierzytelności związków samorządu terytorialnego.
(2)
W zakresie stosowania ulg właściwi ministrowie działają w porozumieniu z Ministrem Skarbu. W sprawach, objętych ust. (1) pkt. 1) lit. b), Minister Skarbu działa w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.41.278

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ulgi dla dłużników Skarbu Państwa i instytucyj prawa publicznego z tytułu należności prywatno-prawnych, mających charakter długów rolniczych.
Data aktu: 23/05/1935
Data ogłoszenia: 08/06/1935
Data wejścia w życie: 08/06/1935