Skład i regulamin Stałej Komisji Doradczej do spraw ochrony przed pożarami i innemi klęskami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 9 maja 1935 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wojskowych, Skarbu, Komunikacji oraz Przemysłu i Handlu o składzie i regulaminie Stałej Komisji Doradczej do spraw ochrony przed pożarami i innemi klęskami.

Na podstawie art. 46 ust. (3) ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o ochronie przed pożarami i innemi klęskami (Dz. U. R. P. Nr. 41, poz. 365) postanawiam co następuje:
§  1.
(1)
Stała Komisja Doradcza do spraw ochrony przed pożarami i innemi klęskami, nazywana w dalszych paragrafach rozporządzenia niniejszego "Komisją", składa się z następujących członków:
1)
z dwóch przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, wyznaczanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych;
2)
z przedstawicieli Ministerstw: Spraw Wojskowych, Skarbu, Komunikacji i Przemysłu i Handlu, wyznaczanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych na wniosek właściwych Ministrów - po jednym od każdego Ministerstwa;
3)
z przedstawicieli samorządów: powiatowego, miejskiego i wiejskiego - po jednym od każdego rodzaju samorządu, powoływanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych na wniosek: Związku Powiatów, Związku Miast Polskich i Związku Gmin, Wiejskich;
4)
z Prezesa Związku Straży Pożarnych R. P.;
5)
z jednego z prezesów okręgów wojewódzkich Związku Straży Pożarnych R. P., wyznaczonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych z pośród dwóch kandydatów, zaproponowanych przez Radę Naczelną Związku;
6)
z przedstawiciela prawno-publicznych zakładów ubezpieczeń, powoływanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych na wniosek Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie;
7)
z przedstawiciela prywatnych zakładów ubezpieczeń, powoływanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych na wniosek Związku prywatnych zakładów ubezpieczeń w Polsce;
8)
z trzech fachowców z dziedziny strażactwa z pośród czynnych członków straży zawodowych i ochotniczych oraz z dziedziny obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej, powoływanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych;
9)
do Komisji wchodzi ponadto, jako członek, Delegat Rządu do Związku Straży Pożarnych R. P.
(2)
Każdy członek Komisji, oprócz wymienionych w punkcie 8) będzie miał zastępcę, wyznaczanego lub powoływanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych w trybie, przewidzianym w paragrafie niniejszym. Zastępcą Prezesa Związku Straży Pożarnych R. P. jest I Wiceprezes Związku a zastępcą prezesa okręgu, wymienionego w punkcie 5), jest wiceprezes tego okręgu. Zastępcy Delegata Rządu do Związku Straży Pożarnych R. P. są z urzędu jego zastępcami w Komisji. Zastępcę przedstawiciela prawno-publicznych zakładów ubezpieczeń powołuje Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu.
§  2.
(1)
Członkowie Komisji oraz ich zastępcy są wyznaczani (powoływani) na okres trzechletni. Minister Spraw Wewnętrznych władny jest odwołać każdego członka lub zastępcę przed upływem tego terminu, odwołanie jednak członków, wymienionych w § 1 ust. (1) pkt. 2), i ich zastępców następuje za zgodą lub na żądanie właściwych Ministrów.
(2)
Miejsca, opróżnione w Komisji przed upływem okresu trzechletniego, obsadza się w trybie, przewidzianym w § 1, lecz tylko do końca tego okresu.
§  3.
(1)
Oprócz przedstawicieli Ministerstw, wymienionych w § 1, w naradach Komisji lub jej sekcyj, z głosem stanowczym i na prawach członków, mogą także brać udział przedstawiciele innych Ministerstw na zaproszenie Ministra Spraw Wewnętrznych, jeżeli pod obrady Komisji przychodzą sprawy, w których te Ministerstwa są zainteresowane.
(2)
Ponadto w obradach Komisji i jej sekcyj mogą brać udział, jednakże tylko z głosem doradczym:
a)
urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, wyznaczeni przez Ministra Spraw Wewnętrznych,
b)
rzeczoznawcy, zaproszeni przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  4.
Przewodniczącym Komisji jest Minister Spraw Wewnętrznych, a jego stałymi zastępcami: I-szym - wyznaczony przez niego Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a II-im - Prezes Związku Straży Pożarnych R. P.
§  5.
Regulamin Komisji ustala załącznik do rozporządzenia niniejszego, stanowiący jego część składową.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN

Stałej Komisji Doradczej do spraw ochrony przed pożarami i innemi klęskami.
§ 1.
Komisja tworzy ze swych członków trzy stałe sekcje, a mianowicie:
a)
sekcję I do spraw finansowych i ogólnych;
b)
sekcję II do spraw fachowych i technicznych;
c)
sekcję III do spraw obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej.

Przewodniczącym każdej sekcji jest przewodniczący Komisji, który jednak może wyznaczyć jako przewodniczącego jednego z dwóch przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (§ 1 ust. 1 pkt. 1) rozporządzenia).

§  2.
Członków sekcyj w ilości nie mniejszej od 3, a nie większej od 10 dla każdej sekcji, oprócz przewodniczącego, wybiera Komisja na okres swej trzechletniej kadencji.

Jeden członek Komisji może być wybrany do więcej niż jednej sekcji.

Zastępcami przewodniczącego i członków sekcyj są ich zastępcy w Komisji.

Przedstawiciele Ministerstw oraz Delegat Rządu do Związku Straży Pożarnych R. P. (§ 1 ust 1 punkty 1), 2) i 8) rozporządzenia) oraz ich zastępcy mogą brać udział z urzędu w pracach każdej sekcji.

W razie opróżnienia miejsca w sekcji przed upływem kadencji Komisji Komisja wybiera nowego członka na opróżnione miejsce, jednakże tylko do końca kadencji.

§  3.
Komisja obraduje w pełnym składzie lub w sekcjach.

Posiedzenia Komisji w pełnym składzie zwołuje przewodniczący w razie potrzeby, najmniej jednak raz w roku.

Posiedzenia sekcji zwołuje przewodniczący Komisji w miarę potrzeby, z własnej inicjatywy lub na wniosek przewodniczącego sekcji.

Porządek dzienny posiedzeń Komisji oraz sekcyj ustala przewodniczący Komisji.

Zawiadomienia o terminie i porządku dziennym zwołanego posiedzenia Komisji lub sekcji powinny być rozesłane do wszystkich członków Komisji lub sekcji oraz innych osób, mających brać udział w posiedzeniu (§ 3 rozporządzenia), przynajmniej na 2 tygodnie przed terminem posiedzenia.

§  4.
Sprawy, wchodzące w zakres czynności Komisji, wnosi do Komisji lub do sekcyj przewodniczący Komisji, który decyduje, czy sprawa ma być rozpatrzona przez Komisję, czy też przez jedną z sekcyj.

Równocześnie przewodniczący wyznacza referenta sprawy, może jednak także zarządzić wybór referenta przez Komisję lub sekcję.

Projekt planu finansowego przewodniczący wnosi zawsze do Komisji.

§  5.
Opinje, wydane przez sekcje, uważane są za opinje, wydane przez Komisję, przewodniczący jednak może, z własnej inicjatywy lub na wniosek przewodniczącego sekcji, skierować każdą sprawę, zaopinjowaną przez sekcję, do Komisji w celu rozpatrzenia jej i zaopinjowania przez Komisję.
§  6.
Sprawy, rozpatrywane przez Komisję, przewodniczący może, jeżeli uzna to za potrzebne, skierować do jednej lub więcej sekcyj w celu zaopinjowania przez nie sprawy przed rozpatrzeniem jej przez Komisję. W takich przypadkach przewodniczący wyznacza równocześnie termin, w którym sprawa ma być zaopinjowana przez sekcje.
§  7.
Do ważności uchwał Komisji lub sekcji konieczna jest obecność przewodniczącego oraz przynajmniej połowy stałych członków Komisji lub sekcji.
§  8.
Za opinje Komisji lub sekcji uważa się opinję, za którą wypowiedziała się większość obecnych na posiedzeniu Komisji lub sekcji członków. Głosują wszyscy obecni członkowie Komisji lub sekcji. Przewodniczący Komisji oraz jego I-szy zastępca nie biorą udziału w głosowaniu. W razie równości głosów obie opinje umieszcza się w protokóle obrad. Wybór członków sekcyj odbywa się zawsze w drodze głosowania.

Przedstawiciele Ministerstw, zaproszeni na narady Komisji lub sekcyj w sprawach, interesujących dane Ministerstwo (§ 3 rozporządzenia), biorą udział w głosowaniu tylko w tych sprawach, dla których zostali zaproszeni.

Członkowie Komisji lub sekcji, którzy zostali przegłosowani, mogą żądać umieszczenia w protokóle wzmianki o zajętem przez nich stanowisku. W takim przypadku powinni oni uzasadnić swe stanowisko na piśmie w ciągu 7 dni od daty otrzymania protokółu.

§  9.
Urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i rzeczoznawcy, biorący udział w obradach Komisji lub sekcji z głosem doradczym (§ 3 rozporządzenia), nie uczestniczą w uchwałach i głosowaniu, mogą jednak zabierać głos i zgłaszać swe wnioski, wyjaśnienia i opinje tak ustnie jak i na piśmie.
§  10.
Przewodniczący kieruje obradami i może zamknąć, przerwać lub odroczyć dyskusję. Zamknięcie, przerwanie lub odroczenie dyskusji może nastąpić także na wniosek większości obecnych członków, o ile przewodniczący mu się nie sprzeciwi.
§  11.
Z posiedzenia Komisji lub sekcji sporządza się protokół.

W protokóle należy wymienić: obecnych na posiedzeniu, każdą sprawę, będącą przedmiotem obrad, zwięzłe streszczenie przebiegu obrad oraz uchwałę (opinję) Komisji lub sekcji w każdej sprawie. Jeżeli głosowanie odbyło się, należy podać jego wynik, jednakże bez zaznaczania, kto i jak głosował. Zaznaczenie w protokóle odmiennego zdania poszczególnych członków umieszcza się tylko na ich żądanie (§ 8),

Protokół podpisuje przewodniczący i sekretarz bądź jego zastępca, poczem zostaje on przesłany do wszystkich osób, biorących udział w posiedzeniu. Osoby te mogą zgłosić swe uwagi do protokółu w ciągu 7 dni od daty otrzymania protokółu, o ile uważają, że treść protokółu nie odpowiada ściśle przebiegowi posiedzenia.

Niezgłoszenie uwag w powyższym terminie uwala się za przyjęcie protokółu.

Zgłoszone uwagi, jak również uzasadnienie odmiennego zdania (§ 8) dołącza się do protokółu.

§  12.
Członkowie Komisji (sekcyj) oraz inne osoby (§ 3), biorące udział w posiedzeniach, pełnią swe obowiązki honorowo, jeżeli zaś mieszkają poza miejscem obrad, otrzymują zwrot kosztów przejazdu koleją według taryfy II kl.
§  13.
Postanowienia paragrafów poprzedzających, dotyczące przewodniczącego Komisji oraz członków Komisji lub sekcji, stosuje się odpowiednio do zastępców przewodniczącego oraz zastępców członków w czasie zastępowania przez nich przewodniczącego Komisji lub jej członków.
§  14.
Czynności przygotowawcze i wykonawcze, związane z działalnością Komisji i sekcji, załatwia przewodniczący Komisji przy pomocy Sekretarjatu Komisji.

Przewodniczący Komisji kieruje pracami Sekretarjatu i sprawuje nad nim nadzór.

Sekretarjat Komisji istnieje przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Sekretarza oraz potrzebny personel pomocniczy wyznacza i odwołuje oraz ustala ich płace Minister Spraw Wewnętrznych.

§  15.
Do zadań Sekretarjatu należy:
a)
zbieranie i przygotowanie materjałów, potrzebnych Komisji (sekcji) do opracowania opinji w sprawach jej przydzielonych;
b)
przeprowadzanie korespondencji w związku z działalnością Komisji (sekcji), a w szczególności przygotowywanie porządku dziennego i zawiadamiania członków Komisji (sekcyj) i innych osób, mających brać udział w posiedzeniu, o posiedzeniach Komisji lub sekcji;
c)
prowadzenie protokółu posiedzeń Komisji i sekcyj wraz ze wszystkiemi związanemi z tem czynnościami;
d)
prowadzenie rachunkowości wpływów i wydatków Komisji i załatwianie wszelkich spraw finansowych, związanych z działalnością Komisji;
e)
załatwianie innych spraw, zleconych przez przewodniczącego.
§  16.
Czeki, asygnaty i wszelkie inne polecenia na podjęcie lub wydatkowanie sum, związanych z utrzymaniem i działaniem Komisji, podpisuje przewodniczący lub jego stały zastępca.
§  17.
Wydatki, związane z utrzymaniem i działaniem Komisji i sekcyj, powinny być, zgodnie z art. 40 ust. (4) ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o ochronie przed pożarami i innemi klęskami (Dz. U. R. P. Nr. 41, poz. 365), pokrywane w całości ze środków finansowych, o których mowa w art. 39 ust. (1) wspomnianej ustawy.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.37.262

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Skład i regulamin Stałej Komisji Doradczej do spraw ochrony przed pożarami i innemi klęskami.
Data aktu: 09/05/1935
Data ogłoszenia: 23/05/1935
Data wejścia w życie: 23/05/1935