Organizacja i tryb postępowania komisyj oszczędnościowo-oddłużeniowych dla samorządu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAW WEWNĘTRZNYCH, SKARBU, ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 16 kwietnia 1935 r.
O organizacji i trybie postępowania komisyj oszczędnościowo - oddłużeniowych dla samorządu.

Na podstawie art. 10 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846) zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
Rozporządzenie niniejsze normuje szczegółowo organizację i tryb postępowania komisyj oszczędnościowo-oddłużeniowych dla samorządu przy urzędach wojewódzkich, powołanych art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846).
(2)
W dalszym ciągu rozporządzenia niniejszego komisje oszczędnościowo - oddłużeniowe dla samorządu nazywane będą "komisjami", a Centralna Komisja Oszczędnościowo - Oddłużeniowa dla Samorządu - "Centralną Komisją",
§  2.
Członków komisyj - przedstawicieli rady wojewódzkiej (w województwach zachodnich - sejmiku wojewódzkiego, w województwach południowych - wydziału wojewódzkiego) wybierają rady wojewódzkie (sejmiki wojewódzkie, wydziały wojewódzkie) zwykłą większością głosów ze swego grona lub z pośród innych osób.
§  3.
(1)
Przewodniczący komisji przewodniczy na posiedzeniach, kieruje pracami komisji, reprezentuje ją nazewnątrz i wykonywa wszelkie inne czynności, zlecone mu rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846), rozporządzeniem niniejszem oraz instrukcjami Centralnej Komisji. Poszczególne prace przewodniczący komisji może zlecać członkom komisji lub rzeczoznawcom.
(2)
W zastępstwie przewodniczącego przewodniczy na posiedzeniach członek komisji, wyznaczony przez przewodniczącego Centralnej Komisji.
(3)
Przewodniczący komisyj składają przewodniczącemu Centralne; Komisji sprawozdanie z prac komisyj.
§  4.
(1)
Przewodniczący Komisji Centralnej powołuje sekretarza komisji bądź z pośród członków komisji, bądź z pośród innych osób.
(2)
W razie niepowołania sekretarza przez przewodniczącego Centralnej Komisji sekretarza wyznacza wojewoda z pośród urzędników urzędu wojewódzkiego. Sekretarz prowadzi biuro komisji.
§  5.
(1)
Przewodniczący komisji i sekretarz mogą otrzymywać ryczałtowe odszkodowanie, którego wysokość określa Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek przewodniczącego Centralnej Komisji.
(2)
Członkowie Komisji mają jedynie prawo do zwrotu kosztów podróży i poboru diet za dni posiedzeń oraz w razie wyjazdów służbowych według zasad, ustalonych dla urzędników państwowych na stanowiskach radców we władzach bezpośrednio podległych władzy naczelnej.
§  6.
Urząd wojewódzki, przy którym znajduje się komisja, dostarczy komisji potrzebnego lokalu biurowego wraz z urządzeniem oraz pomocy biurowej.
§  7.
Na posiedzenia komisji powinni być wzywani wszyscy jej członkowie. Do ważności posiedzeń komisji konieczna jest obecność polowy członków, w tem przewodniczącego komisji lub jego zastępcy (§ 3 ustęp 2). Uchwały komisji zapadają większością głosów obecnych członków; w razie równości głosów przeważa zdanie, za którem wypowiedział się przewodniczący.
§  8.
(1)
Komisja ma prawo badać budżety, zamknięcia rachunkowe, sprawozdania i wszelkie akta i dokumenty poszczególnych związków samorządowych, tudzież ich urządzeń, zakładów i przedsiębiorstw oraz przeprowadzać lustracje na miejscu przez swych delegatów i rzeczoznawców.
(2)
Zarządy związków samorządowych i międzykomunalnych oraz zarządy urządzeń, zakładów i przedsiębiorstw, podlegających kompetencji komisji, obowiązane są dostarczyć na żądanie komisji wszelkich materjałów i informacyj.
§  9.
Władze rządowe i samorządowe obowiązane są udzielać komisjom wszelkich potrzebnych informacyj oraz pomocy, niezbędnej do wykonywania jej obowiązków.
§  10.
W zakresie akcji oszczędnościowej komisja, po zbadaniu gospodarki danego związku samorządowego, jego urządzeń, zakładów lub przedsiębiorstw, uchwala wnioski, które przedstawia właściwej władzy nadzorczej nad związkiem samorządowym i przewodniczącemu Centralnej Komisji.
§  11.
(1)
Wniosek o wszczęcie postępowania oddłużeniowego, zgłoszony przez interesowane strony lub władzę nadzorczą, powinien być umotywowany. Jeżeli wniosek zgłasza władza nadzorcza nad związkiem samorządowym albo interesowany związek, do wniosku należy dołączyć budżet na rok bieżący, ostatnie zamknięcie rachunkowe oraz wykaz wszelkich długów ze wskazaniem tytułów, wysokości oprocentowania i terminów płatności.
(2)
Przewodniczący komisji może zarządzić uzupełnienie danych, uzasadniających wniosek.
§  12.
(1)
Komisja rozpatruje wniosek o wszczęcie postępowania oddłużeniowego na posiedzeniu bez udziału stron i bądź zarządza wszczęcie postępowania, bądź odrzuca wniosek. Komisja może odroczyć decyzję celem uzupełnienia danych,
(2)
Postanowienie o wszczęciu postępowania oddłużeniowego przewodniczący komisji ogłasza w dzienniku wojewódzkim, w Monitorze Polskim oraz poczytnym dzienniku miejscowym.
(3)
O odrzuceniu wniosku przewodniczący zawiadamia wnioskodawcę.
§  13.
(1)
O posiedzeniu komisji, na którem ma być rozpatrywany plan oddłużenia, przewodniczący ogłasza w dzienniku wojewódzkim, w Monitorze Polskim oraz w poczytnym dzienniku miejscowym, co najmniej na dwa tygodnie przed terminem posiedzenia.
(2)
Strony mogą składać wyjaśnienia na posiedzeniu komisji osobiście lub przez pełnomocników.
§  14.
(1)
Po rozpatrzeniu projektu planu oddłużenia i wysłuchaniu stron, które się stawią, komisja bądź ustala plan oddłużenia, bądź umarza postępowanie oddłużeniowe.
(2)
Plan oddłużenia, ustalony przez komisję, przewodniczący komisji ogłasza w dzienniku wojewódzkim. Zawiadomienie o ogłoszeniu planu oddłużenia przewodniczący komisji ogłasza w Monitorze Polskim i poczytnym dzienniku miejscowym. Postanowienie o umorzeniu postępowania przewodniczący komisji ogłasza w dzienniku wojewódzkim, Monitorze Polskim i poczytnym dzienniku miejscowym.
§  15.
W razie zgłoszenia w terminie sprzeciwu przeciwko planowi oddłużenia, ustalonemu przez komisję, przewodniczący komisji przesyła plan oddłużenia wraz z aktami sprawy, zgłoszonemi sprzeciwami oraz własnym wnioskiem do Centralnej Komisji.
§  16.
(1)
Odpisy prawomocnego planu oddłużenia przewodniczący komisji przesyła interesowanemu związkowi samorządowemu oraz władzy nadzorczej, powołanej do zatwierdzenia budżetu tego związku.
(2)
Wierzyciele związku samorządowego, objęci planem oddłużenia, otrzymują na żądanie dotyczące ich wyciągi z planu oddłużenia z wypisem prawomocnego postanowienia, zatwierdzającego plan oddłużenia.
§  17.
Wszelkie obwieszczenia, odpisy i wyciągi, przewidziane w postępowaniu oddłużeniowem, podpisują przewodniczący komisji i sekretarz.
§  18.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.31.231

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i tryb postępowania komisyj oszczędnościowo-oddłużeniowych dla samorządu.
Data aktu: 16/04/1935
Data ogłoszenia: 26/04/1935
Data wejścia w życie: 26/04/1935