Organizacja Centralnego Biura i wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH, SKARBU, SPRAWIEDLIWOŚCI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 22 marca 1935 r.
o organizacji Centralnego Biura i wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych.

Na podstawie art. 103 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841) zarządza się co następuje:
§  1.
Centralne Biuro do Spraw Finansowo-Rolnych podlega Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych.

Do zakresu działania Centralnego Biura należą sprawy określone w przepisach poszczególnych ustaw i rozporządzenia w szczególności:

a)
w art. 101 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. O konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841),
b)
w art. 4 ust. (2) i art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o urzędach rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 109, poz. 974),
c)
w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Sprawiedliwości z dnia 10 stycznia 1935 r. o wykonywaniu nadzoru nad działalnością urzędów rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 21),
d)
w § 6 ust. 3 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 967).

Koordynowanie akcji finansowo-rolnej na terenie województw przeprowadza Centralne Biuro w drodze organizowania odpowiednich porozumień z właściwemi instytucjami, urzędami i osobami, ponadto Centralne Biuro śledzi sposób wykonywania całokształtu akcji finansowo-rolnej oraz zbiera i opracowuje materjały, dotyczące potrzeb tei akcji.

O przebiegu akcji finansowo-rolnej składa Centralne Biuro sprawozdania Ministrom- Rolnictwa i Reform Rolnych, Skarbu, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych i przedstawia wnioski z tej dziedziny zainteresowanym Ministrom.

§  2.
Na czele Centralnego Biura do Spraw Finansowo-Rolnych stoi dyrektor, który ma stałego zastępcę. Dyrektora Centralnego Biura i jego zastępcę powołuje i zwalnia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Sprawiedliwości. Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu ustala wysokość wynagrodzenia dyrektora i jego zastępcy.

Pracowników Centralnego Biura powołuje i zwalnia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych, jak również ustala wysokość ich wynagrodzenia.

Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Sprawiedliwości ustali regulamin Centralnego Biura, określający szczegółowy sposób działania Centralnego Biura. Wewnętrzny tryb urzędowania Centralnego Biura ustala dyrektor,

§  3.
Celem koordynowania akcji finansowo-rolnej w zakresie dotyczącym działania Ministrów. Skarbu i Sprawiedliwości, Ministrowie ci wyznaczą z pośród swoich urzędników stałych delegatów do Centralnego Biura. W razie potrzeby dyrektor Centralnego Biura maże zwrócić się także do innych zainteresowanych Ministrów z prośbą o wyznaczenie delegatów. Prawa i obowiązki delegatów określają: dokument nominacyjny oraz regulamin Centralnego Biura.
§  4.
Wojewódzkie biura do spraw finansowo-rolnych podlegają Centralnemu Biuru oraz w zakresie określonym w szczególnych przepisach-wojewodom.

Do zakresu działania wojewódzkich biur należą sprawy określone w przepisach poszczególnych ustaw i rozporządzeń, a w szczególności:

a)
w art. 102 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841),
b)
w art. 15 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o urzędach rozjemczych do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 109, poz. 974),
c)
w § 6 ust. 3 i § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 11 grudnia 1934 r. o zasadach udzielania pomocy instytucjom, zawierającym układy z dłużnikami w zakresie wierzytelności rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 109, poz. 967).
§  5.
Na czele wojewódzkiego biura do spraw finansowo-rolnych stoi kierownik, który ma stałego zastępcę. Kierownika wojewódzkiego biura powołuje i zwalnia Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w trybie przewidzianym w art. 16 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1.9 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86).

Pozostałych pracowników wojewódzkiego biura powołuje i zwalnia właściwy wojewoda w porozumieniu z Centralnem Biurem do Spraw Finansowo-Rolnych.

Wynagrodzenie kierownika ustala Minister Rolnictwa i Reform Rolnych, wynagrodzenie zaś pozostałych pracowników wojewódzkiego biura ustala wojewoda w porozumieniu z Centralnem Biurem do Spraw Finansowo-Rolnych.

Szczegółowy sposób działania wojewódzkich biur dc spraw finansowo-rolnych ustala regulamin wydany przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych. Wewnętrzny tryb urzędowania wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych ustala Centralne Biuro do Spraw Finansowo-Rolnych.

§  6.
Dochody Centralnego Biura stanowią:
a)
wpłaty dokonywane przez urzędy rozjemcze na podstawie § 18 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 10 stycznia 1935 r. w sprawie opłat i kosztów postępowania przed urzędami rozjemczemi do spraw majątkowych posiadaczy gospodarstw wiejskich (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 22),
b)
dotacje.

Dochody wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych stanowią:

a)
opłaty wnoszone przez osoby zainteresowane za czynności podjęte na żądanie władz oraz na wniosek stron w wysokości ustalonej przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych,
b)
dotacje z budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych oraz inne dotacje.
§  7.
Centralne Biuro do Spraw Finansowo-Rolnych prowadzi odrębną rachunkowość i kasowość, która podlega kontroli Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.

Budżet Centralnego Biura oraz wojewódzkich biur ustala corocznie Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Nadwyżki budżetowe służą na pokrycie niedoborów Centralnego Biura w latach następnych.

Rachunkowość i kasowość wojewódzkich biur podlega kontroli wojewody i Centralnego Biura do Spraw Finansowo-Rolnych.

Szczegółowy sposób prowadzenia rachunkowości i kasowości określi regulamin rachunkowo-kasowy Centralnego Biura i wojewódzkich biur, wydany przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

§  8.
Centralne Biuro do Spraw Finansowo-Rolnych oraz wojewódzkie biura do spraw finansowo-rolnych, powołane do życia przepisem art. 100 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o konwersji i uporządkowaniu długów rolniczych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 841) przejmują aktywa i pasywa dotychczasowego Centralnego Biura do Spraw Finansowo-Rolnych oraz dotychczasowych wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.22.133

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja Centralnego Biura i wojewódzkich biur do spraw finansowo-rolnych.
Data aktu: 22/03/1935
Data ogłoszenia: 30/03/1935
Data wejścia w życie: 30/03/1935