Prywatne urządzenia telefoniczne i telegraficzne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POCZT 1 TELEGRAFÓW
z dnia 13 marca 1935 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Spraw Wojskowych o prywatnych urządzeniach telefonicznych i telegraficznych.

Na podstawie art. 8 ust. 1, art. 53 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 63, poz. 481) zarządzani co następuje: 1
§  1. 2
Na założenie i używanie prywatnego urządzenia telefonicznego z wyjątkami, przewidzianemi w art. 11 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie lub telegraficznego należy uzyskać zezwolenie.
§  2.
(1)
Ubiegający się o zezwolenie powinien złożyć właściwej dyrekcji okręgu poczt i telegrafów zgłoszenie.
(2)
Do zgłoszenia należy dołączyć plan projektowanego urządzenia telefonicznego lub telegraficznego z oznaczeniem terenu (działki gruntowej, pola górniczego), schemat połączeń elektrycznych i opis działania urządzenia.
(3)
Zabrania się prowadzenia robót instalacyjnych przed uzyskaniem zezwolenia.
(4)
Sprzęt techniczny, stosowany przy zakładaniu urządzenia telefonicznego lub telegraficznego powinien odpowiadać warunkom, określonym przez Ministra Poczt i Telegrafów i dołączonym do zezwolenia.
(5)
O uruchomieniu urządzenia telefonicznego lub telegraficznego należy powiadomić właściwą dyrekcję okręgu poczt i telegrafów oraz starostę.
§  3.
Urządzenie telefoniczne lub telegraficzne powinno być założone i używane w ten sposób, żeby nie wywoływało swojem działaniem zakłóceń natury elektrycznej w innych urządzeniach tele- i -radjokomunikacyjnych; wadliwe działanie urządzenia powinno być niezwłocznie usunięte.
§  4.
Urządzenie telefoniczne lub telegraficzne, założone lub używane na mocy zezwolenia, me może być oddawane do użytku publiczności.
§  5.
(1)
Posiadacz zezwolenia na założenie lub używanie urządzenia telefonicznego lub telegraficznego powinien przez czas trwania ważności zezwolenia uiszczać ustaloną od tych zezwoleń opłatę.
(2)
Zaległe opłaty pobierane będą w trybie administracyjnym.
§  6.
(1)
Posiadacz zezwolenia może w każdym czasie zrzec się zezwolenia.

Udzielone zezwolenie może być cofnięte w przypadkach, przewidzianych w ustawie o poczcie, telegrafie i telefonie.

(2)
Zrzeczenie powinno być przesłane właściwej dyrekcji okręgu poczt i telegrafów, przy zwrocie zezwolenia.
(3)
W razie zrzeczenia się zezwolenia lub w razie jego cofnięcia urządzenie telefoniczne lub telegraficzne powinno być niezwłocznie unieruchomione oraz zdemontowane w terminie do dni 30.
§  7.
Przelew zezwolenia jest wzbroniony.
§  8.
Jeżeli prywatne urządzenie telefoniczne lub telegraficzne zostanie przyłączone do sieci telefonicznej lub telegraficznej użytku publicznego, zezwolenie gaśnie.
§  9.
(1)
Jeżeli prywatne urządzenie telefoniczne lub telegraficzne przejdzie łącznie z nieruchomością na nowonabywcę, wówczas wpis przeniesienia własności nieruchomości do ksiąg hipotecznych lub górniczych powoduje przejście zezwolenia na nowonabywcę.
(2)
Nowonabywca nieruchomości lub własności górniczej obowiązany jest o przejściu praw zawiadomić właściwą dyrekcję okręgu poczt i telegrafów.
§  10.
Urządzenie prywatne telefoniczne lub telegraficzne nie może być łączone z urządzeniem telefonicznem lub telegraficznem. założonem lub używanem na mocy innego zezwolenia.
§  11.
Urządzenie prywatne telefoniczne lub telegraficzne podlega kontroli organów właściwej dyrekcji okręgu poczt i telegrafów, przyczem posiadacz zezwolenia powinien umożliwić organom kontrolnym dostęp do urządzeń.
§  12.
Jeżeli linia telefoniczna lub telegraficzna ma być założona w pobliżu lotniska, posiadacz zezwolenia może przystąpić do jej budowy dopiero po uzgodnieniu planów robót z władzami żeglugi powietrznej.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1935 r.
1 Podstawa prawna zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 lutego 1936 r. (Dz.U.36.20.166) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1936 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 lutego 1936 r. (Dz.U.36.20.166) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 1936 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1935.18.104

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prywatne urządzenia telefoniczne i telegraficzne.
Data aktu: 13/03/1935
Data ogłoszenia: 21/03/1935
Data wejścia w życie: 01/04/1935