Wyekwipowanie oficerów i chorążych rezerwy wojska i marynarki wojennej, powołanych na ćwiczenia wojskowe lub na dodatkowe ćwiczenia wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WOJSKOWYCH
z dnia 20 stycznia 1934 r.
w sprawie wyekwipowania oficerów i chorążych rezerwy wojska i marynarki wojennej, powołanych na ćwiczenia wojskowe lub na dodatkowe ćwiczenia wojskowe, wydane co do § 2 i 7 w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Na podstawie art. 41 ust. 1 punkt b) oraz art. 58 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 644), zarządza się co następuje:
§  1.
Oficerowie i chorążowie rezerwy wojska, powołani na ćwiczenia wojskowe lub dodatkowe ćwiczenia wojskowe otrzymują w formacji wojskowej, w której odbywają ćwiczenia, wyekwipowanie w naturze, pozostające własnością Skarbu Państwa i składające się z umundurowania, typu, przewidzianego dla szeregowców i uzbrojenia:
I.
Umundurowanie typu, przewidzianego dla szeregowców:

furażerka z orzełkiem,

płaszcz sukienny dla pieszych lub kawaleryjski,

kurtka sukienna,

para spodni sukiennych dla pieszych lub kawaleryjskich (bez karwaszy),

bluza letnia lniana,

para spodni letnich lnianych,

para trzewików juchtowych lub butów kawaleryjskich,

para owijaczy sukiennych (dla oficerów otrzymujących trzewiki).

II.
Uzbrojenie:

pistolet,

lornetka.

Płaszcz, spodnie i buty kawaleryjskie przysługują oficerom i chorążym rezerwy: kawalerji, artylerji i taborów.

Należne oficerowi (chorążemu) rezerwy wojska przedmioty umundurowania wydaje formacja z własnych zapasów bieżących zupełnie nowe (I-ej kategorji) po zaopatrzeniu ich w odznaki oficerskie i służbowe, określone szczególnemi przepisami.

§  2.
Nowomianowani podporucznicy i chorążowie rezerwy wojska przy powołaniu na pierwsze ćwiczenia otrzymują oprócz przedmiotów, wyszczególnionych w § 1, jednorazowo czapkę i pas główny, które pozostają ich własnością.
§  3.
Powołani na ćwiczenia wojskowe lub dodatkowe ćwiczenia wojskowe oficerowie i chorążowie rezerwy wojska, którym w myśl art. 42 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664), nie przysługuje prawo do korzystania z należności, przewidzianych w §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia, powinni zgłaszać się na ćwiczenia w wyekwipowaniu własnem; formacje mogą jednak w razie potrzeby wydawać tym oficerom i chorążym brakujące części wyekwipowania na czas ćwiczeń z posiadanych zapasów - za zwrotem kosztów zużycia, obliczonych za czas użytkowania wydanych przedmiotów.
§  4.
Przedmiotów umundurowania wydanych oficerom i chorążym rezerwy wojska w naturze, nie wolno przerabiać na krój oficerski; należy je natomiast dobierać pod względem rozmiarów, a w razie trudności w należytem dobraniu dopuszczalne jest dopasowanie przez dokonanie drobnych poprawek w warsztatach mundurowych formacji; nie może jednak ulec przytem zmianie ustalony krój dopasowanych przedmiotów umundurowania.

Przerabianie obuwia jest niedopuszczalne.

§  5.
Po odbyciu ćwiczeń oficer (chorąży) rezerwy wojska zwraca formacji otrzymane wyekwipowanie.

Oficer (chorąży) rezerwy wojska obowiązany jest pozatem zwrócić formacji otrzymane na czas odbywania ćwiczeń przedmioty wyekwipowania w przypadkach:

a)
przeniesienia do innej jednostki administracyjnej,
b)
oddania do szpitala w celu leczenia lub przeprowadzenia postępowania superrewizyjnego,
c)
udzielenia urlopu.
§  6.
Oficerowie i chorążowie rezerwy marynarki wojennej, powołani na ćwiczenia wojskowe lub dodatkowe ćwiczenia wojskowe, otrzymują wyekwipowanie, składające się z umundurowania z właściwemi odznakami i uzbrojenia.
I.
Umundurowanie:

czapka bosmańska,

płaszcz marynarski,

kurtka bosmańska,

para spodni bosmańskich,

para trzewików chromowych,

2 koszule bosmańskie,

krawat bosmański,

2 pokrowce białe na czapkę,

2 kołnierzyki bosmańskie.

II.
Uzbrojenie:

pistolet,

lornetka.

§  7.
Przedmioty umundurowania wyszczególnione w § 6 pkt. 1 otrzymują oficerowie i chorążowie marynarki wojennej z wyjątkiem wymienionych w § 8 - na własność przy pierwszem - po wejściu w życie rozporządzenia niniejszego - powołaniu ich na ćwiczenia. Na następne ćwiczenia obowiązani są ci oficerowie i chorążowie zgłaszać się w umundurowaniu własnem.

Wyszczególnione w § 6 pkt. 2 przedmioty uzbrojenia pozostają własnością Skarbu Państwa; przedmioty te wydaje uprawnionemu formacja w zależności od rzeczywistych potrzeb tylko na czas ćwiczeń.

§  8.
Oficerom i chorążym rezerwy marynarki wojennej, którym w myśl art. 42 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 października 1933 r. o uposażeniu wojska (Dz. U. R. P. Nr. 86, poz. 664) nie przysługuje prawo do otrzymania przedmiotów wyekwipowania, wyszczególnionych w § 6, jak również oficerom i chorążym rezerwy, którzy przedmioty umundurowania już otrzymali, mogą formacje wydawać w razie potrzeby brakujące części umundurowania za zapłatą według obowiązującego cennika.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1934 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.8.70

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyekwipowanie oficerów i chorążych rezerwy wojska i marynarki wojennej, powołanych na ćwiczenia wojskowe lub na dodatkowe ćwiczenia wojskowe.
Data aktu: 20/01/1934
Data ogłoszenia: 30/01/1934
Data wejścia w życie: 01/02/1934