Określenie cen aptecznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 marca 1934 r.
o określeniu cen aptecznych.

Na podstawie art. 2 pkt. 13 i art. 10 zasadniczej ustawy sanitarnej z dnia 19 lipca 1919 r. (Dz. P. P. P. Nr. 63, poz. 371), art. 380 ustawy lekarskiej (ros. zbiór praw z 1905 r. t. XIII), § 7 austrjackiej ustawy aptekarskiej z dnia 18 grudnia 1906 r. (austr. Dz. U. P. 1907 r. Nr. 5), art. 78 i 80 niemieckiej ustawy przemysłowej zarządza się co następuje:
§  1.
(1)
Apteki, uprawnione do sprzedaży środków leczniczych, mogą pobierać za te środki oraz za naczynia i pracę przy sporządzaniu lekarstw ceny najwyższe, określone w załączonej do rozporządzenia niniejszego taksie aptekarskiej.
(2)
Za środki, nieobjęte taksą, apteki te mogą pobierać ceny najwyższe, obliczone na podstawie norm, podanych w rozporządzeniu niniejszem.
(3)
Apteki, uprawniane do sprzedaży środków leczniczych, mogą za nie pobierać ceny niższe od określonych w taksie aptekarskiej lub obliczonych na podstawie norm, podanych w rozporządzeniu niniejszem, jednak nie może to być przedmiotem reklamy dla apteki.
§  2.
(1)
Cena lekarstwa, sporządzonego podług recepty, oblicza się przez dodanie cen: za materjał, za naczynia i za sporządzenie lekarstwa.
(2)
Apteki mogą pobierać ustalone ceny tylko za takie opakowania, w jakich lekarstwa powinny być i były wydane.
(3)
Za kroplomierze (zwykłe i oczne) może być pobierana opłata tylko w przypadkach, gdy kroplomierze te wyraźnie są przepisane przez lekarza.
§  3.
W sprzedaży odręcznej do ceny materiału i naczynia można doliczać tylko opłatę, ustanowioną w pkt. 12 lit. b i d taksy za pracę.
§  4.
Najniższa cena każdej jednostki ciężarowej, ustalonej zgodnie z przepisami § 5 ust. 1 i § 12 rozporządzenia niniejszego, wynosi 5 groszy, o ile w taksie nie jest określona cena niższa.
§  5.
(1)
Taksa uwzględnia następujące jednostki ciężarowe w graniach: 0,01, 0,1, 1,0, 10,0, 100,0. Jeżeli w taksie oznaczona jest cena tylko dla niższej jednostki, to dla uzyskania ceny wyższej jednostki cenę grama, dekagrama lub hektograma należy pomnożyć przez 8, cenę centigrama i decigrama przez 10; dla uzyskania ceny niższej jednostki cenę hektograma względnie dekagrama należy podzielić przez 8, cenę grama względnie decigrama - przez 10; ułamki iloczynu lub ilorazu należy liczyć jako jednostki.
(2)
Dla ustalenia ceny jednostki niższej, wydawanej ponad jednostkę wyższą, należy każdą poprzedzającą jednostkę wyższą podzielić przez dziesięć.
(3)
Cenę 250 gramów i ilości ponad 250 gramów oblicza się w stosunku do ceny za jeden kilogram.
§  6.
Cena, pobierana za kilka jednakowych jednostek ciężarowych, nie może przewyższać ceny, oznaczonej dla wyższej jednostki ciężarowej.
§  7.
Środki lecznicze, przepisane w kroplach, powinny być obliczane według załącznika Nr. 1 do rozporządzenia niniejszego.
§  8.
Sproszkowanie substancyj, które dają się łatwo proszkować w moździerzu porcelanowym, nie podlega opłacie, określonej w p. 10 taksy za pracę.
§  9.
Za powtórnie wydawane lekarstwa należy pobierać cenę podług norm, obowiązujących w chwili wydania powtórnego.
§  10.
Jeżeli lekarz nie poda w recepcie wagi środka obojętnego, albo jeżeli do zrobienia lekarstwa w formie zapisanej potrzebne jest dodanie środka obojętnego, w recepcie niewymienionego, wówczas należność powinna być obliczona za rzeczywiście zużytą ilość tego środka; nazwa środka i jego ilość powinna być przez apteką uwidoczniona na recepcie.
§  11.
(1)
Cena sprzedażna specyfiku farmaceutycznego, ustalana przez wytwórcę, nie może przekraczać ceny, obliczonej dla poszczególnych jego składników według załączonej taksy aptekarskiej, przytem pracę należy obliczać według pozycyj za masową produkcję, podanych w taksie za pracę.
(2)
Ustalone w myśl ust. 1 ceny specyfików farmaceutycznych, znajdujących się w obrocie w chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, powinny być w ciągu 30 dni od tej daty przedłożone Ministrowi Opieki Społecznej do zatwierdzenia.
(3)
Za specyfik farmaceutyczny nie może być pobrana cena wyższa od oznaczonej na etykiecie.
§  12.
Dla środków, nieobjętych taksą aptekarską, ceny sprzedażne należy ustalać w sposób następujący: najpierw ustala się cenę sprzedażną kilograma przez doliczenie 50% ceny zakupu; dla ustalenia ceny jednostki niższej do 1 gr, każdą poprzedzającą jednostkę wyższą dzieli się przez 8, zaś dla ustalenia ceny jednostki niższej od 1 grama każdą poprzedzającą jednostkę wyższą dzieli się przez 10; ułamki ilorazu należy liczyć, jako jednostki. Za ceny zakupu uważa się jedynie ceny, podane w fakturach hurtowych składów materjałów aptecznych lub wytwórców.
§  13.
(1)
Cena sprzedażna wód mineralnych i innych artykułów, niewymagających ważenia, zmiany opakowania oraz środków opatrunkowych, powinna być ustalana w ten sposób, aby zysk aptekarza nie przekraczał 331/3%, gdy cena sprzedażna danego artykułu nie przekracza 9,00 zł, zaś 25%, gdy cena sprzedażna wynosi więcej, niż 9,00 zł.
(2)
Do ceny kosztu surowic i szczepionek apteka dolicza 25% niezależnie od wysokości ceny zakupu.
§  14.
Na pokrycie kosztów przewozu środków, wymienionych w § 11 i 13, do ceny zakupu można doliczać 10%.
§  15.
(1)
Za środki złożone i pojedyncze, znajdujące się w obrocie pod nazwami, dowolnie im przez wytwórcę nadawanem, nie może być pobrana cena wyższa od ceny, ustalonej w taksie aptekarskiej dla tego samego środka pod nazwą naukową lub przyjętą w obowiązujących farmakopeach, lub też określającą jego skład podług załącznika Nr. 2 do niniejszego rozporządzenia.
(2)
Za środki o nazwach, dowolnie im przez wytwórców nadanych, może być pobrana cena, w taksie dla nich ustalona, wówczas tylko, kiedy bądź kupujący w odręcznej sprzedaży żąda preparatu oryginalnego, bądź lekarz uzupełni receptę dodaniem obok nazwy środka firmy wytwórczej, lub słowa "oryginalny" (w skróceniu "orig."), przytem apteka jest obowiązana wydać żądany środek oryginalny.
§  16.
(1)
Za środki lecznicze i opatrunkowe, wydawane na koszt instytucyj państwowych i samorządowych oraz dla funkcjonarjuszów państwowych, ich rodzin i emerytów, korzystających z pomocy lekarskiej, na recepty lekarzy tej pomocy apteki powinny pobierać ceny zniżone, uzyskane przez potrącenie od norm ogólnie obowiązujących w chwili wydania tych środków następującego opustu: od lekarstw, przepisanych w formie recepty, 25%, od środków leczniczych, przepisanych nie w formie recepty (sprzedaż odręczna), od specyfików i środków opatrunkowych - 10%.
(2)
Środki lecznicze i opatrunkowe, przepisane na koszt powyższych instytucyj i osób, jeżeli lekarz nie poda w recepcie wielkości opakowania lub ilości zawartej w tem opakowaniu, względnie rozmiaru środka opatrunkowego, należy wydać i obliczyć cenę za najmniejsze opakowanie i rozmiar, znajdujące się w obrocie.
(3)
Obowiązek pobierania cen, zniżonych w sposób, podany w ust. 1, ciąży na aptece jedynie wtedy, gdy należność za pobierane lekarstwa jest uiszczona przy ich odbiorze lub w ciągu 30 dni od daty złożenia rachunku.
§  17.
Otwieranie kapsułek papierowych przez dmuchanie ustami jest wzbronione.
§  18.
Winni naruszenia przepisów rozporządzenia niniejszego ulegną karze w myśl ustaw obowiązujących.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 14 dni od dnia ogłoszenia. Jednocześnie traci moc obowiązującą: rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 sierpnia 1930 r. o określeniu cen aptecznych (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 604).
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Tablica liczby kropel, które powstają z 1 grama ważniejszych cieczy i roztworów przy nalewaniu z kroplomierza normalnego, dającego z 1 grama wody 20 kropel w temp. 15.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 1

1 Załącznik nr 2 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 17 października 1934 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.35.15.87). Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.62.522

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie cen aptecznych.
Data aktu: 29/03/1934
Data ogłoszenia: 18/07/1934
Data wejścia w życie: 02/08/1934