Rejestr spółdzielni.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 czerwca 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o rejestrze spółdzielni.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 29 października 1920 r. o spółdzielniach (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 55, poz. 495) zarządza się co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszem artykuły odnoszą się do ustawy z dnia 29 października 1920 r. o spółdzielniach (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 55, poz. 495).
§  2.
Czynności sądu rejestrowego, przewidzianych w ustawie o spółdzielniach, dokonywa sąd, który prowadzi rejestr handlowy.
§  3.
Do prowadzenia rejestru spółdzielni, jawności rejestru oraz postępowania w sprawach rejestrowych stosuje się odpowiednio przepisy o rejestrze handlowym, jeżeli ustawa o spółdzielniach lub rozporządzenie niniejsze nie stanowi inaczej.
§  4.
Do wydawania oświadczeń, stwierdzających, że celowość założenia spółdzielni oraz jej zamierzenia gospodarcze, ujawnione w statucie, nie nasuwają zastrzeżeń (art. 5 ustęp 2), są upoważnione: Rada Spółdzielcza w stosunku do wszystkich spółdzielni oraz związki rewizyjne w stosunku do tych grup spółdzielni, które podlegają ich rewizji.

Wykaz związków rewizyjnych wraz z oznaczeniem zakresu ich uprawnień przesyła Przewodniczący Rady Spółdzielczej sądom rejestrowym.

§  5.
Zgłoszenia do rejestru powinny być dokonywane osobiście w sądzie, bądź też podawane na piśmie. W ostatnim przypadku podpisy osób zgłaszających powinny być uwierzytelnione notarjalnie lub przez władzę gminną, chyba że wzory tych podpisów znajdują się już w sądzie rejestrowym.

Pełnomocnictwa do dokonania zgłoszenia powinny być w ten sam sposób uwierzytelnione. Jeżeli pełnomocnikiem jest adwokat, stosuje się art. 89 kodeksu postępowania cywilnego.

§  6.
Wykaz pism, przeznaczonych do ogłoszeń spółdzielni (art. 10), ogłasza Przewodniczący Rady Spółdzielczej w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Skarbu, przesyłając jednocześnie odpisy wykazu sądom rejestrowym.
§  7.
Rejestr spółdzielni składa się z 9 rubryk (wzór).

Do poszczególnych rubryk wpisuje się następujące dane:

1)
do pierwszej - numer kolejny wpisów;
2)
do drugiej - firmę, siedzibę, oznaczenie rodzaju i zakresu odpowiedzialności członków oraz wzmiankę o oddziałach, a przy wpisie, dotyczącym oddziału, również wzmiankę o zakładzie głównym;
3)
do trzeciej - przedmiot przedsiębiorstwa oraz ograniczenia, dotyczące zawierania umów z nieczłonkami, jeżeli statut je przewiduje;
4)
do czwartej - wysokość udziału, wpłat na udział oraz czas ich dokonywania;
5)
do piątej - imiona i nazwiska członków zarządu, zastępców i likwidatorów; imię i nazwisko zarządcy masy upadłości; imię i nazwisko nadzorcy sądowego lub zarządcy z ramienia wierzycieli oraz zarządcy ugodowego i tych osób, które zostały upoważnione do wykonywania poszczególnych czynności, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa;
6)
do szóstej -
a)
czas trwania spółdzielni, jeżeli jest ograniczony;
b)
pismo przeznaczone do ogłoszeń;
c)
rok obrachunkowy, jeżeli różni się od roku kalendarzowego;
d)
liczbę członków zarządu lub likwidatorów oraz sposób reprezentowania przez nich spółdzielni;
e)
ograniczenie uprawnień zarządu;
f)
postanowienia o zastępcach;
g)
przepisy o likwidacji,

przyczem wpisy w tej rubryce powinny być oznaczone właściwemi literami;

7)
do siódmej - rozwiązanie (likwidacje), uchwałę o przywróceniu działalności (art. 75 ustęp 3), połączenie spółdzielni, upadłość, odroczenie wypłat, postępowanie układowe (ugodowe);
8)
do ósmej - numer akt rejestrowych i stronicę, na której znajduje się postanowienie sędziego, datę wpisu i podpis sekretarza;
9)
do dziewiątej - uwagi.
§  8.
Sąd rejestrowy przesyła bezpłatnie Radzie Spółdzielczej zawiadomienie o wpisach, dotyczących:
1)
zarejestrowania statutu spółdzielni i wszelkich jego zmian, dołączając odpisy statutu (art. 5 ustęp 4 i art. 71 ustęp 2);
2)
rozwiązania spółdzielni (art. 76 ustęp 3);
3)
wykreślenia spółdzielni z rejestru (art. 83 ustep 1);
4)
połączenia spółdzielni (art. 110 ustęp 4).

Na piśmienne żądanie Rady Spółdzielczej sąd rejestrowy obowiązany jest przesłać bezpłatnie zawiadomienie także o innych wpisach, dotyczących spółdzielni.

§  9.
Pozostają w mocy dotychczas obowiązujące przepisy o opłatach w postępowaniu przed sądem rejestrowym.
§  10.
Osoby, uprawnione do reprezentowania spółdzielni, zarejestrowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, są obowiązane do dnia 31 grudnia 1934 r. zgłosić celem wpisania do rejestru pismo, przeznaczone do ogłoszeń spółdzielni, jeżeli dotychczasowe pismo nie odpowiada przepisom art. 10.

W razie niespełnienia tego obowiązku sąd rejestrowy może nakładać grzywny według zasad, wskazanych w art. 17 kodeksu handlowego.

§  11.
Ksiąg rejestrowych, sporządzonych według wzorów dotychczasowych, należy używać nadal aż do wyczerpania zapasów.
§  12.
Minister Sprawiedliwości wyda szczegółową instrukcję, dotyczącą biurowości i prowadzenia akt w sprawach rejestrowych.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1934 r.

Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i Ministra b. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrem Skarbu z dnia 10 marca 1921 r. w przedmiocie rejestru spółdzielni (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 138).

ZAŁĄCZNIK 

Nr. spółdzielni..........
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Nr. kolejny wpisu Firma spółdzielni, siedziba, rodzaj i zakres odpowiedzialności członków. Oddziały Przedmiot przedsiębiorstwa Ograniczenia co do zawierania umów z nieczłonkami Wysokość udziału, wpłat na udział i czas ich dokonywania Imiona i nazwiska członków zarządu i zastępców. Likwidatorzy. Zarządca masy upadłości, nadzorca sądowy, zarządca z ramienia wierzyciela, zarządca ugodowy a) czas trwania spółdzielni

b) pismo przeznaczone do ogłoszeń

c) rok obrachunkowy

d) liczba członków zarządu lub likwidatorów oraz sposób reprezentowania

e) ograniczenie uprawnień zarządu

f) postanowienia o zastępcach

g) przepisy o likwidacji

Rozwiązanie (Likwidacja)

Uchwała o przywróceniu działalności

Połączenie

Upadłość

Odroczenie wypłat

Postępowanie układowe

Numer i stronica akt

Data wpisu Podpis sekretarza

Uwagi

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.57.504

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr spółdzielni.
Data aktu: 25/06/1934
Data ogłoszenia: 30/06/1934
Data wejścia w życie: 01/07/1934