Zmiana instrukcji dla komorników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 10 marca 1934 r.
w sprawie zmiany instrukcji dla komorników.

Na podstawie art. IX pkt. 1 i 4 przepisów wprowadzających prawo o sądowem postępowaniu egzekucyjnem (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 93, poz. 804) zarządzam co następuje:
§  1.
Instrukcja dla komorników z dnia 15 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 114, poz. 946) ulega następującym zmianom:
1)
§ 12 otrzymuje brzmienie następujące:

"Pisma komorników, skierowanie do stron i innych osób w toku postępowania egzekucyjnego, doręczane będą za zwrotnem po świadczeniem odbioru.

Doręczanie tych pism przez pocztę i organa gminne normują osobne przepisy".

2)
§§ 69 do 84 otrzymują brzmienie następujące:

"§ 69. Komornik prowadzi:

1) repertorjum, oznaczone literą "Km" (wzór Nr. 1);

2) dziennik, oznaczony literą "Kmo" (wzór Nr. 2);

3) księgę pieniężną (wzór Nr. 3);

4) kwitarjusz (wzór Nr. 4);

5) skorowidz alfabetyczny (wzór Nr. 5);

6) księgę doręczeń (wzór Nr. 6);

7) terminarz.

Nadto komornik przechowuje w osobnych zeszytach: a) okólniki i zarządzenia, b) luźną korespondencję i c) sprawozdania.

§ 70. Komornik prowadzi księgi według załączonych wzorów, stosując odpowiednio przepisy regulaminu ogólnego wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich, tudzież regulaminu w sprawach cywilnych.

§ 71. Do repertorjum komornik wciąga w porządku chronoloigicznym wszystkie sprawy, dotyczące wykonania orzeczeń sądowych i innych tytułów egzekucyjnych oraz zleceń władz sądowych i prokuratorskich.

W poszczególnej sprawie wpisuje się tło repertorjum oprócz innych danych:

a) w rubrykach 5 - 10 - rodzaj prowadzonej egzekucji lub załatwianej sprawy przez wpis kreski pionowej,

b) w rubrykach 11 - 14 każdą czynność oraz pobrane lub wydane sumy w związku z tą czynnością; sumy te powinny cyfrowo odpowiadać sumom wymienionym w rubrykach 6 i 7 księgi pieniężnej,

c) w rubryce 15 - dane, które należy wpisać do repertorjum, a dla których niema odpowiednich rubryk (np. wydanie akt, ich zwrot oraz przesłanie do archiwum).

§ 72. Do dziennika komornik wciąga pisma, nie dotyczące poszczególnej sprawy egzekucyjnej oraz zawiadomienia otrzymywane od innych komorników (art. 517 § 4 i art. 653 § 2).

§ 73. W księdze pieniężnej komornik wpisuje wszelkie przychody i rozchody, dokonane tak w gotówce jak i przez P. K. O., wypełniając równocześnie odpowiednio szczegółowe rubryki rozchodu. Komornik sumuje co dziesięć dni rubryki 6 i 7 księgi pieniężnej i równocześnie wykazuje w rubryce 17 pozostałość. Wszystkie rubryki (6-16) sumuje się przy przeniesieniu ma następną stronę księgi.

§ 74. Do księgi doręczeń komornik wciąga pisma, które należy doręczyć.

Pisma, które komornik doręcza w związku z inną czynnością, nie podlegają wciągnięciu do księgi doręczeń.

§ 75. W terminarzu komornik notuje poszczególne czynności, które w oznaczonym dniu mają być dokonane.

§ 76. Każdą pobraną lub wydaną sumę komornik wpisuje do księgi pieniężnej w dniu pobrania lub wydania, zaznaczając o tem w aktach sprawy. Jeżeli przychód lub rozchód nastąpił w obrocie czekowym, sumę przychodu należy wpisać w dniu otrzymania wyciągu z konta czekowego, sumę zaś rozchodu w dniu wystawienia i wysłania czeku przekazowego albo przelewowego.

Komornik nie wpisuje do księgi pieniężnej kwot pobranych na znaczki sądowe lub stemplowe, lecz zakupuje za nie niezwłocznie znaczki, które odpowiednio kasuje.

§ 77. Na każdą sumę pobraną w gotówce komornik wydaje stronie interesowanej nawet bez jej żądania pokwitowanie. Pokwitowanie należy pisać ołówkiem atramentowym przez kalkę w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy pozostaje w kwitarjuszu, drugi wydaje się wpłacającemu. Komornik nie wpisuje do kwitarjusza sum wpłaconych za pośrednictwem P. K. O.; dowody wpłaty tych sum, nadesłane przez P. K. O. przy wyciągach, należy dołączyć do właściwych akt.

Pokwitowanie należy zaopatrzyć podpisem i pieczęcią komornika.

Pokwitowanie źle wypełnione należy przekreślić i zostawić w kwitarjuszu.

§ 78. Otrzymane wskutek czynności egzekucyjnych pieniądze komornik powinien w dniu otrzymania, a najpóźniej w dniu następnym wydać komu należy lub złożyć do depozytu sądowego.

Komornik może przesłać osobie interesowanej na jej koszt pieniądze pocztą przekazem pocztowym lub czekowym za zwrotnem poświadczeniem wypłaty lub przekazać jej na konto czekowe w P. K. O., używając bądź blankietu nadawczego, bądź też przekazu czekowego przelewowego z dołączonym należycie wypełnionym blankietem nadawczym. Wyegzekwowane należności sądowe (art. VII § 1) komornik powinien wpłacić w terminie wskazanym w ustępie pierwszym na konto czekowe właściwego sądu, wskazując na blankiecie nadawczym tytuł egzekwowanej należności" sygnaturę akt oraz nazwiska i imiona osób, od których ściągnięto należności.

Złożenie sum do depozytu sądowego należy zaznaczyć w rubryce "Uwagi" księgi pieniężnej.

Dowody wypłaty sum należy przechowywać w aktach sprawy.

§ 79. Niezwłocznie po ukończeniu postępowania egzekucyjnego komornik zwraca wierzycielowi pozostałość zaliczki.

Jeżeli podlegająca zwrotowi kwota po potrąceniu kosztów przesyłki nie przewyższałaby 20 groszy, a osoba interesowana przed rocznem zamknięciem księgi pieniężnej jej nie podejmie, należy kwotę tę przelać na dochód Ministerstwa Sprawiedliwości.

§ 80. Sumy nie doręczone osobom interesowanym lub przez nie zwrócone, komornik złoży niezwłocznie do depozytu sądowego, wpisując przychód i rozchód tych sum w odpowiednich rubrykach księgi pieniężnej (rubr. 6, 7, 13).

§ 81. Dnia 10-tego, 20-tego i ostatniego każdego miesiąca komornik powinien zsumować wykazane w rubryce 8 księgi pieniężnej należne Skarbowi Państwa części opłat i sumę ich przekazać tego samego dnia na konto czekowe sądu grodzkiego, przy którym urzęduje, wskazując na blankiecie nadawczym tytuł wpłaty oraz okres, którego wpłata dotyczy.

W rubryce "Uwagi" księgi pieniężnej należy zaznaczyć sumę przekazaną i datę przekazania. Dowody przekazania tych sum komornik przechowuje w księdze pieniężnej.

§ 82. Jeżeli suma pobranych przez komornika zaliczek przewyższa kwotę 300 złotych, komornik powinien złożyć nadwyżkę na urzędowe konto P. K. O.

§ 83. Repertorijum i dziennik zaczyna się w każdym roku kalendarzowym od numeru pierwszego. Spraw, w których postępowanie nie zostało ukończone w danym roku kalendarzowym, nie przenosi się do nowego repertorjum.

§ 84. Księgę pieniężną zamyka się z końcem okresu budżetowego, przyczem pozostałość wykazaną w rubryce 17 przenosi się do nowej księgi pieniężnej".

3)
W § 85 ustęp trzeci otrzymuje brzmienie następujące:

"Komornik sporządza sprawozdania o obrotach pieniężnych za okres budżetowy (wzór Nr. 8) w trzech egzemplarzach, z których dwa przedstawia kierownikowi sądu grodzkiego w ciągu 10 dni po upływie okresu budżetowego. Kierownik sądu grodzkiego przedstawia niezwłocznie jeden egzemplarz sprawozdania prezesowi sądu okręgowego. Na podstawie otrzymanych sprawozdań prezes sądu okręgowego sporządza zestawienie sprawozdań poszczególnych komorników w trzech egzemplarzach, z których jeden przedstawia Ministerstwu, drugi zaś prezesowi sądu apelacyjnego - najpóźniej w ciągu miesiąca po upływie okresu budżetowego.

Sprawozdania roczne do celów statystycznych składa komornik w ciągu 10 dni po upływie roku kalendarzowego".

4)
W § 86 dodaje się zdanie drugie o brzmieniu następującem:

"Komornik nie przekazuje sum ryczałtowych, pobranych tytułem zwrotu wydatków kancelaryjnych (§ 16 taksy za czynności komorników), i sumy te przypadają mu w całości."

5)
§ 96 otrzymuje brzmienie następujące:

"§ 96. Po sześciu miesiącach od ukończenia postępowania komornik odsyła akta do archiwum sądu, przy którym urzęduje".

6)
W § 100 wyrazy: "księgę przelewu opłat" zastępuje się wyrazami: "księgę pieniężną".
7)
We wzorze Nr. 7 skreśla się w rubryce 2 wyrazy: "wpisana do księgi przelewu opłat", a we wzorze Nr. 8 w napisie wyrazy: "rok kalendarzowy" zastępuje się wyrazami: "okres budżetowy".
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1934 r.

Księgę pieniężną, przewidzianą w rozporządzeniu niniejszem należy wprowadzić z dniem 1 kwietnia 1934 r., przyczem prowadzenie tej księgi należy rozpocząć od wykazania w rubryce 6 pozostałości kasowej (gotówki w kasie i w P. K. O.) z dnia 31 marca 1934 r.

Dotychczasowe repertorium może być prowadzone najpóźniej do dnia 1 stycznia 1935 roku, z tą zmianą, że w rubryce 21 należy wpisywać odpowiedni numer księgi pieniężnej o pobraniu i wydaniu sumy.

ZAŁĄCZNIKI

Format A2

(420 X 594 mm)

Wzór Nr. 1.

Numer porządkowy Data Oznaczenie sprawy (imiona i nazwiska stron, tytuł wykonawczy) Wartość roszczenia Egzekucja Zabezpieczenie Inne sprawy Bieg sprawy (oznaczenie czynności oraz tytułu sum pobranych i wydanych) Numer księgi pieniężnej Suma przychodu Suma rozchodu Uwagi
z ruchomości według przepisów o egzekucji z nieruchomości z wierzytelności i innych praw roszczeń pieniężnych
gr data treść gr gr
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Repertorjum

Format A 4

(210 X 297 mm)

Wzór Nr. 2

do § 69.

DZIENNIK "K m o"

Nr. porządkowy Data wejścia Nr. obcego pisma Data obcego pisma Od kogo Treść otrzymanej bądź wysyłanej z urzędu korespondencji Ilość załączników Data załatwienia Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Format A 3

(297 X 420 mm)

Wzór Nr. 3.

Nr. porządkowy Data Nr. repetytorjum Nr. kwitu lub data wyciągu P. K. O. Imię i nazwisko wpłacającego Suma przychodu Suma rozchodu Z sumy rozchodu przypada na Pozostałość na dzień 11, 21 i ostatni miesiąca Uwagi
Opłaty Należności kancelaryjne (§§ 15-17 taksy) Wynagrodzenie za wyjazdy (§ 18 taksy) Wydatki gotówkowe (§ 14 taksy) Na rzecz osób trzecich Sumy budżetowe (art. VII przep. wpr. kpc.) Zwrot zaliczek Drobne pozostałości
na rzecz Skarbu Państwa na rzecz komornika
gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr gr
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Z przeniesienia
Do przeniesienia

Księga pieniężna.

Format A4 210X297 mm)

(4 kwity na 1 karcie)

Wzór Nr. 4.

KWITARJUSZ

..............................................................

Pokwitowanie Nr .......

Dnia ................................ 193... r. Sygnatura

.......... Komornik Sądu Grodzkiego w ........................

pobrał od P ....................... w sprawie przeciwko ......

.................................... tytułem .................

zł ......... gr ...... wyraźnie złotych ...... groszy ........

Nr. porządkowy księgi pieniężnej ............

Komornik ..................

Pieczęć.

Format A4

(210X297 mm)

Wzór Nr. 5

do § 69.

SKOROWIDZ.

Nr. porządkowy repertorjum lub dziennika Nazwiska i imiona osób, biorących udział w sprawie Uwagi
1 2 3

Format A 4 (210X297 mm)

lub A 5 (148X210 mm)

Wzór Nr. 6

do § 69.

KSIĘGA DORĘCZEŃ.

Nr. porządkowy Nr. pisma wysyłanego i data Oznaczenie adresata Data odbioru Pokwitowanie odbierającego
1 2 3 4 5

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.24.179

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana instrukcji dla komorników.
Data aktu: 10/03/1934
Data ogłoszenia: 22/03/1934
Data wejścia w życie: 01/04/1934