Patenty retmańskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 12 grudnia 1933 r.
o patentach retmańskich.

Na podstawie art. 11, ust. 2 i art. 25 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o żegludze i spławie na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 266), zmienionego ustawą z dnia 18 lutego 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 215) zarządzam co następuje:
§  1.
(1)
Patent retmański może uzyskać, kto:
1)
ukończył 21 lat życia;
2)
posiada znajomość języka polskiego w słowie;
3)
posiada sprawność fizyczną, w szczególności zdolność rozróżniania barw i dobry słuch;
4)
posiada znajomość przepisów o uprawianiu żeglugi i spławu na śródlądowych drogach wodnych, w szczególności przepisów, odnoszących się do spławu tratew;
5)
po ukończeniu 16 lat życia był zatrudniony w zawodzie flisackim w charakterze członka załogi co najmniej przez 36 miesięcy; nie wlicza się do tego okresu zatrudnienia czasu pracy na tratwach zimujących lub będących w postoju ponad 30 dni.
(2)
Cudzoziemcy mogą uzyskać patent retmański, jeżeli przysługuje im to prawo na mocy umów międzynarodowych. W braku takich umów właściwy wojewoda może zezwolić na wydanie cudzoziemcowi patentu retmańskiego.
§  2.
Ubiegający się o patent retmański powinien złożyć podanie do któregokolwiek państwowego zarządu wodnego. Do podania o patent retmański należy dołączyć:
1)
dowód ukończenia 21 roku życia;
2)
świadectwo lekarskie, wydane przez lekarza urzędowego lub przez lekarza Kasy Chorych, stwierdzające kwalifikacje, wymienione w § 1 ust. (1) p. 3;
3)
dowód zatrudnienia w zawodzie flisackim (§ 1 ust. (1) p. 5), wydany przez właścicieli tratew, na których ubiegający się o patent pracował, lub przez pełnomocników tych właścicieli;
4)
świadectwa szkolne, jeśli ubiegający się o patent je posiada;
5)
dwie nienaklejone fotografje (4,5 X 6 cm).
§  3.
(1)
Patent retmański wydaje państwowy zarząd wodny, do którego złożono podanie.
(2)
Państwowy zarząd wodny wyda patent retmański, jeżeli uzna, że ubiegający się o patent odpowiada warunkom, określonym w § 1 ust. (1).
(3)
W razie zagubienia patentu retmańskiego może być wydany duplikat.
(4)
Patent retmański sporządza się na trwałym papierze koloru jasno-zielonego, według wzoru, ustalonego w załączniku do rozporządzenia niniejszego.
§  4.
(1)
Każdy organ nadzorczy nad żeglugą i spławem ma prawo tymczasowo odebrać patent retmański, jeżeli względy bezpieczeństwa tego wymagają, w szczególności:
a)
jeśli posiadacz patentu retmańskiego spowodował rozbicie lub zatonięcie statku, łodzi lub tratwy, pozbawienie życia osób albo uszkodzenie mostów lub innych budowli wodnych;
b)
nie przestrzega przepisów o spławie lub
c)
nie stosuje się do zarządzeń organów nadzorczych.

Organ nadzorczy, który odebrał patent retmański, obowiązany jest przedstawić bezzwłocznie odebrany patent państwowemu zarządowi wodnemu, któremu służbowo podlega, a ten - stosownie do wagi przekroczenia - albo zwróci go retmanowi albo unieważni wydany przez siebie patent retmański albo celem unieważnienia go prześle temu państwowemu zarządowi wodnemu, który go wydał.

(2)
Państwowy zarząd wodny, który wydał patent retmański, powinien go unieważnić, jeżeli posiadacz patentu utracił warunki, określone w § 1 ust. (1) p. 3, albo nie daje gwarancji prowadzenia tratwy bez narażenia na szkodę bezpieczeństwa publicznego.
(3)
Osobie, której patent retmański unieważniono, można wydać ponownie patent retmański w razie zaistnienia warunków i okoliczności, zasługujących na uwzględnienie, jednak nie wcześniej niż po upływie roku od czasu odebrania patentu.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

PATENT RETMAŃSKI

grafika

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1934.12.99

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Patenty retmańskie.
Data aktu: 12/12/1933
Data ogłoszenia: 12/02/1934
Data wejścia w życie: 13/05/1934