Pobór 10% dodatku do państwowego podatku gruntowego i przemysłowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 27 października 1933 r.
o poborze 10 % dodatku do państwowego podatku gruntowego i przemysłowego.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 25 marca 1933 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 29, poz. 249), postanawiam co następuje:
Art.  1.
1)
Niezależnie od 10 % dodatku, pobieranego na mocy ustawy z dnia 12 lutego 1931 r. o poborze 10% dodatku do niektórych podatków i opłat stemplowych (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 82), wprowadza się dodatek w wysokości 10 % do:
a)
państwowego podatku gruntowego, z wyłączeniem podatku, przypadającego od wszystkich gruntów położonych na obszarze województw: wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego, powiatów: kowelskiego, kostopolskiego, sarneńskiego i lubomelskiego województwa wołyńskiego tudzież powiatów: białostockiego, bielskiego, sokolskiego, wołkowyskiego i grodzieńskiego województwa białostockiego oraz z wyłączeniem podatku, przypadającego od płatników opłacających ten podatek z zastosowaniem degresji;
b)
państwowego podatku przemysłowego, przypadającego od obrotów, osiąganych przez przedsiębiorstwa przemysłowe od I do V kategorji świadectw przemysłowych (część II lit. C taryfy stanowiącej załącznik do art. 23 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 17, poz. 110).
2)
Dodatek ten nie będzie pobierany do dodatków samorządowych ani też do 10% dodatku, wprowadzonego ustawą z dnia 12 lutego 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 82).
Art.  2.

Dodatek, określony w art. 1 ust. 1) lit. a), pobierany będzie do należności, przypadających z tytułu II raty państwowego podatku gruntowego za rok 1933 i I raty tego podatku za rok 1934.

Art.  3.
1)
Dodatek, określony w art. 1 ust. 1) lit. b), pobierany będzie do należności z tytułu państwowego podatku przemysłowego od obrotu, przypadającego od obrotów, osiągniętych w okresie od 1 października 1933 r. do 30 września 1934 r.
2)
Płatnicy państwowego podatku przemysłowego od obrotu, opłacający zaliczki miesięczne (art. 56 ust. 1 ustawy o państwowym podatku przemysłowym), winni opłacać 10% dodatek, począwszy od zaliczki przypadającej za miesiąc październik 1933 r.
3)
Płatnicy państwowego podatku przemysłowego od obrotu, opłacający zaliczki kwartalne (art. 56 ust. 2 ustawy o państwowym podatku przemysłowym), winni opłacać 10% dodatek począwszy od zaliczki za IV kwartał 1933 r.
4)
Przy wymiarze państwowego podatku przemysłowego od obrotu za rok 1933 dla przedsiębiorstw czynnych przez cały ten rok, wysokość 10 % dodatku za miesiące październik, listopad i grudzień 1933 r. przyjęta będzie w wysokości odpowiadającej 1/4 części 10 % dodatku, obliczonego od sumy podatku przemysłowego wymierzonego za cały rok.
5)
Przy wymiarze państwowego podatku przemysłowego od obrotu za rok 1933 dla przedsiębiorstw czynnych tylko przez część tego roku, a powstałych przed 1 października 1933 r. wysokość 10 % dodatku za miesiące październik, listopad i grudzień 1933 r. przyjęta będzie w wysokości, odpowiadającej sumie 10 % dodatku, obliczonego od sumy podatku przemysłowego, wymierzonego za cały czas trwania przedsiębiorstwa, podzielonej przez ilość miesięcy trwania przedsiębiorstwa i pomnożonej przez 3.
6)
10 % dodatek, pobrany w myśl rozporządzenia niniejszego łącznie z zaliczkami na podatek przemysłowy, potrąca się od sumy dodatku przypadającego po uskutecznionym wymiarze podatku przemysłowego.
Art.  4.
1) 1
Płatnicy państwowego podatku przemysłowego i gruntowego obowiązani są uiścić 10 % dodatek łącznie z uiszczeniem należności, wymienionych w art. 2 i 3, i w terminach płatności tych należności. Niewpłacony w tych terminach 10 % dodatek podlega przymusowemu ściągnięciu łącznie z należnością główną.
2)
Do obliczania i poboru 10 % dodatku powołane są te organa, do których należy wymiar i pobór odnośnych danin publicznych.
3)
10 % dodatek należy uiścić bez osobnego zawiadomienia ze strony władzy.
Art.  5.
1)
Rozporządzenie Rady Ministrów może rozciągnąć pobór 10 % dodatku, wprowadzonego rozporządzeniem niniejszem, do dalszych zkolei należności z tytułu państwowego podatku gruntowego i przemysłowego, niż określone w art. 2 i 3.
2)
Jeżeli dalszy pobór 10 % dodatku będzie zaniechany, rozporządzenie Rady Ministrów określi, w jaki sposób ma być ustalona wysokość 10 % dodatku do państwowego podatku przemysłowego od obrotu za pierwsze dziewięć miesięcy roku kalendarzowego 1934 przy ostatecznym wymiarze tego podatku za ten rok.
Art.  6.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  7.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej.

1 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 18 marca 1935 r. o pobieraniu odsetek od zaległości w podatkach państwowych i innych daninach publicznych oraz w składkach i opłatach na rzecz prawno-publicznych instytucyj ubezpieczeń (Dz.U.35.22.129) z dniem 14 kwietnia 1935 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1933.84.612

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Pobór 10% dodatku do państwowego podatku gruntowego i przemysłowego.
Data aktu: 27/10/1933
Data ogłoszenia: 29/10/1933
Data wejścia w życie: 29/10/1933